.

Memurun Sendika Kesintisi Artıyor

SENDİKA ÜYESİ MEMURDAN YAPILAN KESİNTİ ARTACAK

Memurun Sendika Kesintisi ArtıyorSendika üyesi memurların aylık ücretlerinden her ay kesilen sendika aidatının alt ve üst sınırları 2017 yılında artacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, kamu görevlileri sendikalarına üye olanların maaşlarından, maaş miktarı ve üye olunan sendikaya göre değişebilen tutarlarda her ay yaptığı sendika üyelik kesintisini ilgili sendikalara göndermektedir.

Sendika aidatı ne kadar?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, sendika üyesi olan Devlet memurlarının maaşlarından, belli sınırlar içinde olacak şekilde ilgili sendika tüzüğünde belirlenen oranda hesaplanacak tutarda üyelik ödentisi (sendika aidatı) kesilmesine hükmetmiştir.

Kanun, sendika tüzüklerinde belirlenecek aylık üyelik aidatı oranlarının; 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) çok olamayacağını da hükme bağlamıştır.

Bu çerçevede, sendika üyesi olan memurların aylık ücretlerinden, brüt maaşlarının damga vergisi ne tabi tutarı üzerinden, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranda sendika aidatı kesilmektedir.

Damga vergisine esas maaş tutarı her memur için aynı olmadığından, aylık brüt maaşı yüksek olanlardan kesilen sendika aidatının miktarı da daha yüksek olmaktadır. Ayrıca, sendikaların belirleyeceği üyelik ödenti oranları (alt ve üst sınırlar dahilinde) farklı olabileceğinden, aidat miktarı üye olunan sendikaya göre de değişebilmektedir.

Sendika aidatı artacak

Memur maaş hesabında esas alınan katsayılar 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak %3 artacağından, sendika üyesi memurların maaşından kesilecek üyelik aidatı miktarı da 15 Ocak 2017 tarihinden itibaren biraz artacak.

Sendika üyesi memurların damga vergisine esas maaş tutarı üzerinden, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranda her ay kesinti yapılacak.

2017 yılı ilk altı ayında sendika kesintisinin miktarı “10,43 TL” ile “86,90 TL” aralığında olacak.

2016 yılının ikinci altı aylık döneminde sendika aidatı miktarı “10,12 TL” ile “84,37 TL” aralığında bulunuyor. 

 Memurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ARTSIN TABİKİ 5 YILDIZLI OTELLER MALUM ÇOK PAHALI - 2 hafta önce
SAĞLIK PERSONELİNİN HER AN YANINDA OLAN SENDİKALARA NE KADAR AİDAT ÖDENSE AZDIR.AMA BİZLERİN HAKLI OLUP HAKSIZLIĞA DÜŞTÜĞÜMÜZ ANDA DAHİ YANLIZ BIRAKIP ÜÇ MAYMUNU OYNAYAN SENDİKALARA HAKKIMIZ HARAM OLSUN. BİZİ ÖTEKİLEŞTİREN BİZLERİN HAKKINI GÖRMEZDEN GELENSENDİKALARA HAKKIMIZ HARAM OLSUN.2351 VHKİ DEN BİRİ. ALLAH İCRA ETSİN....
Avatar
SAĞLIK PERSONELİNDEN 3 KAT AİDAT ALINSIN - 2 hafta önce
SEBEBİ SAĞLIKÇILARIN SENDİKASI OLDUĞU İÇİN.DİĞER PERSONELİN HAKLI OLDUĞU KONULARDA BİLE KAYITSIZ KALINIP GEÇİŞTİRİLİYOR.AMA SÖZ KONUSU SAĞLIK HİZMETLİ MEMUR OLUNCA UMURSANMIYOR.OLSUN BAKALIM BU GÜN DÜNYA YARIN AHRET ALLAH BÜYÜK.2351VHKİ NIN HAKKI BURDADA AHRETTEDE SENDİKA BAŞKANLARINDAN SORULACAK.SİZ RAHATSINIZ BAŞKANLAR YİYİN İÇİN KEYFİNİZE BAKIN BİZLERDE ALLAHA HAVALE ETMİŞ BEKLİYORUZ.
Avatar
Tıbbi sahtekar - 2 hafta önce
Ben SES liyim artsın sendikama kurban olsun bu süreçte diğer sendikalar arkadaşlarıma cüzzamlı muamelesi yapıp selam vermezken benim sendikam hem Türkiye'nin en iyi avukatlarını tutup hemde dar bütçesiyle bize maaş dahi yatırdı işte budur sendikacılık
Avatar
Tıbbi sahtekar - 2 hafta önce
Hadisi şeriftir " nasılsanız öyle yönetilirsiniz " üye olmayacaksın ve üye olunca da ağlamayacaksın