.

Memura not sisteminin detayları belli oldu

Memura not sisteminin detayları belli oldu

Memura not sisteminin detayları belli olduMemurların terfi ve yer değiştirmelerinde A, B, C ve D notlarından oluşan yeni sistem uygulamaya sokuluyor. 'Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı'nda uygulamaya geçirilmesi düşünülen sisteme göre, kamuda çalışan 3.1 milyon kadrolu ve sözleşmeli memur, 'yönetici' ve 'diğer personel' olarak ikiye ayrılacak.

DÖRT NOTLU SİSTEM

Star gazetesinde yer alan habere göre, altı aylık ile bir yıllık yapılacak değerlendirmelerde, her bir personele ilişkin 'Başarı Değerlendirme Formu' doldurulacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında başarı düzeyi A düzeyi (90-100 puan), B düzeyi (76-89 puan), C düzeyi (60-75 puan), D düzeyi ise (0-59) olarak kabul edilecek. 'D' notu alan başarısız kabul edilecek.

'A' VE 'B' YÜKSELTECEK

Birbirini takip eden üç başarı değerlendirmesinde A ve B üzerinde puan alınması, memurların görevde yükselmeleri, görevleriyle ilgili kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, yer değiştirme, yurt dışı görevlendirmeleri ve insan kaynakları planlamalarında etkili olacak. Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara da, başarı ücreti ödenecek.

C ve D düzeyinde başarı puanı alan memurun eksikliklerinin tespit edildiği alanlarda amir ile personel arasında görüşme yapılarak gelişim planlarının hazırlanması ve uygulanması da zorunlu olacak. Üç başarı değerlendirme döneminin ikisinde başarı puanı D düzeyinde olursa, görev veya görev yeri değişikliği gibi tedbirler alacak.

KÖTÜ NİYETLİ NOTA CEZA

Memurların başarı hesabında kullanılacak puanların yüzdelik ağırlıklarının belirlenmesinde hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti esas alınacak.Vatandaşın puanı yüzde 5 etkili olacak. Meslekte yetkinliğin oranı yönetici ve diğer personelde değişmek üzere yüzde 90'a kadar çıkabilecek. Garez ya da gerçeğe aykırı değerlendirme yaptıkları anlaşılan değerlendiriciler de cezai yaptırımla karşı karşıya kalacak. Vatandaş memnuniyeti personeli değil kurumun başarısı olacak ve yöneticinin başarısını belirleyecek. Değerlendirme döneminde birden fazla amirle çalışan memur için de son çalıştığı amirinin değerlendirmesi dikkate alınacak. Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların sonuçlarını takip edecek. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
.. - 2 ay önce
Bu uygulama bile torpil ustaları için kullanışlı hale getirilir.lisans mezunu olmayanları bile idari görevler veriliyor,yonetmelikler bile delik deşik .ediliyor.yukselmede sendika vevsiyasi ayak kullanıldıkça bu sistem de gizli kapaklı öylesine kullanılır.benim hiç umudum yok.
Avatar
Sağlık memuru - 2 ay önce
Torpille gelen yöneticilere, personeli ezdirmezsiniz umarım. Yoksa mobbinge gider bu iş
Avatar
ERBAA LI - 2 ay önce
bi̇z haksizlik yapmayi adam kayirmayi hak olarak bi̇len bi̇r halk olduk.
bu nedenle başimizdan bela eksi̇k olmuyor.
i̇nşAllah rabbi̇mi̇z notumuzu i̇yi̇ veri̇r.l
Avatar
Hayal - 2 ay önce
Bilimsel standartlar olmazsa kişisel değerlendirmeler de tabi ki subjektif olur , dünyada bilimsel ölçüm sistemleri var , yönetici sınavları için de geçerli , ama tabi biz akıllı adamlardan korkuyoruz , hepsi göstermelik bunların , bilimlisi...
Avatar
saglıkçı - 2 ay önce
yıllar öncede vardı bu sistem..iyi idi neden kalktı.kötü ise neden yenıden hortlatıyolar...bence bırakın dağınık kalsın..
Avatar
ERBAA LI - 2 ay önce
sayin edi̇tör lütfen yorumumun tamamini yayinlayin.
varmi Allahin notunun üzeri̇nde bi̇r not?