.

Memurlar İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Hükumet üzerinde çalıştığı ancak adımları net olarak atılmayan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ciddi değişiklikler olacağı aşikardır. 3 Milyon memuru yakından ilgilendiren yeni kamu personeli rejimi mevcut memurlar için pekte hoş karşılanmayacaktır. 

Memurlar İçin Tehlike Çanları ÇalıyorHükümetin üzerinde çalıştığı ancak adımları net olarak atılmayan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ciddi değişiklikler olacağı aşikardır. 3 Milyon memuru yakından ilgilendiren yeni kamu personeli rejimi mevcut memurlar için pekte hoş karşılanmayacaktır. 

Hükümet gerek FETÖ gerekse PKK yandaşlarını kamudan temizlerken kamuya birdaha bu tür bağlantıları olan kişilerinde girmemesi için tedbirler alacak.

Hükümet, memurluğu  garantili iş kapısı olmaktan çıkarmayı kafaya koymuş durumdadır. Hem kamuda küçültmeye gitmek hemde istihdamı düşürmeyi amaçlamaktadır. Son günlerde hükümet yetkililerinin açıklaması memurlar için tehlike çanlarının çaldığını göstermektedir. Yakından tanıdığımız eski sağlık bakanı yeni çalışma bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni personel rejimi için Hükümet tarafından getirilebilecek en politik isimdir. Zira Bakan Bey kamuda küçültme, özel sektörde büyümeyi hedeflemekte. Kendi bakanlığı döneminde 657 kadrolu personel almaktan imtina etmiş, asli görevlerin dahi taşeronlarca yapılmasını desteklemiştir.

Yine Bakan Bey son açıklamasında bundan sonra kamuya sadece polis ve öğretmen ağırlıklı alımların yapılacağını söylemiştir. Peki buradan sayın Bakan'a soruyoruz. Adı üstünde olan Devlet Hastanelerinde devlet memuru olmayanların çalıştırlması uygun mudur ? Doktorlar, hemşireler ve tüm sağlık çalışanları taşeron olmaya mecbur mudur ? İstihdam alanları yaratılmayacaksa bu kadar okul neden açıldı ?

Çalışma Bakanının yanı sıra mevcut Maliye Bakanıda aynı düşünce ve zihniyettedir. Eğer sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları gerekli tedbirleri ve uyarıları yapmaz ise çok değil hazır FETÖ ve PKK gibi sebeplerde varken Kamu Personel Rejimi değişcek ve memurun iş güvencesi başta olmak üzere birçok hakkı elinden alınacaktır. Daha önce taşeronlara söz verilmesine rağmen kadroya alınmama sebepleri işte bu yeni personel rejimi çalışmaları sebebiyledir. Tüm kamu çalışanları tek bir personel tipi altında toplanıp iş güvencesi sona erecek.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haki - 2 ay önce
657 Sayılı Kanunda yapılması planlanan değişikliklere dair medya organlarına yansıyan haberler beni endişelendiriyor bir vatandaş ve de sosyolog olarak. Öncelikle Devlet Mekanizmasının yönetişim ilkeleri doğrultusunda ve olası başkanlık sistemine uygun olarak yeniden yapılandırılması söz konusu ise aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi önemlidir:
-Çalışanların, hiyerarşik yapılanmanın bir sonucu olarak, ürettikleri hemen her şeyi yöneticilerin sahiplenmesine bir son verilmelidir.
-Olası bir ödül ve performans sisteminde çalışanlar değerlendirilirken işi yapanın sorumlu olanın değil yöneticilerin performans ve ödülden yararlandırılmasına bir son verilmeli/dikkat edilmelidir.
-Grup ekip çalışması prensipleri uygun şekilde kurumsal alana yerleştirilmelidir. Çoğu Resmi Kurumda 1 ya da 2 kişi düzenli ve disiplinli çalışırken herkes onların sırtından hiç bir iş yapmadan mesailerini tamamlamaktadır, buna yöneticiler de dahildir. tartışılanlar bunlardır
Avatar
ARDAEYLÜL - 2 ay önce
Özel sektör emek sömürüsü yapıyor, denetlenmiyor, her şeyi kılıfına uyduruyor. Sözleşme koşullarına uymuyor, imzayı attıktan sonra ruhen, fiziken başlıyor sömürü. Gelecek ile ilgili kaygılarımız her geçen gün artıyor. Hakkımızda hayırlısı olsun inşAllah.
Avatar
taha - 2 ay önce
O ZAMANDA SENDİKALARA GEREK KALMAYACAKTIR TÜM MEMURLAR İSTİFA ETSİN SENDİKALARDAN ZATEN BİR İŞE YARAMIYOR
Avatar
Mustafa - 2 ay önce
Desenize colugumuzla cocugumuzla esimizle disarida ac is arayan ve is bulamayan olarak kalabiliriz.sivil toplum örgütleri ni goreve davet ediyoruzzz...
Avatar
ömer - 2 ay önce
bunlar olurken memur sen (sağlık-sen) ne yapıyorlar peki tabi ki kendi koltuklarının peşindeler ve siyasette ilerleme gayretindeler. Korkup geçtiğin sendikayı iyi gör yakında korkacak bir şeyin kalmayacak.
Avatar
haki - 2 ay önce
vAllahi taşeron iyi güzel de hiyerarşi disiplin diye bir şey yok. taşeron elemanına söz dinletemiyorsunuz. taşeron zaten torpilli. disiplin diye bir şey kalmıyor... sizin anlamadığınız yapılacak değişikliklerin bu yönden ziyade başkanlık sistemine uygun düzenlenmesidir sevgili editör. terör olaylarının yoğunluğu ve yapılacak düzenlemeler endişeleri artırıyor olabilir ama yapacak bir şey yok. yani güneydoğu da personel alımı çalıştırılması bölge valisi ya da il valisi insafında olacak merkez onaylayacak tabi, bu ve buna benzer şeyler tartışılıyor hep
Avatar
Gokhan - 2 ay önce
Allah â güvenin ne bu karamsarlik. İs güvencesini Allah verir Allah alır. Mevcut duzenleme is güvencesini kaldırmaz. Merak etmeyin. Psikolojinizi bozmayin. Allah â guvenin
Avatar
........ - 2 ay önce
BEN KATILIYORUM ÖZELLEŞMELİYİZ KENDİ İŞYERİMİZDE YAPILMAYACAK HARCAMALAR YAPIYORUZ İŞLERİN YÜRÜMESİ NOKTASINDA KİMSEYLE KÖTÜ OLMAMAK İÇİN İŞLERDE OTORİTERLİK YAPILMIYOR