.

LİSANS MEZUNU OLDUĞU İÇİN CEZALANDIRILAN MEMUR ADAYLARI ŞİKAYETÇİ

LİSANS MEZUNU OLDUĞU İÇİN CEZALANDIRILAN MEMUR ADAYLARI ŞİKAYETÇİ

LİSANS MEZUNU OLDUĞU İÇİN CEZALANDIRILAN MEMUR ADAYLARI ŞİKAYETÇİLisans mezunu oldukları için alt öğrenim düzeyinden KPSS'ye giremeyen ve tercih yapamayan memur adayları mağduriyetlerini şöyle dile getirdiler:
 
Lisans mezunu olduğumuz için ÖSYM'nin yürütme, hatta yasama organı gibi hareket ederek belirlediği bir kuraldan dolayı, bizi birer meslek sahibi yapan lise ve önlisans diplomalarımız yok sayılıyor. İmam hatip ve meslek lisesi mezunlarının yaşadığı 'kat sayı' mağduriyetini bugün 'alt öğrenim' mağduriyeti olarak bir kez daha yaşıyoruz.

Alt düzeydeki mesleğini yapamıyor

Bir meslek lisesinden mezun olduktan sonra önlisans veya lisans programlarını okuyarak eğitim hayatına devam edenler, okullarını bitirinceye kadar kamuya atanamamışsa; hiçbir şekilde kendi mesleğine uygun düzeyden KPSS'ye giremiyor, en üst düzeyden KPSS'ye girenler puanı diğer meslektaşlarına göre düşük olmasına rağmen tercihte dahi bulunamıyor, çoğunlukla erkeklerin kısa dönem askerlik yapmak için okudukları açık öğretim lisans programlarından da atanamıyorlar. Benzer şekilde bir önlisans programını bitirdikten sonra lisans tamamlayanlar ve lisans mezunu olup da meslek değiştirmeye karar vererek bir önlisans programı bitirenler de bu mağduriyeti yaşıyorlar.

Eğitime devam etmek cezalandırılıyor

Yıllarca emek verip birkaç tane üniversite bitiren on binlerce insan, yalnızca kamu hizmetlerine girmeden evvel eğitimlerini devam ettirdikleri için adeta cezalandırılıyor. Atandıktan sonra eğitimine devam edenlerle aramızdaki fark, atanmadan önce eğitim hayatımıza devam etmemizdir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kamu hizmetlerine girme hakkı, istediği iş kolunda çalışma hakkı varken bizim bu haklarımız ÖSYM tarafından gasp edilmiş durumdadır. Sahip olduğumuz fakat yok sayılan diplomalarımızın üstünde yazan "... kanunların verdiği hak ve yetkilerden yararlanabilir." ifadesi de trajikomik bir hale dönüşmektedir.

Aynı düzeyde birden fazla önlisans veya lisans programını bitirenler bu mağduriyeti yaşamıyorlar. Maruz kaldığımız haksızlığın kaynağı KPSS kılavuzlarında yer alan 'en üst düzeyden sınava girme zorunluluğudur. FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan hakimlerin de bulunduğu Danıştay İDDK'nın birkaç ay önce verdiği karara kadar, KPSS'ye mezun olduğumuz en üst öğrenimden düzeyinden girebiliyor ve sağlık hizmetleri ile teknik kadroları için alt öğrenimden tercih yapabiliyorduk. Bu adîl olmayan uygulamayla bile mesleğimizi yapma şansımız vardı, fakat şu an tüm kapılar bize kapanmış durumda. ÖSYM yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde kendilerine "Biz niçin önlisans diploması sahip olduğumuz halde Önlisans KPSS'ye giremiyoruz?" sorusuna akıl tutulması diyebileceğimiz bir cevap veriyorlar; "Siz aynı zamanda lisans mezunusunuz. Sizi önlisans sınavına alırsak veya önlisanstan tercih hakkı verirsek başkalarına haksızlık olur." Bu cevaplarına "Peki biz önlisans mezunu değil miyiz? Biz daha çok okumuş, daha çok emek harcamış insanlar olarak bizi eleme sistemine bile dahil etmemek haksızlık olmuyor mu?" dediğimizde cevap veremiyorlar. İyi ya da kötü KPSS bir eleme sistemi iken biz elemeye tabi olamıyoruz.

Yasal düzenleme istiyoruz

657 sayılı kanunla ilgili değişikliğin arifesindeyken, KPSS’ye herkesin hangi düzeyden mezun olduğu mesleği alanından başvuru ve KPSS tercih hakkını verilmesi ve çoğunlukla hemşire, sağlık teknisyeni ve teknikerlerinin mağdur olduğu bu durumla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak mağduriyetimizin giderilmesini istirham ediyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
123 - 4 ay önce
Lutfen alt tercih hakki geri gelsin
Misafir Avatar
Bakir korkmaz - 4 ay önce
Bende alt öğrenim mezunuyum.tam atanacakken bu karar alındı maddi ve manevi olarak yıprandım aileme hala bir şey diyemedim.
Avatar
serhat - 4 ay önce
alt tercih olmadan lisans mezunu olan sağlıkçılar için kamu bir hayal...sağlık meslek lisesi veya önlisans mezunları lisans yapmışsa giremiyor veyahut lisans mezunu iş bulamayan yüzbinler bu karar sonrası sağlıkla ilgili önlisans okuyorlardı onlarında atanması hayal. alt öğrenim tercihini kaldıran kararın ivedilikle gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Avatar
Ozlem erdal - 4 ay önce
Alt öğrenim tercihinin acilen geri verilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir
Avatar
kıvanc tatlı - 4 ay önce
okuyupta mağdur bırakılan insanlara yazık değil mi? alt öğrenim hakkı verilmeli bence de.
Avatar
Guler Akgul - 4 ay önce
Merhaba ben saglik meslek lisesi mezunuyum üniversitede farklı bir bölüm bitirdiğim için atanma hakkımı kaybettim danıştay bu kararı kaldırdı yeniden iptal edildi Alttan tercih hakkı geri verilsin
Avatar
Melda sözcü - 4 ay önce
Önlisans diplomamızin üzerinde tüm yetkileri kullanma hakkımız varken danıştayin ve ösymnin bir yürütme organı gibi davranması hayatın olağan akışına aykırıdır Altogrenim tercih hakkımız geri verilsin bizim suçumuz lisans okumak mi ? ÖNLİSANS diplomamız geçersiz sayılamaz .
Avatar
Semra - 4 ay önce
lisans mezunu olmak ceza olmamalı. lisans işletme ile önlisans sağlık teknikerliğinin ne ilgisi var. sağlık bakanlığına sağlıkçı lazımsa al işte elimizde kapı gibi diplomamız var. daha zor olan lisans kpss ye giriyoruz zaten tek dileğimiz tercih hakkımızın tekrar verilmesi.
Avatar
Nevzat - 4 ay önce
Tercih hakkımızı geri istiyoruz.Bu ülkede üniversite okuyanlar cezalandırılmamalı.Diplomalarımızı kullanabılmelıyız