.

Memur-işçi ayrımı bitecek

Memur-işçi ayrımı bitecekHAZAL ATEŞ

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre, Hükümet çalışma yaşamına yönelik dört yıllık bir eylem planı hazırlıyor. Radikal önlem paketi devlette çalışan işçi ve memurların çalışma hayatını kökten değiştirecek. Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumu temsilcilerinden oluşturulan komisyonun üzerinde çalıştığı düzenlemelerle 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nda da değişikliğe gidilecek. İşte kamuda çağ atlatacak düzenlemeler şöyle:

HARF KARMAŞASINA SON VERİLECEK: Çalışanlar arasında "4a, 4b, 4c" şeklindeki harf karmaşası bitecek. Aynı işi yaptığı halde farklı maddi, sosyal haklara sebep olan bu uygulama kalkacak.

ÜCRETLERE İNCE AYAR GELİYOR: Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da, temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak.

ÖĞRETMENLERE YAZ PROGRAMI: Öğretmenlerde performans artırılması ön planda olacak. Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek, yurtdışı eğitimler artırılacak.

İŞÇİ-MEMUR AYRIMI BİTECEK: Kamuda memur-işçi ayrımı bitecek. Ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek.

TEK ÇATI SİSTEMİ: Personel rejimi de sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak. Kamu çalışanlarının hak ve sorumlulukları 657 Sayılı yasa, TSK Personel Kanunu, Hakim Savcılar Kanunu, YÖK Personel Kanunu, KİT Personel Kanunu ile düzenleniyor. Hepsinin tek yasada toplanması öngörülüyor.

İŞ GARANTİSİ BİTİYOR: Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak.

İŞ TANIMI YAPILACAK: İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. AB ülkelerinde olduğu gibi serbest çalışma mekanizmasına ters düşen bütün maddeler ayıklanacak.

KIDEMLİ PERSONELLE KALKINMA: Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak. Bunun için personel teşvik edilecek.

HERKES KAMU ÇALIŞANI OLACAK: Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli memur, işçi statüsündeki çalışanların hepsi 'kamu çalışanı' adı altında toplanacak.

ÜCRET VE TERFİ: Performans özlük haklarının belirlenmesi ve terfide daha etkili olacak. Daha çok çalışan, daha fazla katkı sağlayan memura yüksek ücret verilecek. Performans notu zam ve ücrette belirleyici olacak. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MİSAFİR - 1 yıl önce
bu yillardir isteyip yamadiklari ya benim adamimsin yada işsiz yani köle sistemi akp karallik ve köleliği yeniden getirmek istiyor...
Avatar
SAĞLIKÇI - 1 yıl önce
657 özlük haklari kalmali. sadece i̇şçi̇ memur ücret adaletsi̇zli̇ği̇ ortadan kalkmali.
sağlikilara zam yapilmali, dönersermayeler sgk yansimali, tibbi̇ sekreterlere arti bi̇r zam yapilmali
Avatar
cemşit abızittin - 1 yıl önce
anayasamızın 128. maddesindeki tanım değiştirilecek memurun iş güvencesi ellerinden alınacak.
Avatar
KERİZ MEMUR - 1 yıl önce
657 de devri̇m yapib memurlari bi̇ güzel devi̇recekle oh oh !! ne güzel keyfi̇ni̇ çikaririiz
Avatar
hadıya.. - 1 yıl önce
siviıl toplum orgutlerı basta memursen olmak uzere umamırm memurlugu (657yı)ayakaltına aldırmazlar..(hıcbırıne guvenım yok)
Avatar
MEMUR - 1 yıl önce
devlette kayirmacilik yalakalik olduğu sürece i̇ş güvencesi̇ni̇n kalkmasi gari̇banin canini yakar torpi̇li̇ olanin ekmeğği̇ne bal sürersi̇n
Avatar
Murat Durak - 1 yıl önce
kanuna göre bazı meslek guruplarının fazla mesai yaptırılması yasak ama memurda olsa çalıştırıyorlar.koyduğu kanuna uymayan bakanlığın bakanında vekilliği alınsın ozaman bakalım ne oluyor.
Avatar
SELİMCAN - 1 yıl önce
bence devlet çalışan ihtiyacını iibf mezunlarından karşılamalıdır.saygılarımla.
Misafir Avatar
hağma hasan börekçisi - 1 yıl önce @SELİMCAN
hele şu 657 li memurları bi devirip kapı önüne koyalım elbette ki sisde bu ganimetten size düşen payı da alırsınız..