.

Memurların Yeni Talepleri !!

Memurların Yeni Talepleri..

Memurların Yeni Talepleri !!Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'in beklentileri doğrultusunda hazırlanan "64. Hükümetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler" başlıklı raporu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sundu. Kitapçık haline getirilen rapor iki ayrı bölümden, onlarca öneri ve tekliflerden oluşuyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'in beklentileri doğrultusunda hazırlanan "64. Hükumetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler" başlıklı raporu Başbakan Davutoğlu'na sundu. Kitapçık haline getirilen rapor iki ayrı bölümden, onlarca öneri ve tekliflerden oluşuyor.

İŞ GÜVENCESİ VURGUSU

Kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışıldığı, tartışılacağı ya da sona erdirileceği algısı uyandıracak kavram, içerik ve hedeflerin kesinlikle Hükümet Programı'nda yer almaması gerektiğine vurgu yapılıyor.

KIYAFET VE SENDİKAL ÖZGÜRLÜK GENİŞLETİLMELİ

Kamunun istihdama öncülük yapması, Yeni Anayasanın yapım ve yazımı, kamu görevlilerine grev ve siyaset hakkı talep ediliyor. Kılık-kıyafet yasaklarının kaldırılması konusuna özel vurgu yapılıyor. Kılık-Kıyafet konusunda sınırlama üreten yönetsel düzenlemeler ile fiili uygulamalara son verileceği ve bu kapsamda üniformalı kamu görevlilerine yönelik başörtüsü yasağı ile erkeklere yönelik kılık-kıyafet yasaklarının kaldırılması ivedilikle gerçekleştirilecek işler kapsamında olduğu ifade edilmesi isteniyor. Toplu sözleşmenin konu bakımından kapsamının genişletilmesi, kadrolu istihdam ve taşoren uygulamasının sonlandırılması isteniyor.

TERÖR VE PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

Vesayet zeminleriyle, devlet içinde kendilerine mahsus egemenlik alanı oluşturma çabasına girişen paralel yapılarla, terörle, terör örgütleriyle, terörü destekleyen yapılarla mücadelenin devamı ile birlikte ötekileştirici devlet suçlamasına malzeme yapılan bütün zeminlerin temizlenmesi, "Çözüm Süreci" başta olmak üzere Alevi ve Roman vatandaşların beklentilerinin karşılanması, mağduriyetlerinin giderilmesi Hükumet Programı'nda yer almasına vurgu yapılıyor.

YARGI VE EĞİTİM REFORMU İSTENİYOR

 Yargı reformuyla, vesayet dönemi izlerinden arınmak için kapsamlı çalışmaların yapılması, eğitim sisteminde, "Ahlak eğitiminin hem ilk hem de orta öğretimde temel bir referans ve hedef alanı olarak belirleneceği, eğitim sisteminin "insan ve güzel ahlak" arasındaki vazgeçilmez ilişki üzerinden yeniden tesis edileceği vurgusu Hükumet Programı'nda kesin bir şekilde dile getirilmelidir" deniliyor.

KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN ÖNEMLİ TALEPLER

Kitapçıkta, kamuda iş güvenceli istihdam, gelir vergisi mağduriyetinin giderilmesi, 4/C ve 4/B'lilerin kadroya geçirilmesi, fiili hizmet zammı, ek göstergeler, ek ödemelerin emekli maaşına yansıtılması ve disiplin cezalarının affı gibi taleplere yer verildi. Yalçın daha öncede yeni Hükumetten aşağıdaki beklentilerini sıralamıştı.

KAMU GÖREVLİLERİNİN GELİR VERGİSİ MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Maaş erimelerine neden olan gelir vergisi mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirten Yalçın, gelir vergisi nedeniyle oluşan kaybın kamu işvereni tarafından telafi edilmesi yöntemlerinden birisi kullanılmak suretiyle giderileceği hususunun mutlaka Hükümet Programı'nda ifade edilmesi gerektiğini kaydetti.

4/C VE 4/B'Lİ PERSONEL KADROYA ALINMALI

Yalçın, talepleri arasında 4/C ve 4/B kapsamında istihdam edilen kamu görevlileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan, yürüttükleri görevler itibariyle kamu görevlileriyle aynı işleri gören kamu işçilerinin durumuna da dikkat çekti. Bu konuda 3'üncü Dönem Toplu Sözleşme'de varılan uzlaşmanın kısa sürede hayata geçirileceği hususunun hükümet programına alınmasını vurgulayan Yalçın, bunun yanında kamu hizmetlerinde vekil, usta öğretici, ek ders ücreti karşılığı gibi isim ve yöntemlerle hizmet sunanların kadroya geçirilmesinin önemini aktardı. Bu yöntemlere son verilerek sadece kadrolu istihdama dayalı personel sistemi oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

FİİLİ HİZMET ZAMMI BEKLENTİLERİ KARŞILANMALI

Fiili hizmet zammından yararlanan kamu görevlilerinin kapsamının artırılmasına dönük çalışmanın ivedilikle başlatılması konusuna da talepleri arasında yer veren Yalçın, en kısa sürede yasal düzenlemenin yapılarak, fiili hizmet zammı beklentilerinin karşılanmasını dile getirdi. Yalçın, bunun yanında bir de ek göstergelerin arttırılması noktasında beklenti içerisinde bulunan kamu görevlilerinin ek göstergelerinin artırılmasına, işçilikte geçen sürelerin kazanılmış hak aylığında, emekli aylığı ve ikramiyesinde değerlendirilmesine dönük çalışmaların başlamasının önemli olduğunu söyledi.

EK ÖDEMELER EMEKLİ MAAŞINA YANSITILMALI

Yalçın aktardığı talepler arasında kamu görevlilerinin hemen hemen bütününde maaş ve ücretlerin azımsanmayacak tutarını oluşturan ek ödemenin, emekli maaşının hesaplanmasında dikkate alınacağı konusunun hükümet programında mutlakta yer alması gerektiğini belirtti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
artik bi̇razda memuru görün ... - 1 yıl önce
sorarim si̇ze memuru onure etme memurluk verme maaşini yükseltme eği̇ti̇me bi̇le gönderme maaşini emekli̇li̇ğe yansitma çalişta çaliş memur ni̇ye çalişacağini bi̇lmi̇yorsa en kisa zamanda tükenmezmi̇...o zaman memurun bakanliğa faydasi olurmu....artik bi̇razda memuru görün ....
Avatar
VATAN - 1 yıl önce
sen saha önce kul hakkini yedi̇n önce onu öde
Avatar
2834 - 1 yıl önce
hizmetli personele ek gösterge ünvan istiyoruz. biz idari birimlerde çalışıyoruz lakin hiç bir ek ödeme alamıyoruz.
Avatar
GİH GRUBU - 1 yıl önce
bakanliktaki̇ şeflere el atilmali ..hem özlük hem maaş bunun gi̇deri̇lmesi gereki̇r..hemşi̇reler sağlikçilar ayni̇yat saymani programci i̇le ayni maaşi almakta i̇dari̇ bi̇r kadro olmasina rağmen haklari düşük
Avatar
ELDE VAR SIFIR.... - 1 yıl önce
bakanlikta i̇şi̇ memur yapiyo sonuç elde var sifir .....şu memurlara kadro verecek ki̇mse yokmudur .....bi̇ kadro veren olmadi bakanlik memuruna i̇nanin doktorali vhki̇ var ama nafi̇le.....
Avatar
ŞEFLEER - 1 yıl önce
bakanlikta çalişan şefleri̇n maaşlari çpk düşük hastaneden geli̇p bakanlikta gçalişan hemşi̇re şeften yüksek maaş alip ek göstergesi̇ 3000 dür. şefler i̇se ne 1 dereceye i̇nebi̇lmekte nede 220 den yukari çikabi̇lmektedi̇r. kendi̇nden alt kadro olan ayni̇yat saymani bi̇le müdür gi̇bi̇ maaş almaktadir . aci̇len sorumluluk alan bakanliktaki̇ şef ve memura sahi̇p çikilmali maaş ve derece düzenlemesi̇ yapilmali...
Avatar
şefler - 1 yıl önce
lütfen artık şu bakanlıkta çalışan şeflerin 1. dereceye inememe sorunu ve maaş işini bi düzenleyin artık kendinden alt kadro ayniyat saymanı şube müdür kadar maaş alıyor şube müdürü işi yapıyor adı yok sanı yok sendika nerde ....
Avatar
sağlıkçılar ... - 1 yıl önce
varsa yoksa sağlıkçı... memuru kim takar..hemşiresi doktoru sağlıkçısı hepsi bakanlıkta geçici...onlar alsın döneri memur da öle çalışsın ...Allah hizmet edenin yardımcısı olur..ne diyelim....