.

Memur site editörlüğü yapabilir mi?

Memur site editörlüğü yapabilir mi?

Memur site editörlüğü yapabilir mi?



Soru:


Selamun aleyküm; 
Merak ettiğimi bir konu hakkında soru sormak istiyorum. 
657'ye bağlı kadrolu bir öğretmen, yerel haber sitesi gibi sitelerde editörlük ve ya muhabirlik yapabilir mi?
Yaparsa ceza alır mı? 
Yaptığı habere dava açılırsa memuriyeti açısından sıkıntı oluşturur mu?
Teşekkür ederim...

Cevap:
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Ticaret ve Diğer Kazanç Getirici Faaliyetlerde Bulunma Yasağı" başlıklı değişik 28 inci maddesinde "Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz. 
Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.
Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler,"hükmü yer almaktadır.
Devlet memurlarının özel kanunlarda belirtilen görevler ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı kapsamı dışında tutulmuştur.
Söz konusu hüküm uyarınca Devlet memurunun ticaret ve kazanç getirici faaliyetler yasaklanmış ve yapabileceği işler ve yasağın istisnaları sayılmıştır.
Bu açıklamalar çerçevesinde; 
- 28 inci madde de yer alan kazanç getirici görev ve faaliyetleri yapabileceği, 
- Özel kanunlarda hükümler var ise bu hükümlerden faydalanabilecekleri 
5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu uyarınca ders vermeleri
- Ayrıca 87 madde uyarınca verilen ikinci görev görevler diğer kazanç getirici faaliyetler kapsamı dışında bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 657 sayılı Kanunun "İkinci görev yasağı" başlıklı 87 inci maddesinde "Memurlara;
a) Bu Kanuna tabi kurumlarda,
b) Sermayesinin tamamı Devlet tarafından verilmek suretiyle kurulan iktisadi kurumlar ile sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait bankalarda,
c) Özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlarda,
ç) Yukarıdaki bentlerde yazılı idare, kuruluş ve bankalar tarafından sermayelerinin yarısından fazlasına katılmak suretiyle kurulan kuruluşlarla bunların aynı oranda katılmaları ile vücut bulan kurumlarda, 
İkinci görev verilemez; bu kurumlardan her ne ad ile olursa olsun para ödenemez ve yarar sağlanamaz.
Ancak, bu Kanunun memurlara ikinci görev verilmesini öngören hükümleri ile hakem, tasfiye memuru ve bilirkişilere takdir olunan İl Genel Meclisi ve İl Daimi Encümeni başkanları, özel kanunlarla kurulan ve asli görevlerinin devamı niteliğinde olmayan çeşitli kurul, komisyon, heyet ve jüri çalışmalarına, Üniversiteler, Akademiler, Türkiye ve Orta - Doğu Amme İdaresi Enstitüsü ve Özel Kanunlarla kurulan araştırma kurumları tarafından idareyle ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırma çalışmalarına katılanlar için özel kanunlarınca gösterilen veya bu kanunlara dayanılarak tespit edilen ücretlerin ödenmesine ilişkin hükümler saklıdır."ifadesi yer almaktadır.
Devlet Memurları Kanunun 125 inci maddesinde Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller sayılmış (tadat) bulunmaktadır. Anılan Maddede "Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak," disiplin cezası gerektiren faaliyetler arasında sayılmıştır.
Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; Öğretmenlerin ücret (gelir) karşılığında internet sitesi; yöneticiliği, editörlük veya muhabirliği yaparak gelir elde edebileceklerine dair özel Kanunda hükme rastlanılamamış olması sebebiyle 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde yer alan yasak kapsamında olduğu değerlendirilmektedir.

657 sayılı Kanunun 28 inci maddesi hükümlerine aykırı hareket eden devlet memuru 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesi hükmü uyarınca disiplin cezası gerektirdiği düşünülmektedir.

5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 1 inci maddesinde "Bu Kanunun amacı, fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden veya yorumlayan icracı sanatçıların, seslerin ilk tespitini yapan fonogram yapımcıları ile filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren yapımcıların ve radyo-televizyon kuruluşlarının ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarını belirlemek, korumak, bu ürünlerden yararlanma şartlarını düzenlemek, öngörülen esas ve usullere aykırı yararlanma halinde yaptırımları tespit etmektir." hükmü, 18 inci maddesinde "Bir eserin yapımcısı veya yayımcısı, ancak eserin sahibi ile yapacağı sözleşmeye göre mali hakları kullanabilir." hükmü yer almaktadır.
Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca;
1-Devlet memurlarının ücret karşılığı internet sitesi; yöneticiliği, editörlüğü veya muhabirliği yapmalarının mümkün olmadığı,
2-Devlet memurunun ücret karşılığı İnternet sitesi; yöneticiliği, editörlüğü veya muhabirliği yapması 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde yer alan yasak kapsamında olduğu,
3-Kazan getirici faaliyette bulunduğu tespit edilen devlet memurlarının 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinin D bendi uyarınca kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile tecziyesinin mümkün bulunduğu,
4-Devlet memurlarının mesai saatleri dışında internet gazeteleri veya gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaları, makale yazmalarının ise 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun çerçevesinde mümkün bulunduğu ve bu çerçevede telif ücreti almalarının mümkün olduğu,
5-Yazdığı makale veya köşe yazıları sebebiyle yargılanması ve ceza alması durumunda, mahkumiyetinin 657 sayılı Kanunun48 inci maddesinin 5 inci fıkrasında hükmü çerçevesinde memur olmasına engel olması halinde görevine son verilmesine de yol açabileceği,
değerlendirilmektedir. 

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arda arov - 11 ay önce
bari anayasa kitabını koysaydınız ne uzun