.

MEMİŞ: Dağıtılabilir Döner Sermaye Artırılsın

Sağlık SEN Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarına dağıtılan döner sermayenin artırılması gerektiğini, bunun için de döner sermayenin üstündeki yüklerin hafifletilmesi gerektiğini söyledi

MEMİŞ: Dağıtılabilir Döner Sermaye ArtırılsınSağlık SEN Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarına dağıtılan döner sermayenin artırılması gerektiğini, bunun için de döner sermayenin üstündeki yüklerin hafifletilmesi gerektiğini söyledi. Genel Başkan Metin Memiş ve genel merkez yönetim kurulu üyelerimiz, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hakkı Yeşilyurt’u ziyaret etti. Genel Başkan ziyarette, sağlık çalışanlarının sorunlarını iletmesinin yanı sıra, bu göreve asaletin atanmasından dolayı da ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

 

Sağlık çalışanlarının maaşlarının diğer kamu görevlilerine göre düşük olduğunu ve aradaki farkın döner sermaye ile kapatılmaya çalışıldığını belirten Memiş, döner sermayeye eklenen yükler sayesinde çalışanların sabit ek ödemenin üstünde fark alamaz duruma düştüğünü ifade etti.

 Memiş, “Başlangıçta sadece hastanelerin bazı giderlerinin karşılanmasında kullanılan döner sermaye bütçesine, aradan geçen 13 yıl içinde yeni angaryalar ve yeni külfetler eklenmiştir. Döner sermaye bütçesindeki giderlerin bu derece şişmesi ve döner sermayeden yapılan ek ödemeyle ilgili Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun dağıtımı kısıtlayan yazısının yanı sıra döner sermayeden kesilen fazla vergiler sebebiyle, çalışanlar sabite mahkûm edilmektedir” şeklinde konuştu.

 

DÖNER SERMAYEDEN GELİR VERGİSİ ALINMASIN

Memiş, Toplu Sözleşme’de elde ettiğimiz döner sermaye katsayılarındaki artışın 1 Ocak itibarıyla çalışanların cebine daha net etki etmesi için döner sermaye bütçesindeki angaryaların bir an evvel hafifletilmesi gerektiğini belirtti. Memiş, döner sermaye bütçesinden hazine payı ve merkez payı gibi bütün vergilerin kaldırılması, başta döner sermaye bütçesinden maaş alan arkadaşlarımızın genel bütçeye geçirilmesi, nöbet ücretlerinin genel bütçeden ödenmesi gibi acil önlemlerin bir an önce alınmasını istedi. Memiş ayrıca, hastane yöneticilerinin de dağıtılabilir döner sermayeye karar verirken en üst leri kullanması için kurumun rol üstlenmesini istedi.

Halk Sağlığı Kurumu ve İl Sağlık Müdürlüklerinde görev yapanların döner sermayelerinden gelir vergisi kesilmemesine yönelik mahkeme kararı olduğunu hatırlatan Memiş, TKHK’nun da bu yargı kararını esas alarak, döner sermayeden gelir vergisi almamasını istedi.

 

TEŞVİKLER BÜTÜN BÖLGEYİ KAPSAMALI

Terörle mücadelenin sürdürüldüğü bölgede görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik verilen sözlerin de bir an önce hayata geçmesini isteyen genel başkan Memiş, “Önce Sağlık Bakanımız, ardından Müsteşarımız bölgede görev yapan arkadaşlarımız için sevindirici açıklamalar yaptı. Bunların hayata geçmesi için yasal düzenlemelerin bir an önce gerçekleşmesi gerekir. Ayrıca, döner sermayenin tavandan ödenmesi, tayin hakkı gibi uygulamaların da sadece sokağa çıkma yasağı olan merkezlerde değil, tüm bölgede uygulanması gerekir. Bu bölgede görev yapmak, teşvik edilmelidir.” dedi.

Genel Başkan ayrıca kamu dışından sözleşmeli idareci alımının tercih edilmemesini, yöneticilikte liyakat esasına dikkat edilerek kurum içinden kişilerin yönetimlere getirilmesinin de önemine dikkat çekti.

Ziyarette Genel Başkanımız Metin Memiş’in yanı sıra, Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak, Himmet Bayar, İdris Baykan, Mustafa Örnek ve Abdülaziz Aslan da yer aldı. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabit - 11 ay önce
sabitin üzerinde hiç döner alamayan vilayet memurlarını da görün. :(
Misafir Avatar
SELİMCAN - 11 ay önce @sabit
merak etmeyi̇n ben zabi̇t'e söyledi̇m,si̇ze sabi̇t olan ve olmayan çok şey verecekler.saygılarımla.
Avatar
isimsiz - 11 ay önce
boş laf bunlar sendikacılar kendinden başka kimseyi düşünmüyor
Avatar
ya boş laflar bunlar - 11 ay önce
sayın sendika başkanı sizin karşısında oturduğunuz sayına başkanın o koltukta oturup oturmayacağı bile belli değil. siz gitmişiniz döner sermaye dağıtılsın diye karşısında ahkam kesiyorsunuz. eğer yüreğiniz varsa çıkın sayın bakanın karşısına benim sağlık personelimin döner sermayesei 6 yıldrı artmıyor her geçen gün eriyor desene. görevden alınan/ alınacak insanlarda n medet umma. sayın kurum başkanıda görevden alınacak son gücüyle bunu durdurmaya çalışıyor. herhalde son çareside sizle basına poz vermek oldu. demedi demeyin bu pozları verenler 1 hafta geçmeden görevden alınır. sizede güle güle sayın başkan. o koltukta oturdun sağlık personeli için ne yaptın. önce aynaya bak. sende bak sayın memiş.
Avatar
metin beye - 11 ay önce
önce sendika il başkanları için kriterler getirin eğitim durumu yüksek lisans olanlar il sendika başkanı olsun
Avatar
konya - 11 ay önce
sayın memiş,lütfen biraz sağlı personiliyle ilgilinenin gördüğüm kadrıyla ilgi alanınız,yöneticiler ve 112 ..diğerlerini unutunuz galiba
Avatar
SELİMCAN - 11 ay önce
toplu sözleşme görüşmeleri̇nde neden bunları görüşmediniz.boşuna günden güne üye kaybetmiyorsunuz. artık sendikalı olmanında bir anlamı kalmadı,diye düşünüyorum.saygılarımla.
Avatar
As - 11 ay önce
metim memiş de kadro ile alakalı konuşmuyor anlaşılan talimat alındı :)
Avatar
sivas - 11 ay önce
sayın sendika yetkilimiz hizmetlilerin görevde yükselme durumu ile ilgili bir çalışmanız varmı varsa ne aşamada ne zaman sınav açılacak merakla bekliyoruz saygılar.