Laboratuvar Mezunlarına Yapılan Haksızlık!

Ülkemizde Sağlık Mesleklerin tümünün hayati öneme haiz olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ülkemizde istihdam edilme ve kurumlarda personellerin çalışmaları arasında bir uçurum mevcuttur. Şu an Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde laboratuvarlarda çalışan personellerin yaklaşık %60 ı laboratuvar teknisyeni ve teknikeri değildir. Buralara atanan laboratuvar teknisyenleri ve teknikerleri başka birimlerde çalışmaktadırlar veya yerlerine taşeron işçi çalıştırılmaktadır.

Laboratuvar Mezunlarına Yapılan Haksızlık!
01 Eylül 2016 Perşembe 16:10

Ülkemizde gerek özel gerekse kamu kuruluşlarında meslekleri çalışır hale gelmiştir. Herkes herkesin işini yapar durumdadır. KPSS 2010/5 alımında Laboratuvar Tekniker Sayısı 55 Laboratuvar Teknisyeni Sayısı:50 dir.


1985 yılından bu tarafa eğitim veren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulları Tıbbi laboratuar bölümü 40 üniversitemizde okutulmakta,Aynı şekilde 1960 yılından beride sağlık Meslek Liselerinde Laboratuvar Teknisyenliği eğitimi verilmektedir.
Şu an itibari ile mezun olup bu bölümde bekleyen kişi sayısı 13.000 +9000= 22.000 kişidir.

Eğer bu mesleği yapmak için okul okumaya gerek yoksa ve herkes yapacaksa Sağlık Meslek Liselerini ve Sağlık Meslek Yüksek okullarını kapatınız.Bunca Milli Sermaye ve beden gücüne yazık oluyor.
Son yapılmış olan KPSS 2011/5 alımında laboratuar teknikerine ve teknisyenine verilen sayı 105 kişidir Aynı zamanda 2011/8 Sağlık Bakanlığı alımlarında bu sayı 61 dir Bu ülkede sadece 61 laboratuvar Teknikeri ve Teknisyenine mi ihtiyaç vardır? Planlama yapanların daha dikkatli ve daha adil olmaları gerektiği kanaatindeyiz

Sağlık camiasına 2003/70 genelge ile cihaz başı eleman tanımı ile alanı sağlık olmayan kişilerin istihdamına olanak sağlayan kamu ve özel sektörde laboratuarda çalışanların kimler olduğunu denetlemeyen Sağlık bakanlığı Strateji Daire Başkanlığı,Personel Genel Müdürlüğü,Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz.
KPSS 2011/ 8 alımlarıyla komik sayılarda bırakılan laboratuvar teknisyenlerini ve teknikerlerinin hakkını savunacağımızı her platformda bu konuda mücadele vereceğimizi belirtmek isterim.

Sağlık Alanında Artık Taşerona son verilmesi gerekmiyor mu? Sağlık Camiasının taşeronluğumu olurmuş? Müteahhit işçisinden, temizlik firması adı altında asgari ücretle çalışandan sağlıkçı mı olur? laboratuvar teknisyenimi olur? Umarım en kısa zamanda bu yanlışlıktan dönülür ve herkesin hakkı kendisine verilir!

Bütün Sağlık Mezunlarına Yapılması Gerekenler
- Bütün sözleşmeliler kadroya geçirilmeli ve bundan sonraki alımlar kadrolu yapılmalı,
- Her yılın Ocak ayında o yıla ait personel yerleştirme takvimi açıklanmalı,
- En önemlilerinden alan kontrolü yapılarak her adayın kendi bölümünden tercih yapması  
  sağlanmalı,
- Bütün branşlar için bölüm puan sıralaması yayınlanmalı,
- Tercih sayısı artırılarak devletin uygun gördüğü yerde çalışabilme seçeneği eklenmeli,
- Çalışanların tekrar tercih yapması engellenmeli (Sözleşmeli çalışan kadroluya
   başvurabilmeli ancak sözleşmeli, sözleşmeli alıma; kadroluda hem sözleşmeli hem de
   kadrolu alıma başvuramamalı),
- Taşeron eleman olayına son verilerek nitelikli personel alımı yapılmalı,
- Yerleşip göreve başlamayan adaylar için 1 yıl alımlara başvuramama gibi bir yaptırım
   uygulanmalıdır.

NOT : 18 Eylül 2011 Pazar günü Saat: 13:00 de bütün Laboratuvar mezunlarının Sağlık Bakanlığı önünde toplanılacağı ve yürüyüş yapılacağını buradan duyurmak isteriz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.