.

Mizah Dergisi, Hemşireleri Kızdırdı

Samsun Ondokuz MAyıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin çıkardığı 'Kılçık' adlı mizah dergisinde hemşireler ile ilgili karikatür ve yazılar tepkilere neden oldu

Mizah Dergisi, Hemşireleri KızdırdıSamsun Ondokuz MAyıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin çıkardığı 'Kılçık' adlı mizah dergisinde hemşireler ile ilgili karikatür ve yazılar tepkilere neden oldu. Tıp Fakültesi önünde eylem yapan hemşireler tepkilerini dile getirdi. Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz de derginin toplatılması için  yasal yollara başvuracaklarını dile getirdi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından eği tim yılı sonunda çıkarılan 'Kılçık' adlı mizah dergisinin Haziran sayısındaki bir karikatür hemşireleri kızdırdı. Elinde çiçek, gelinlik giymiş bir karikatür yanına "Hemşireler doktorların .... dır/dir/dur/dür" başlığı ile yazılan 30 maddelik anket tepkilere neden oldu. Anket şıkları arasında yer alan, "Doktorlar da hemşirelerindir, askerleri, kölesi, başının belası, internken belası doktorken rüyası, suç ortağı, yardımcısı (saçma bir soru bence) üvey annesi, velinimeti, efendisi, ekürisi, sevgilileri, talibi, kıskanç yardımcıları, amalesi, miniciği, Esra Erol'u, kamçısı, kılçıkları, gelinin nedimeleri gibidir, yancısı, muavinidir, kompanzasyon mekanizmasıdır, vücut bulmuş egoları, yüzüne gülen arkasından dedikodu yapanlarıdır, hem herşeyi hem de hiçbirşeyidir, evlilik için aday rezervidir, günah keçisidir, küçükken ezer büyüyünce sever, hemşiresidir" diye şıklarla yapılan karikatür, hemşirelerin tepkilerine neden oldu.

Tıp Fakültesi önünde toplanan hemşireler dergiye tepki gösterdi. Hemşireler adına bir açıklama yapan Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksöz, "Haddini aşan mizah, edepsiz gülmecedir. Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından sözde mizah amacıyla hazırlanan dergide hemşirelerin ve hemşirelik mesleğinin onuru çiğnenmiş bir meslek grubuna mizah adı altıda kimlik saldırısı gerçekleştirilmiştir. Gelecekte doktor olarak insanlara sağlık hizmeti verecek olan ve etik kurallara bağlı olması gereken bu kişilerin hazıradıkları dergiyi ve mizah anlayışlarını protesto ediyor ve kınıyoruz. Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından mizah adı altında çıkarılan dergide hemşire doktor ilişkisinin hemşireleri aşağılayıcı bir boyutta sergilenmesi ve bu bakış açısının mesleğe yansıyacağı endişesi bizi tedirgin etmektedir. Sağlık-Sen olarak her türlü yasal yollara başvurarak onuru aşağılamaya çalışılan hemşirelerimizin maddi ve manevi haklarını hukuk önünde de savunmaya devam edeceğiz. Yaşanan bu olayın sağlık camiasında son olmasını umuyoruz. Bu deginin derhal toplatılması yönünde gerekli yasal işlemleri başlatacağımızı ifade etmek isterim" dedi.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÖZÜR DİLEDİLER

Öte yandan mizah dergisi yöneticileri de sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yaparak hemşirelerden özür diledi. Yapılan açıklamada, "Kılçık Dergisinin redaksiyonu sırasında düzeltilmiş olmasına rağmen baskı aşamasında sehven değerli hemşirelerimiz hakkında mizah sınırlarını aşan ifadeler yayımlanmıştır. Hekimlik ve hemşirelik birbirini tamamlayan, biri olmadan diğerinin varlığının anlamsızlaştığı iki meslek grubudur. Dolayısıyla böyle bir hatanın yaşanmasından dolayı büyük üzüntü duymaktayız. Yaşanan bu olumsuzluk nedeniyle tüm hemşire camiasından özür dileriz" denildi. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayten - 6 ay önce
tıpfakultesi ogrencileri deği insan plmayı becerememiş tırtlar
Avatar
cano01 - 6 ay önce
mesleğimize sahip çıkmak zorundayız arkadaşlar.dizilerde parti yapılıp partide hemşire üniforması giydirilen başında hemşire kepi ile hizmet ettirilen bayan oyuncular oynuyorlar. bu mesleğimize hakaret değilde nedir?
artık lütfen daha duyarlı olunması için çalışalım ve birlik olalım
Avatar
HEMEN CEZA......BEKLEMEYİN!!! - 6 ay önce
söz konusu -yaptiklari izahtan yoksun- 'mizah' dergisi hemen toplatilmali, böyle bir anketi düzenleme cüretini gösteren adi zihniyet sahipleri tespit edilip gereken ceza verilmelidir... tip fakülteleri için bir utançtan başka birşey olmayan bi dergi ve yazdiklari bütün tip fakülteleri öğrencilerinin yüzünü yere eğecek bir davraniştir... herkes ders çikarsin bu utançtan!!!
Avatar
hhhh - 6 ay önce
yorumlarımız neden yayınlanmıyor? bu konu mutlaka yargıya taşınmalı. tam beyaz kodluk sözlü bir saldırıdır.
Avatar
ESMA - 6 ay önce
cok ders çalismaktan burnunuzun ucunu göremez kendi̇ni̇ bulutlarin ustunde görür olmussunuz Allah da si̇zi̇ bi̇ldi̇ği̇ gi̇bi̇ yapsi̇n hepi̇ni̇zi̇ hemşi̇releri̇n eli̇ne dusursun rabbi̇m
Avatar
beyaz kod - 6 ay önce
bu konu beyaz kodluk hale gelmiş nerdeyse.
hemşire dernekleri olayı yargıya taşımalı.
yorumlarımız neden yayınlanmıyor acaba?
yargıya taşınmasına karşı mısınız?
Avatar
AYŞE - 6 ay önce
herkes haddini ve yerini bilecek.hemşiresiz, doktorlar kendi başına hi̇ç bi̇r i̇şi̇n üstesi̇nden gelemezler.
Avatar
PASCAL - 6 ay önce
bu tamamen pervasizlik,terbi̇yesi̇zli̇k,ki̇bi̇r ve enani̇yet kokan davranişlardir,si̇zi̇n de hi̇pokratinizi da,eği̇ti̇mi̇ni̇zi̇ de.....