.

Recep AKDAĞ'a Yeni Görev

Türkiye’deki sağlık sistemine 11 yıllık bakanlığı döneminde sunduğu katkılar, Recep Akdağ’a dünya kapılarını açtı. 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' ile birçok ülkeye örnek olan eski Sağlık Bakanı Akdağ, S. Arabistan ve Vietnam hükümetlerine danışmanlık yapıyor. Akdağ’dan, Türkiye’deki sistemin benzerini isteyen S. Arabistan, Türk sağlık şirketlerini de ülkesine davet etti.

Recep AKDAĞ'a Yeni Görev Sağlık Bakanlığı görevine üst üste dört kez atanan ve 11 yıllık görev süresince Türkiye'deki sağlık sisteminde “Sağlıkta Dönüşüm Programı" ile büyük başarılara imza atan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Recep Akdağ, şu günlerde adeta bu başarının meyvelerini topluyor. Yeni Şafak'a başarısının sırlarını açıklayan Akdağ ile, sağlık sisteminin dününü ve geleceğini konuştuk. Dünyanın birçok yerinden sağlık danışmanlığı alanında teklif aldığını ifade eden Akdağ, şunları söyledi: “Hal-i hazırda Suudi Arabistan'da, Kuzey Irak'ta, Vietnam'da doğrudan sağlık danışmanlıkları yapıyorum. En son toplantıda Suudi Arabistan Sağlık Bakanı, Türk şirketlerini buraya getirebilir misiniz, diye sordu. 'Ne kadar şirket getirebilirsiniz?' Müthiş bir soru. 'Gelmelerini istiyoruz.'"

Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'deki sağlık sisteminde yakaladıkları başarının detaylarını Yeni Şafak ile paylaştı.AVRUPA'DAN YEDİ KAT FAZLA MR ÇEKİYORUZ
Türkiye'nin sağlık sisteminde yakaladığı başarıyı değerlendiren Recep Akdağ, 'Sağlıkta Dönüşüm Programı'nda elde edilen kazanımları şu şekilde anlattı: “Özellikle iki araç kullanarak bunu başardık. İlk olarak hizmet alımları yapıyoruz özel sektörde. Devlet hastahanelerini güçlendiriyoruz. Özel sektörden, o hastahanenin içinde olmak kaydıyla, laboratuvar hizmetleri gibi hizmetleri satın alıyoruz ve en iyi şekilde hizmeti geliştirmiş oluyoruz. Bugün Avrupa'da bir MR cihazı, ortalama olarak günde 10-15 çekim yaparken, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı hastahanelerinde 70 çekim yapabiliyor. Haftada yedi gün çalıştırılıyor. Böylece maliyet düşüyor, vatandaş ucuz ve kolay hizmete ulaşıyor. İkinci olarak; çalışanlarımıza, özellikle hekimlerimize, performanslarına göre ödeme yapıyoruz. Dolayısıyla, sistem verimli hale geliyor."

MEMNUNİYETİ YÜZDE 39'DAN YÜZDE 70'LERE ÇIKARDIK

Türkiye'de yılda, sağlığa, kişi başına 550 dolar harcandığını ve bunun 400 dolara yakının kamu sigortası bütçesinden karşılandığnı söyleyen Akdağ, “Sağlıkta Dönüşüm Programı ile memnuniyeti yüzde 39'dan yüzde 70'lerin üzerine çıkardık" dedi. Doğumda beklenen ortalama ömür süresinin de uzadığına dikkati çeken Akdağ, “Ortalama yaşam süresi 72'lerdeydi 2002 başında. Biz göreve geldiğimizde 78'e ulaştı. Buradaki artışa baktığınız zaman, yine harcadığımız parayı harcayan ülkelerdeki artışın çok çok üstünde olduğunu görüyoruz. Hatta bizden çok fazlasını harcayandan çok fazla bu artış. Bu anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasında da böyle... Şunu rahatça söyleyebiliriz: Türkiye'de sağlığa ayrılan para oldukça etkin kullanılıyor. Ama dahada etkin kullanılabilir" dedi.

BAKANLIĞIN AR-GE PAKETİYLE TÜRKİYE KENDİ İLACINI YAPAR

Sanayi Bakanlığı'nın yakın zamanda yeni ar-ge paketi ortaya koyduğunu da hatırlatan Recep Akdağ, “Ben inanıyorum ki yakında Türkiye sağlık alanında da orijinal ilaç üretebilen, yeni teknolojik ürünlere imza atan bir ülke olacak. Bunun olmazsa olmaz şartı, üniversitelerin bilim üretmesidir" diye konuştu.

Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdogan ile Sağlık Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde Recep Akdağ, Ankara'da hizmete giren özel bir hastanenin açılışını birlikte gerçekleştirdi. (Mart 2010)ULUSLARARASI SAĞLIK HİZMETİ KAÇIRILMAYACAK BİR FIRSAT
Türkiye'de sağlık sektöründe ülkeye kazandırılabilecek en iyi fırsatlardan birinin uluslararası sağlık hizmeti vermek olduğunun altını çizen Recep Akdağ, “Bu fırsata sağlık turizmi diyebiliriz. Çünkü Türkiye'de verilen sağlık hizmetleri Sağlıkta Dönüşüm Programımızla, kaliteli ve benzerlerine oranla ucuz hale geldi. Böyle bir pazar ve hizmet alanı oluşturabilirseniz, tabii ki birçok yerden hastayı cezbedebilirsiniz" diye konuştu.

Türkiye'nin göz, ortopedi, plastik cerrahi gibi belli alanlarda bunu gerçekleştirmeyi başardığını söyleyen Akdağ, şunları kaydetti: “Diğer alanlarda da başarmamamız için bir sebep yok. Bunu yapacağız da Allah'ın izniyle; ama, önemli olan şu: Doktor sayımız az. Bu gelişirken, Türkiye'ye yurt dışından doktor getirebilinmeli ve sektörü geliştirmeliyiz. Aksinde vatandaşlarımıza hizmette aksama olur."

Sağlık turizmi için üç bölge hedef pazar
Sağlık turizmi açısından hedef pazar ülkelerin Afrika, Orta Doğu ve Avrupa olabileceğini belirten Recep Akdağ, şöyle devam etti: “Afrika mesela bir hedeftir. Afrika'da yaşayan insanların önemli bir bölümü gidip başka bir ülkede bu hizmeti alabiliyor. Ortadoğu zaten en önemli hedef pazarlarımızdan biri olmalı... Avrupa da böyle... Sağlık Bakanlığımız meselede ciddiyetle duruyor."
Sağlık ve Turizm bakanlıklarının sağlık turizmi çalışmalarının sürdüğünü aktaran Akdağ, bu yolda, özellikle özel hastahanelerin otokontrole ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Fiyatlar, hastaları çok rahatsız etmemeli" dedi.

ABD, sistemin en kötü örneği
Dünyada yürütülen sağlık politiklarını da değerlendiren Recep Akdağ, şunları söyledi: “Sağlık ekonomisinin en kötü örneği Amerika. GSYH'nın yüzde 17'si 18 oldu. Harcama kişi başına 9 bin dolara yaklaştı ve halk hala mutsuz. Biz kişi başına 500 dolar harcamayla, Latin Amerika'dan bir insan Türkiye'ye gelmek istiyorsa, hastaysa, uçağımızla bedava alıp geliyoruz. Ya da bedava organ nakli yaptırıyoruz. Orada 2 bin dolar sigorta şirketinin yönetimine harcanıyor. Bu süreçler içerisinde paydaşlar eğer kendi kazancına yönelirse, gidilebilecek nokta ABD'nin olduğu yer."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ASBEST - 9 ay önce
hasta memnuni̇yeti iyileşmiş eyvAllah, hemşire sağlık memurunun memnuniyeti ne oldu ondan haber verin !!!! ne tayini kaldı ne maaşı ne de mesleki şerefi...
Avatar
Sağlıkta33yıl - 9 ay önce
yani yaz boz tahtası oralara kurulacak,vietnamlılar ve arabistan adına eyvaah
Avatar
hadi ordan - 9 ay önce
performans sistemi devleti sömürmekden başka bişey degil doktor her önüne geleninden kan röntgen ekg ..... daha niceleri eskiden bu kadar hastalıkda yokdu gereksiz tahlilde hastanelerde para basılacak birimlerden neden dışarıdan biri işletiyor devletin 3 kuruş verip yani cerez paralarıyla bi röntgen tomografi ya da mr ve yahut laboranttaki cihazlardan alamaz mı,? ve doktor bakanısın anlaşılda da arkadaş ya hemşire ya laborant röntgen deki saglık personeli insan degilmi? doktor gereksizleri gönderir saglık personeli ugrışsın dursun bunun karşılıgı da olması lazım saglık personelide performans sistemi getirin döner sermayaler emekliliğe yansıtılsın bizi de görün sesimize kulak veri kulak
Avatar
SAĞLIK - 9 ay önce
sağlik sen sağliklçilarin haklarini savunmak yerine başka işlerle uğraşiyor.bu sendikadan istifa etmeden bütün sağlikçilar vebal altindadir.durumu görmemek için kör olmak lazim.sendikalardan istifa.
Avatar
adalet için - 9 ay önce
663 gibi bir ülkenin sağlık alanındaki tüm bilgi-birikim ve yönetim teccrübesini tahrip kalıbı gibi yerle bir etmenin mucidi olarak özellikle bizimle sorunu olan suriye,muriye,ırak ve mırak gibi ülkelerde güvenliğmiz için bu kabiliyetlerine uygun olarak değerlendilmelidir yoksa başka türlü olursa kendinede zulmetmiş olursunuz
Avatar
ELBETTE KÖR SATICININ KÖR ALICISIDA VARDIR - 9 ay önce
alllah billah aşkına şu danışmanlık yapacağı ülkelere bi bakın hepsi de sosyal gelişmişlik açısından bizden beter ülkeler,yoksa kahabe tipi çadır maskaralığı yönetim-yönetici yapılanmasını gelişmiş o e c d ülkeleri̇ne bi̇r model öneri̇si̇ olarak satacak deği̇l ya..
Avatar
kör satıcının kör alıcısı olurmuş - 9 ay önce
bu anlatılan başarılar 663ile sıfırla çarpılmış,kalan kırıntılarlada bu gününüğ sürdürmeye çalışmaktadır. hele bir danışmanlık yapacağı söylenen ülkelerin haline bakın hepsi bizden daha beter ülkeler.bu konuda kendine çok güveniyorsa kendi icadı olan adıana kahabe denilen çadır tiyatrosu maskaralık yönetim- yönetici yapılanmasının patentini gelişmiş o e c d i ülkelerine satsında cümle alem görsün..