.

Sağlık Bakanlığı TKHK 2017'den itibaren taşeron çalıştırmayacak

Sağlık Bakanlığı Taşeron Çalıştırmayacak

Sağlık Bakanlığı TKHK 2017'den itibaren taşeron çalıştırmayacakSağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Taşeron İşçilerin 31/12/2016 Tarihinde Sona Ereceğini ve Yeni Alımların Nasıl Yapılacağını Açıkladı.
 
Yapılan açıklamaya göre “süreklilik arz eden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinin” yüklenme sürelerinin 31.12.2016 tarihini aşmayacak şekilde belirlenmesi istendi. Hizmet alımı ihalelerine çıkılmayacağı, devam eden mevcut sözleşmelerin süresinin bitmesi veya herhangi bir sebeple mevcut sözleşmenin fesih edilmesi durumunda ise sağlık hizmeti sunumunun ertelenemez ve geciktirilemez olmasından hareketle yeni ihaleler yapılabileceği ancak bu ihalelerin yüklenme sürelerinin ise 3 ayı geçmeyecek şekilde belirleneceği açıklandı.
 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yazılan resmi yazı şöyle;
 
Bilindiği üzere 11.09.2014 tarih ve 29116 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan “İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunun” 14 üncü maddesi ile 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun 28 inci maddesi değiştirilmiş ve anılan maddeye;
 “Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 62 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında olan işlerden sürekli nitelikte olanlara ilişkin hizmet alımlarında, yüklenme süresi üç yıl olup, işin niteliğinden veya süresinden kaynaklanan zorunlu hâllerde bu süre gerekçesi gösterilmek şartıyla üst yöneticinin onayıyla kısaltılabilir.” şeklinde fıkra eklenerek süreklilik arz eden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında yüklenme süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Söz konusu hizmet alımlarının 3 yılın altında yapılması hususu ise üst yöneticinin onayına tabi tutulmuştur.
 
İlgi de kayıtlı genel yazımızda özetle; Sayın Başbakanımızın 22.03.2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Toplantısında 1 Kasım 2015 tarihinden önce kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan taşeron personelinin tamamının kamuya alınacağı yönünde açıklamalarda bulunduğu ve konu ile ilgili yasal düzenlemelerin en kısa sürede yapılacağını ifade ettiği, söz konusu yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar Birliklerimiz ve bağlı sağlık tesislerince yüklenme süresi uzun olan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerine çıkılmayacağı, devam eden mevcut sözleşmelerin süresinin bitmesi veya herhangi bir sebeple mevcut sözleşmenin fesih edilmesi durumunda ise sağlık hizmeti sunumunun ertelenemez ve geciktirilemez olmasından hareketle yeni ihaleler yapılabileceği ancak bu ihalelerin yüklenme sürelerinin ise 3 ayı geçmeyecek şekilde belirleneceğine ilişkin olarak 31.03.2016 tarihli ve 36385208/949/791 sayılı onay ile üst yönetici onayının alındığı belirtilmişti.
 
Gelinen süreçte bahsi geçen yasal düzenleme çalışmalarının sonuçlanmamış olması nedeni ile ilgi kayıtlı yazımız yürürlükten kaldırılmış olup, Birliklerimiz ve bağlı sağlık tesislerince bundan sonra yapılacak olan “süreklilik arz eden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinin” yüklenme sürelerinin 31.12.2016 tarihini aşmayacak şekilde belirlenmesi ve konunun Genel Sekreterliğinize bağlı bütün sağlık tesislerine duyurulması ile sağlık hizmeti sunumunun aksamaması için gerekli tedbirlerin alınması hususunda;

Gereğini bilgilerinize rica ederim.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALINACAK MAAŞ HELAL Mİ - 7 ay önce
ki̇mse kusura bakmasın ben onca sene okuyacağım onca sene çalışacağım başkaları gidip parti yalakalığı yapacak ve işe girecek ve ondan sonrada memur olacak kimse kusura bakmasın ben hakkımı hiç kimseye helal etmiyorum beni okutmak için hayatından olan babamın hakkını kim verecek bu dünya sizlere güzel ama öbür dünyada hakkımızı yakanıza yapışarak söke söke alırız.. üniversite okuyan enayilere söylüyorum son sözümü ne okuyonuz 3-5 yılınızı heba ediyonuz bitirince atanamayacaksınız nasılsa gidin partiye 3-5 yalakalık hooop memursunuz.. bu kadro olayından sonra ben ve benim ailemden akp ye oy çıkmaz artık en büyük yanlışı okuyup memur olan kişileri enayi yurduna koymakla yaptı taşeron işçilerindeki hava müdürde yok adamlara masa sil dersin bin lafınan haftada silerler bide bunlar memur olunca yaparlar belki iş filan hani memuriyet yatma yeri değildi yatacak kişileri ne diye alıyorsunuz. hakkim sonuna kadar haram olsun vesile olanada yasayı getirenede o maaşları alanlarada haram olsun
Avatar
mahmut - 7 ay önce
taşeron devletin maliye ve bütçesini yerle bir ettiği halde hala taşeron alımına devam edilmekte.ama sıkıntıyı sonuçta gene devlet yaşayacak.bakalım şimdi nereleri satmaya devam edecek..
Avatar
VATANDAŞ - 7 ay önce
sağlık bakanlığı tkhk 2017'den itibaren taşeron çalıştırmayacak
sağlık bakanlığı taşeron çalıştırmayacak peki̇ ki̇m çalişacak.
Avatar
taşeronsuz olurmu - 7 ay önce
pis işleri kime yaptıracaklar. taşeronlar satınalmada cirit atıyor.örnek mi.izmir güney sekreterliği,bakan beyin güvenerek izmire gönderdiği insanalar bunu yapıyor. halbuki hiçbirininde umrunda değildi sayın bakan,taki birkaçgün öncesine kadar,yani tekrar bakan atanıncaya kadar,yemin olsun...ama şimdi bakan beyin etrafında fırıl fırıl dolaşırlar gari...