.

Müezzinoğlu Yönetici Hekim Sayısını Açıkladı

Doktor kadrolarının yönetici olduğu yönündeki eleştiriler üzerine Müezzinoğlu, halen kamu hastanelerinde toplam 8 bin 500 civarında yönetici bulunduğunu, bu oranın içerisindeki hekim sayısının bin 753, başhekim sayısının ise 838 olduğunu kaydetti.

Müezzinoğlu Yönetici Hekim Sayısını AçıkladıBakan Müezzinoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2016 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumunun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Müezzinoğlu, Halk Sağlığı Kurumu ve Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin güçlendirilmesiyle ilgili çalışmaların kısa zamanda tamamlanacağını belirtti.

Evde Sağlık Hizmetleri alanında, Halk Sağlığı Kurumu'nun 12 pilot kentte çalışmalar yaptığını, 650 araç ve yaklaşık 2 bin personelle hizmet verdiklerini dile getiren Müezzinoğlu, uyuşturucuyla mücadele konusunda, "Gelişmiş ve Batı ülkelerine göre çok avantajlı durumdayız. Çünkü uyuşturucuda bizim şu anda geldiğimiz rakam gelişmiş ülkelerin çok altında. Burada hızı kesebilmek veya önünü alabilmek bizi başarılı hale getirecek. Genç nüfus, gittikçe bireyselleşen yaşam tarzı, parçalanmış aileler ve özellikle sentetik bonzai türleri, kimyasalında hızla birini çıkarıp birini koyarak çeşitlendirebiliyorlar. Önleyici tedbirler ve koruyucu tedbirleri önemsiyoruz. 'Önleyici ve koruyucu tedbirleri güçlendiremezsek çok sayıda AMATEM yapmak zorunda kalırız' diye tereddüdüm var. İlk basamağı güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

- "İlk defa bu yıl 2 bin 500 fazla hekim geldi"

Sağlık harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Payı hakkında ise Müezzinoğlu, "Bu kadar nitelikli yatak yaparken, özel sektörden daha güçlü yapıların peşinde koşarken anlamakta zorlanıyorum, sağlık nasıl özelleşiyor? İleri tıbbi teknolojilerle donatılmış hastaneleri yapan bir anlayış, özel sektörü nasıl teşvik ediyor, onu anlamakta açıkçası zorluk çektim" ifadelerini kullandı.

Doktor kadrolarının yönetici olduğu yönündeki eleştiriler üzerine Müezzinoğlu, halen kamu hastanelerinde toplam 8 bin 500 civarında yönetici bulunduğunu, bu oranın içerisindeki hekim sayısının bin 753, başhekim sayısının ise 838 olduğunu kaydetti.

Elektronik kart sistemlerinde hastaların kişisel bilgilerine ulaşılabileceği iddiası üzerine ise Müezzinoğlu, "Bize hiçbir hastanın adı soyadı lazım değil ama hastalığıyla ilgili verileri analiz etmeye ihtiyacımız var. Hangi hastalığı hangi mevsimde, hangi yaş grubunda ne kadar veya Şanlıurfa'da bu kadar iken Trabzon'da hangisi, ne kadarı; kıyaslamayı Bakanlığın yapamadığı bir sistemde biz gelecek sağlık politikalarımızı geliştiremeyiz" ifadelerini kullandı.

"Bu bilgileri Sağlık Bakanlığı satacak" yönündeki iddialara ise Müezzinoğlu, "O zaman da hiçbir şey yapmamak lazım. Bununla ilgili her türlü tedbir önerinize açığız. Bu millete yanlış yapmadık, yapmayız" cevabını verdi.

Müezzinoğlu, "Şu anda Almanya'nın yoğun bakım yatak sayısı ile Türkiye'nin yoğun bakım yatak sayısı aynı. Bizim yoğun bakım yatak sayımızda sorun yok, uzmanında ve yardımcı uzman hemşiresinde sorun var. Bu sorunu çözemediğimiz sürece biz burada takılıp kalacağız. İlk defa bu yıl 2 bin 500 fazla hekim geldi. Gelecek yıl 9 bin gelecek. 20 bin açığın kapanması demek önümüzdeki en az 5 yıl demektir" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, halihazırda 83 toplum sağlığı merkezinde işyeri hekimliği hizmeti verildiğini söyledi.

-"Kişiye yönelik tıp uygulamasına geçilecek"

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Fahrettin Keleştimur da kişiye yönelik tıp uygulamasıyla ilgili olarak uluslararası ilişkilerin devam ettiğini belirterek, bu kapsamda Yale Üniversitesi ile bir anlaşma yapıldığını söyledi. Bununla, artık herkesin dosyasında kendi sağlık bilgilerinin yer alacağını ifade eden Keleştimur, bunun yanı sıra genomik yapılarıyla ilgili bilgilerin de bulunacağını ve tedavinin buna göre planlanacağını anlattı. Keleştimur, bunun öncelikli olarak kanser hastalarında uygulanmaya başlandığını dile getirdi. 

Öte yandan, tıp alanında çok sayıda araştırmacının yetiştirileceğini vurgulayan Keleştimur, bu şekilde Türkiye'de kişiye yönelik tıp uygulamasına geçileceğini söyledi. 

Türkiye Genom Projesi ile yaklaşık yüz bin kişinin genomik profilinin çıkarılacağını anlatan Keleştimur, bunun ilk toplantısının da bu hafta yapılacağını bildirdi. Keleştimur, projenin yakın zamanda hayata geçirileceğinin altını çizerek, "Bu kapsamda başta Nobel sahibi olan bilim adamımız Aziz Sancar başta olmak üzere bilim adamlarımızdan da faydalanacağız. Görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş de Sayıştay denetimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Gümüş, şu bilgileri verdi:

"Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda, Sayıştay denetiminde mali bulgu saptanmamıştır. Performans denetimi kapsamında 5 bulgu yer almaktadır. Nihai denetim raporunda bu bulgularda verilen cevaplar neticesinde bulgu sayısı 4 olarak yer almıştır. Bu hususlar çerçevesinde 2015-2016 yılları içerisinde kurum stratejik plan yenileme çalışmalarına başlanmıştır. Ayrıca, 2015 ve 2016 yılı performans programı da bu doğrultuda hazırlanmış ve duyurulmuştur. 

112 Acil sistemimizle ilgili de denetimlerde 112 acil hizmeti sunumunun faturalandırılmaması gereken hizmet bedellerine ilişkin faturalandırma yapıldığı ve bu personele yetersiz ek ödeme yapıldığı hususu vardır. Bu bulgu kapsamında 112 acil tarafından verilen acil hizmetlerin bedelinin ödeneceğine dair SUT'ta hüküm bulunmamaktadır, ancak bu hizmetlerin bedeli SUT'ta belirlenmemiştir. Bu sebeple, hizmetlerin faturalandırılması 3359 sayılı kanuna istinaden belirlenen fiyat tarifesi üzerinden yapılmaktadır. Bu kapsamda, personele herhangi bir ek ödeme yapılmamıştır. Bu konunun çözümü için Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte çalışıyoruz."

Gümüş, Halk Sağlığı Kurumu ile ilgili olarak da muhasebe uygulamalarıyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapıldığının altını çizdi. 

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile ilgili olarak da 9 adet bulgunun cevaplandırıldığını anlatan Gümüş, bundan sonraki sürece ilişkin Sayıştay'a verilen cevabın yeterince değerlendirildiğini ve hiçbir bulgunun izlemeye alınmadığını bildirdi.

Türkiye Hudut Sahilleri ve Sağlık Genel Müdürlüğü değerlendirmesinde de alınan cihazlarla ilgili herhangi bir mali sorunun Sayıştay tarafından saptanmadığını vurgulayan Gümüş, bütün alımların kurallara uygun olduğunun belirlendiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, Sağlık Bakanlığının bütçesi kabul edildi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DOKTOR - 11 ay önce
yöneti̇ci̇ doktorlari hasta baymaya başlasa ülkede dktor açiği kalmaz
Avatar
sağlık memuru - 11 ay önce
başımda torpilli, açık ögretim fakültesi ya da 5 bin liraya alınan yüksek lisans diplomalı amir olacagına doktor amirim olsun. hiç gücüme gitmez. saygılarımla
Avatar
bilgiler gerçek olmalı - 11 ay önce
khb gn. seklreterlikleri+halk sağlığı md lükler+ ilçe sağlık müdürlüklri tamtamına tam bir hekim yönetilcier ordusu her kes genaral savaşacak er yok .çare: ithal edelim!! arka sırasında oturanlardan birileri sayın bakanın görmesini engellemek için eksik bilgilendirme yapıyor;diye inanmak istiyorum
Avatar
DOĞRU - 11 ay önce
çok fazla heki̇m var ama hepsi̇ yöneti̇ci̇ olarak çalişiyor. buda heki̇m sayisini azaltiyor. yüksek li̇sans yapmiş doktota yapmiş sağlik çalişanlari var bu bakanlikta sinavla yöneti̇ci̇ atanabi̇li̇r. her yöneti̇ci̇ni̇n doktor olma zorunluluğu mu var.
Avatar
YA MASA BAŞI HEMŞİRESİ - 11 ay önce
kimse buna değinmiyor masa başında oturup günde 1 yazıyla çalışan hemşire benim cerrahi servisinde 40 hastaya verdiğim hizmetin aynısını alıyor hakmı bu
Avatar
YÖNETİCİ - 11 ay önce
ortalama her hastanede bir başhekim yardımcısı, sağlık müdürlüğü, genel sekreterlik,ilçe sağlık müdürlüğü, toplum sağlığı, halk sağlığı müdürlüğündeki ve merkez teşkilatında bulunan yönetici hekimleri de sayarsak çok daha fazladır.
Avatar
MUSTAFA - 11 ay önce
ithal doktor alacagina kendi doktorlarini caliştir
Avatar
112 - 11 ay önce
ambulansların tekerleği patladığında ,bundan sorumlu başhekim yardımcısınin olduğu il sağlık müdürlükleri bir tarafa,6 doktorla acil serviste 30 gün nöbet çevirmek zorunda olan hastaneler bir tarafta... il sağlık müdürlüklerinde cok atıl doktor var.yazık hastanere ve vatandaşlara.....