.

Sağlık personelinin tayin esaslarında önemli değişiklikler

Sağlık personelinin tayin esaslarında önemli değişiklikler

Sağlık personelinin tayin esaslarında önemli değişiklikler Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin tayin esaslarını düzenleyen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır.


Yapılan düzenlemeye göre, stratejik personel kavramı için diş tabii ve eczacılar da dahil edilmiştir. Stratejik personelden eşi özel sektörde çalışanlar nakil isteyemeyecektir. Yine stratejik personelin il içi nakillerinde kısıtlama yapılmıştır.

Yapılan bir diğer düzenleme eğitim özrü tayinlerine ilişkindir. Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim gördüğünü belgeleme şartı, en az 4 yıllık olarak değiştirilmiştir. Ayrıca aday memurlar, adaylık süresince eğitim durumu özründne dolayı nakil talebinde bulunamayacaktır.

Bir diğer düzenleme ise eşi özel sektörde çalışan sağlık personeline yöneliktir.

Detaylı açıklama, aşağıda karşılaştırlmalı madde analizinde yer almaktadır. Detaylı açıklama, aşağıda karşılaştırlmalı madde analizinde yer almaktadır.

ESKİ HÜKÜM YENİ HÜKÜM
m) (Değişik bent: 04.04.2015 - 29316 s. R.G. Yön./1. md.) Stratejik personel: Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre uzman olmuş uzman tabip, uzman (TUTG) ve tabip unvanındaki personeli,
ifade eder.
26/3/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (m) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"m) Stratejik personel: Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre uzman olmuş uzman tabip, uzman (TUTG), tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı unvanındaki personeli

DEĞERLENDİRME- 
STRATEJİK PERSONEL KAVRAMI GENİŞLETİLDİ

Stratejik personel kavramı için diş tabipleri ve eczacılar da dahil edilmiştir.

(1) İller arası atama dönemleri Ocak ayı ile Temmuz ayıdır. Bakanlık ve bağlı kuruluşları açık olan ve doldurulmasına ihtiyaç duyulan kadroları ilan eder. Bu kadrolara atanmak isteyen personel, tercih yaparak müracaatta bulunur. Bakanlık ile bağlı kuruluşları tercih sırasına bakmaksızın hizmet puanına göre atamaları tamamlar. Hizmet puanlarının eşit olması halinde tercih sıralamasına bakılır. Tercih sıralamasının aynı olması durumunda ise mesleki kıdemi fazla olan personel öncelikli olarak atanır.Personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık ile bağlı kuruluşlarınca belirlenir.
(2) Standardın uygun olması kaydıyla bu Yönetmeliğin puan, süre ve dönem ile ilgili hükümlerine bağlı kalmaksızın;
g) Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim gördüğünü belgelendirmesi halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere,
bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.
MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi "Personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönerge ile belirlenir." şekilde; ikinci fıkrasının (g) bendinde bulunan "iki yıllık" ibaresi, "dört yıllık örgün" şeklinde değiştirilmiştir.

DEĞERLENDİRME
- İL İÇİ ATAMA VE EĞİTİM DURUMU ÖZRÜ İÇİN DEĞİŞİKLİK

1- İl içi atamalar çıkarılacak bir yönergeyle belirlenecek.

2- Sağlıkla ilgili bir alanda 2 yıllık öğrenim görenler değil sadece sağlıkla ilgili bir alanda dört yıllık bir öğrenim görenler eğitim durumundan nakil isteyebilecektir.

Madde 20 - (1) Eşlerin ikisinin de Bakanlık veya bağlı kuruluşlarda kamu personeli olması halinde;
c) 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19, 21 ve 24 üncü maddelerine göre atanan personelin eşinin görev yeri değişikliği talebinde D veya C hizmet grubu şartı aranmaz. Bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasına göre atanan personelin görev yeri değişikliği talebinde eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde D veya C hizmet grubu şartı aranmaz.

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin ikinci cümlesinde bulunan "görev yeri" ibaresinden önce gelmek üzere "eşinin" ibaresi eklenmiş; beş ve altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; yedinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır

DEĞERLENDİRME

İl içi naklen atanan personelin eşinin nakil talebinde bir yıl süreyle D veya C hizmet grubu şartı aranmayacak

(5) Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde kesintisiz üç yıl sosyal güvenlik primi ödemeksuretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte geçen süreleri üç yıllık süre kapsamında değerlendirilir. "(5) Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. Kendi adına çalışanlardan borçlarını yapılandıranlar ile atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınır."

DEĞERLENDİRME
EŞİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLARIN NAKLİ İÇİN DÜZENLEME

Eşi özel sektörde çalışan personelin nakillerinde değişiklik yapıldı. Atanılan yerde 3 yıl kesintisiz çalışmak şartı kaldırıldı. Bunun yerine son dört yıl içinde en az 720 gün prim ödemiş olmak şartı getirildi. Ayrıca 720 gün şartı aynı işyeri için aranacak.

(6) Altıncı fıkra kapsamında yapılacak yer değiştirme işlemlerinde, kısa çalışma ödeneğinin ödenmesi ile askerlik nedeniyle işyeriyle ilişiği kesilenlerden askerlik dönüşü aynı ilde en geç iki ay içerisinde göreve başlanması halinde, müracaat tarihi itibariyle üç yıllık prim ödeme şartı aranmakla birlikte bulunduğu yerde üç yıllık kesintisiz prim ödeme şartı aranmaz. "(6) Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (c) bendinin birinci cümlesi ile beşinci fıkrası uygulanmaz."

DEĞERLENDİRME
STRATEJİK PERSONELİN NAKLİNE KISITLAMA

Stratejik personel il içi atamada D ve C grubu esnetmesinden yararlanamayacak. Yine stratejik personel, eşi özel sektörde çalışıyor diye nakil isteyemeyecek.

(7) Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (c) bendi ile beşinci fıkrası uygulanmaz. Yürürlüktan kaldırıldı
(5) 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19 uncu, 20 nci ve 21 inci maddeler kapsamındaki atanma talepleri hariç, aday memur olan personel atanma talebinde bulunamaz.(**) MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(5) 16 ncı maddenin ikinci fıkrasının (d) bendi ile 19 uncu ve 21 inci maddeler kapsamındaki atanma talepleri hariç, 17 nci maddenin birinci fıkrasına göre atananlar bir yıl, aday memurlar ise adaylık süresince atanma talebinde bulunamaz."

DEĞERLENDİRME
ADAY MEMURLAR EĞİTİM DURUMUNDAN DOLAYI NAKİL İSTEYEMEYECEK

Aday memurlar; daha önce 16. maddenin 2. fıkrasında sayılan, aile bireylerinden birisinin engelli olması, eşin vefatı, boşanma, eşinin emekli olması, eğitim durumundan nakil gibi hallerde, nakil isteyebilmekteydi. Bu hak kaldırıldı. Bu düzenleme özellikle 2016/1 ile atanan adayların eğitim durumundan tayin taleplerini karşılamamak için yapılmış görünmektedir.

Ayrıca, kurumlar arası nakiller gelen personel de bu durumlarda herhangi bir süre şartı aranmadan nakil isteyebiliyordu. Bu hak da 1 yıl boyunca nakil isteyemecek şekilde kısıtlanmıştır.

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
bu yetmez zincirle bağlayın.
Avatar
Hasan AKTAŞ - 2 ay önce
i̇yi güzelde bu yönetmelik değişikliği bu zamandamı yapılır. 2 yıllık okuldan dolayı tayın isteyenlerin bir bölümünün tayınları yapılırken diğer bir bölümüne yönetmelik değiştirdik tayın yaptıramıyoruz demekle bu dere geçerken at değiştirmeye benzemiyormu.? birer hafta arayla istenen tayınların birisini yapıp birisine yok yapmıyorum diyen bir insan bu insanların günahlarını ödeyemez.
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
diyecek hiçççç birşey bulamıyorum ne demek ya bıktık artık bölge farkıymış yeter isyan ediyoruz illaki kurumiçi atamaylamı gitmesi gerekiyo eşimizin yanına gitmek için başka mazeretle giden eş neden yanına çekemiyor eşini yıllarca sözleşmeli personel eş durumu yapamaz dediniz sıktık dişimizi sağlık mazeretiyle mmlekete gitti eşim şimdide ben gidemiyorum eşimin yanına elinsaf yapmayın Allah aşkına
Avatar
Sağlık Sen - 2 ay önce
sağlik sen bi̇raz çalişanin arkasinda dur hep yöneticinin arkasında durma bu ne şimdi yazık değilmi onca çalışan insana
Avatar
hakan - 2 ay önce
Aday memur eş durumu yapamaz demek ortaya bir sürü aile maduriyetleri çıkaracak, özellikle 5. ve 6. bölgede bayanların(annelerin) tek başına kalması büyük sorun olabiliyor!! Bunun yeri̇ne mademki̇ 5. ve 6. bölgeye doktor i̇sti̇yorsunuz o bölgeler i̇çi̇nde eş durumuna i̇zi̇n veri̇n. Böylece eşlerin her i̇ki̇si̇de aday memur olursa bi̇rleşme durumu sağlanabilir ve bazı kişiler için 5. ve 6. bölgedeki farklı yerler daha uygun olabilir. Neticede doktor eksiğinin olduğu bölge içinde olacak ve çok önem verdiğimiz ve kutsal dedi̇ği̇mi̇z ai̇le bi̇rli̇ği̇ sağlansin, bu şeki̇lde önlem alınmazsa anneler veya babalar çocuklarindan ayri kalacaklar, bunu yaşayanlara sorun, emin olun çook zor bir durum. Aileler çocuklar çok perişan oluyor.
Misafir Avatar
rad. tek. - 2 ay önce @hakan
anamızı ağlattı bu bölge farkı iki çocuk annesiyim 3 yıldır yollarda geberiyorum.malum türkiye şartlarında memur olmak kolay değil istifa da edemiyorum.eşlerimizden çocuklarımızdan ayrı mahvolduk artık.aile huzuru diye bişey kalmadı.bölgeyi kaldırıyosun madem herkes için kaldır.sağlık mazeretiyle yada başka bi mazeretle giden eş eşini yanına çekemiyor ne saçma sadece kurumiçiyle atanan personel eşini 1 yıl içinde bölge şartı aranmaksızın yanına getirtebiliyor peki bu adam sağlık mazeretiyle gittiyse oraya boşver sağlığını sen d c de birleşirsin demek tam bir ahmaklıktır
Avatar
Hemşire - 2 ay önce
Ben 2 yıllıktan yeni eğitim tayini yaptırdım. Kanun değişmeden önce. İptal olur mu yoksa okula devam edebilir miyim
Misafir Avatar
mehmet - 2 ay önce
Siz nezaman başvurdunuz .kacgunde sonuçlandı. Başladınız mi peki atandiginiz yere
Avatar
Haciy - 2 ay önce
duyurularda yok sağlık bakanlığının
Avatar
ERSİN - 2 ay önce
''karar sayısı : 2015/8020
19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi ile ikinci fıkrasında yer alan "kesintisiz son üç yıl" ibareleri "başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün" şeklinde değiştirilmiştir.'' yani 3 yıl dan 2 yıla düşmedi, bir yıldan 2 yıla çıktı. yapılan değerlendirme kısmı yanlıştır.