.

Özetle Sağlıkçı Tayinlerinde Ne Değişti ?

Özetle Sağlıkçı Tayinlerinde Ne Değişti ? Sağlık Bakanlığı’nın, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER:

1. Diş tabibi ve eczacılar da stratejik personel kapsamına alındı.
2. Personelin il içi atamaları yönerge ile düzenlenecek. 
3. Eğitim durumundan tayin için sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim görme şartı en az dört yıllık örgün öğrenim görme olarak değiştirilmiştir. 
4. Kurum içi yer değişikliği yapan personelin eşinin bir yıl içerisinde yapacağı eş durumu tayininde D ve C hizmet grubu şartı aranmayacağına dair maddedeki “eşinin” ibaresinden kaynaklı anlam kargaşası giderilmiştir. 
5. Kamu görevlisi olmayan eşinin yanına tayin ile ilgili değişiklik yapılmıştır. Eşi özel sektörde çalışanların eş durumu tayininin yapılabilmesi için özel sektördeki eşinin son 4 yıl içerisinde 2 yıl sigorta şartını sağlaması gerekiyor.
6. Özel sektörde çalışan eşin atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primi ödenmesi haline ilişkin düzenleme yapılmıştır. Buna göre sigortası işyerinin merkezinin bulunduğu yerden ödense de, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 2 yıl çalıştığını belgelendirenlerin eşleri de eş durumu tayin talebinde bulunabilecektir. 
7. Stratejik personel özel sektördeki eşinin yanına tayin talebinde bulunamayacaktır. 
8. Aday memurların adaylık süresi içinde eş durumundan ve eğitim mazeretinden tayin talebinde bulunma hakkı kaldırılmıştır. Aday memurlar adaylık sürecinde sağlık mazereti, can güvenliği mazereti ve olağanüstü hallerdeki yer değişikliği ve terör eylemleri nedeniyle şehit ve malul yakını olmaktan kaynaklı bir defaya mahsus istediği yere tayin hakkından yararlanabilir. 
9. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına kurumlar arası yer değişikliği sureti ile atananlar bir yıl boyunca (sağlık mazereti, can güvenliği mazereti ve olağanüstü hallerdeki yer değişikliği ve terör eylemleri nedeniyle şehit ve malul yakını olmaktan kaynaklı bir defaya mahsus istediği yere tayini dışında) tayin talebinde bulunamayacaklar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
artık yeteeeeerrrrrrr Allah rızası için kaldırın şu bölge farkını adaletsizlikte sınır tanımıyorsunuz.sağlık yada başka mazeretle giden eşlerin suçu neki eşini yanına alamıyor.
Avatar
DİŞTEK52 - 2 ay önce
3 aydir : eş durumlarinda c d grup şarti aranmaz deni̇ldi̇ği̇ halde eş durumu atamamiz gerçekleşmemektedi̇r sorduğumuzda bölge doluluk orani deni̇li̇yor hemde araştirmasi bi̇le yapilmadan
Misafir Avatar
rad.tek. - 2 ay önce @DİŞTEK52
siz 3 aydır diyorsunuz ben 3 yıldır yollarda perişan oluyorum yazıktır günahtır torpili olan bişekilde birleşiyor bunu kimse inkar edemez.ikimizde bakanlık personeliyiz eşimin 14 yıl d grubunda hizmeti var.fakat d grubunda birleşebilirsiniz diye dayatmayla karşı karşıyayız artık sesimizi birilerinin duyması gerekir.azınlıkta olduğumuz için bizi yok sayıyorlar eşi özelde olanlar geçen yıl basbas bağırıp düzeltmişlerdi şimdi bunu tekrar yapacaklar peki bizimle beraber kim bağıracak sesimizi duyuracak.Allah yardımcımız olsun ne deyim.Allah bildiği gibi yapsın bunları
Avatar
Urfali dr - 2 ay önce
Nihayet duzenleme yapildi. Adaletsizlik nisbeten dyzeldi
Avatar
Hemşire eşi - 2 ay önce
asıl doktorlar için yapılan bu düzenleme ne yazık ki hemşireleri yaktı. bu yönetmelik gözden geçirilmeli.