.

Sağlık Çalışanına Yıpranma Müjdesi!

Sağlık Çalışanına Yıpranma Müjdesi!Sağlık çalışanlarından mesai saatlerinin dışında bir ayda 48 saatin üzerinde nöbet tutanlara aylık 7,5 gün olmak üzere yılda toplam 90 gün fiili hizmet zammı (yıpranma payı) geliyor. Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı kamudaki sağlık çalışanlarının emekliliklerine önemli etki getirecek bir düzenlemeyi hazırlıyor. Sağlık Bakanlığı'nın çalıştığı düzenlemede kamudaki doktorlardan, eczacılara kadar tüm sağlık çalışanlar tuttukları nöbet saati karşılığı yıpranma payı alacak. Görevinde nöbeti olmayan personel yıpranma payından yararlanmayacak.
 

Nöbete karşılık 90 gün verilecek


ESNEK NÖBET SAATİ OLACAK
Çalışmada nöbet saatlerinde esneklik getiriliyor. Böylece sağlık çalışanının koşullarına göre nöbetlerini düzenlemesi sağlanıyor. Ayda 48 saatten fazla nöbet tutan sağlık çalışanı ayda 7,5 günlük bir fiili hizmet zammını yani yıpranma payını elde edebilecek. Böylece aylık 48 saat nöbetin karşılığı 7,5 günden yılda 90 günlük yıpranma payı kazanmış olacak. Böylece 12 ay çalışan kişinin emeklilik hesaplamasında aslında 15 ay çalıştığı hesap edilecek.
 

Esnek çalışma saatleri gelecek


41-48 SAAT NÖBETE 5 GÜN
Çalışmada nöbet saatleri sağlık çalışanının imkanları düşünüldüğü için 41-48 saat arası nöbet tutulması da yer aldı. Ayda bu saatler arası nöbet tutmuş çalışan ise ayda 5 gün fiili hizmet zammına kavuşacak. Mesai saatleri haricinde ayda 41-48 saat aralığında nöbet tutan çalışanın yılda 60 günlük bir yıpranma hakkı elde etmesi sağlanmış olacak. Bu kişinin emeklilik hesaplamasında ise böylece yılda 14 ay çalışmış olduğu göz önüne alınacak.
 

12 ay çalışan 15 ay gözükecek


25-40 SAAT NÖBETE 2,5 GÜN
Düzenlemede ayda 25 ila 40 saat arasında nöbet tutan personelin de yıpranma hakkı elde etmesine imkan getiriliyor. Bu çalışma saatleri için aylık yıpranma hakkı 2,5 gün olarak öngörülüyor. Böyle çalışan personelin yılda 30 günlük yıpranma hakkı almasıyla 12 ay çalışmasının emeklilik hesaplamasında 13 ay olarak kabul edilmesi sağlanacak. 

16-24 SAAT NÖBETE 1,24 GÜN
Sağlık Bakanlığı'nın çalışmasında fiili hizmet zammında yararlanmak isteyen personelin ayda 16 ila 24 saat arasında nöbet tutabileni dahi düşünülmüş. Bu çalışmayı yapmayı isteyen personele ayda 1,24 günlük bir hesaplama yapılıyor. Böylece yılda 15 günlük bir yıpranma imkanı sağlanıyor.
 YIPRANMA PAYI NEDİR?
Fiili hizmet zammı 4/A (SGK) sigortalıları ve 4/C (Memur) Sigortalılarından yaptıkları işlerle ilgili hizmetine karşılık her yıl için ilave hizmete deniliyor.

60 günlük yıpranma hangi işlerde uygulanıyor?
Kurşun ve arsenik işlerinde, cam fabrika ve atölyelerde, çimento fabrikalarında, kok fabrikalarında, termik santrallerde, alüminyum fabrikalarında, döküm fabrikalarında, su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işlerde ve itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlara uygulanıyor.

90 günlük fiili hizmet zammı hangi işlerde uygulanıyor?
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Emniyet ve polis mesleği ile Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarında, dalgıçlarda, radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlarda, basın işkolunda çalışanlarda uygulanıyor. Ayrıca, demir ve çelik fabrikaları bünyesinde baca gazlarından asit elde edilmesi işlerinde çalışanlarda, asidin hammaddesinin ve asidin yapılma safhasındaki işlerde çalışanlarda, haddehanelerde, sıcak veya sıvı cüruf taşımacılığı işlerinde ve cıva fırınlarında üretim işlerinde çalışanlara uygulanıyor.

180 günlük fiili hizmet zammı hangi işlerde uygulanıyor?
Türkiye'de yeraltı işlerinin gerçekleştiği Maden ocakları (elementer cıva bulunduğu saptanan cıva maden ocakları hariç), kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yer altında yapılan işlerde çalışanlara da yılda 180 gün yıpranma hakkı veriliyor.

 

 


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Garip G.I.H. - 5 ay önce
sağlıkta sadece doktor, hemşire çalışıyor ya.diğer memurlar ya da nöbet tutturulmayan koca gün her türlü bulaşıcı hastasıyla yüzyüze olan memur ne yapacak?candaş sendika duy sesimiziiiiiii.
Misafir Avatar
Deli att - 5 ay önce
Kardaş sendikaya söyle o çözsün
Avatar
garipe cevap - 5 ay önce
haklısın arkadaşım.bize de yasalaşmadan erken konuşmamak lazım.umarım sizi de kapsar sağlık ekip işi ve herkes yıpranıyor.hatta nöbet tutmayanlara da gelmesi lazım
Avatar
Mandira filozofu - 5 ay önce
25 yiligim ama gecis yillarimda cok fazla fazla mesaim bunlari nasıl bulup hesaplayacak da yiprsnma payini verecekler 20 yil once tutugum nobeteri hesaplanacak teknoloji varmi
Avatar
mustafa - 5 ay önce
sayin admin ayni haberdn hekez bikti.lutfen bize tarih verrrr
Avatar
sağlık memuru - 5 ay önce
mesai saati dışında mı yıpranıyoruz anlamadım, yapılan iş aynı mesai saati içinde yıpratmıyor mesai saati dışında yıpratıyor. vermeyeceklerse adam gibi çıkıp vermiyoruz desinler.
Avatar
Hhh - 5 ay önce
Yaştan düşecek mi önemli olan bu gün zaten herhalukarda doluyor
Avatar
sahada çalışan sağlıkcı - 5 ay önce
25 yıllık ebeyim 12 yıl 7 gün 24 saat köy sağlıkocağında zor şartlarda görev yaptım.şartlarımız hastanede nöbet tutmaktan daha kötüydü.inşAllah bunlarda göz önüne alınır.dağ başında imkansızlıklar içinde yüzlerce doğum yaptırmak gerçekten cok zordu.
Avatar
nuray - 5 ay önce
özellerde çalışan sağlıkçılar ne olacak?daha zor koşullarda çalışmıyorlarmı acaba?