.

Memurun yıllık izin günü artıyor!

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı yeni memur yasanın detayları da belli olmaya başladı.

Memurun yıllık izin günü artıyor! 50 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu artık tarih olacak. Bunun yerine yeni yasa gelecek ve memurluk sistemi baştan sona değişecek. Bu konuda bir süredir devam eden çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda detaylar da belli olmaya başladı.

Yeniliklerden bazıları şöyle:

İZİN SÜRELERİ ARTACAK

Yeni kanun ile artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. Böylece izin hesabında iş günü esası getirilecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, SGK'ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak.

HEMŞİRE MESLEK ÇALIŞANI

Kamu çalışanları için hizmet grupları yeniden belirleniyor. Teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri sınıfı, din hizmetleri sınıfı gibi kavramlar tarihe karışıyor. Bunlar meslek çalışanı adı altında toplanacak. Örneğin hemşire artık meslek çalışanı olacak. Bunların ücretleri iş riski ve görev tanımına göre eşit işe eşit ücret şeklinde yeniden belirlenecek. Memurluk kavramı yerine kamu çalışanı statüsü gelecek. Halen memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi kadrolarda görev yapanlar "büro çalışanı" adı altında toplanacak. Yardımcı hizmetlerde çalışanlar ise "destek hizmetleri çalışanı" diye ayrıma tabi tutulacak.

ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR

Kamuda engelli çalışma oranı % 3'den % 4'e çıkarılacak . Kamu kuruluşlarında çalışan sayısının yüzde 4'ü engelli olacak. Bu oranın farklı uygulanacağı meslek ve görevler ile kuruluşlar Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılacak.

PERFORMANS ÖDEMESİ

Performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Memurun yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ücreti Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak. Bu ödeme yıl sonunda yapılacak.

ESNEK ÇALIŞMA

Hamileler, engelliler ve Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek iş ve hizmetlerdeki memurlar kurum amirinin izni ile esnek çalışabilecek. Çocuğu olan memur istemesi halinde 1 yaşına kadar esnek çalışabilecek.

ÖRGÜTE DESTEK VEREN GİDECEK

Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Bunun dışında devlet memurları ile ilgili ağırlaştırıcı düzenleme olmayacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

KADRO VE GÖSTERGE GELİYOR

2016 yılında gerçekleşecek bazı yenilikler de şöyle: 1) Kamuda 4/C kavramı bitecek. Maliye Bakanlığı kaynaklarına göre 4/C'liler 4/B'li olacak. 2) Öğretmenin, polisin, uzman erbaşların, astsubayların, genel müdür yardımcılarının, üniversite genel sekreterlerinin ve şube müdürlerinin ek göstergelerinde iyileştirme yapılacak. 3) Üniversite mezunu işçiler öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilecek. 4) 2016 ve 2017 yılını kapsayan toplu sözleşmede tutanak altına alınan memurların özlük hakları ile ilgili değişiklikler yerine getirilecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hemşire çalışanlar - 1 yıl önce
bir tarafta yoğun bakımlarda cerrahilerde hasta stresiyle doktor sıkıntısıyla çalışan hemşire bir tarafta masa başında oturup günde 1 yazı yazamayan hemşire aynı maaşı alıyor nerde eşitlik
Avatar
ahmet - 1 yıl önce
siz şube müdürlügü mülakatının ayrıntısını verin.4 gündür ayrıntı gelecek diye bekliyorum.
Misafir Avatar
Yorumsuz - 1 yıl önce
Guzel bir. Uygulama ama iş yoğunluğu nedeniyle zaten izin alınamıyor alınsa da işe gelince çift mesai yapıyorsun nerdeyse.. Onun için izin almıyorsun.. Buna da bir çözüm bulunur inşAllah
Avatar
yasin - 1 yıl önce
sayın editör şube müdürlüğünün ayrıntısını unuttunuz.
Avatar
şuan ki izinler nasıl sayın editör? - 1 yıl önce
lütfen yazı yazarken biraz araştırmacı olalım yoksa komik duruma düşülüyor. editör bey şuanda yazı olacağını söylediğiniz 10 yıla kadar 20 gün 10 yıldan sonra 30 gün uygulamada var. cumartesi pazar ise yanmasın diye hafta içi 5 gün 5 gün şeklinde izin yazıldığı için kayıp olmuyor. düzeltme yazınızı bekliyoruz erdem gereği...
Misafir Avatar
KT - 1 yıl önce @şuan ki izinler nasıl sayın editör?
artik haftasonlari sayilmayacak di̇yor
Avatar
esma - 1 yıl önce
izinler zaten böyle kimsenin haberi mi yok
Misafir Avatar
esma bacım - 1 yıl önce @esma
nerde izinler böyle sen hep 5 günlük aldın galiba 10 gün aldığında 2 gün hafta sonuna gidiyor
Avatar
NERMİN - 1 yıl önce
-tüm hizmet sınıfları tarihe karışınca, eşit işe eşit ücret başlığı altında il sağlık veya halk sağlığı müdürlüğünde çalışan büro çalışanı ile mutemetlik yapan hemşire ( meslek çalışanı) ” ayni yerde çalişip ayni i̇şi̇ yapan”” yine eşit ücret verilecek mi ?
-acil ve yoğun bakım gibi riskli yerlerde çalışan meslek çalışanı ile müdürlüklerde çalışan meslek çalışanı aynı ücreti almayacak değil mi ?
özlük haklarını iyileştirmek başlığı altında örneğin shs tıbbi sekreter büro çalışanı olunca hak kaybına uğramayacak değil mi?
-hamile veya çocuğu olan personel idari amirin insiyatifine kalan esnek çalışmayı yapabilecek değil mi?
-????? lütfen soru işereti bırakmadan adil bir yönetmelik olması dileğiyle eşit iş yapan farklı ünvanların da adil ücretler alması .
-ve insanların hayatını kanının son damlasına kadar kurtarmak için çalışan sağlik çalişaninin” bir öğretmen veya bir polis memuru kadar değerli olması di̇lekleri̇mle
Avatar
ali - 1 yıl önce
izinler zaten öyleydi.bilmiyormusunuz.haber diye yamışsınız
Avatar
sağlık sağlık - 1 yıl önce
neden sağlığa bir olumlu haber yok acaba hükümetlerin doktor düşmanlığı hala devam mı ediyor yoksa
Misafir Avatar
medine - 1 yıl önce
Sağlıkçıların neden ek göstergelerinde düzelme yok hep ikinci sınıf durumu yasatiyorsnuz