.

Kamudan ihraçları belirleyen 16 kriter

Kamudan ihraçları belirleyen 16 kriter

Kamudan ihraçları belirleyen 16 kriterOHAL kararnameleriyle kamu kurumlarından tasfiye edilen FETÖ üyeleri, ihraç ve men edilmeden önce 16 kritere tabii tutuluyor. Bakanlıklarda oluşturulan komisyonlar, kurunun yanında yaşın da yanmaması için değerlendirmelerini bu kriterler çerçevesinde yapıyor.


Devlete sızan FETÖ hücrelerine, hükümetin hazırladığı 16 kritere göre neşter vuruluyor.
15 Temmuz'de darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kamu kurumlarından söküp atılmasında suça bulaşmamış olanların zarar görmemesi için ihraçlar ve memuriyetten men etme işlemleri Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 16 kriter çerçevesinde yapılıyor.
OHAL yürürlüğe girmesinden sonra devlet içindeki FETÖ mensuplarının tasfiyesini hızlandıran hükümet, örgütle ilişkisi olmayan ancak bu süreçte zarar görme ihtimali bulunan kamu personelini ayrı tutabilmek için hassas davranıyor. Kurunun yanında yaşın da yanmaması için bakanlıklarda oluşturulan komisyonlar, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 16 kriter çerçevesinde hareket ediyor.
İfadelerden ve itiraflardan


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin sık sık FETÖ mensuplarının bildirilmesi çağrısı yapmasından sonra kurumlara yapılan ihbarlar da değerlendirmeye alınarak belirlenen kriterlere tabi tutuluyor. Ayrıca gözaltına alınan kişilerin ifadeleri, gizli tanıklar ve itirafların verdiği bilgiler de incelendikten sonra işlem yapılıyor.
Tasfiyeler sırasında suça bulaşmamış ve örgütle organik bağı olmayan kişilerin zarar gördüğü anlaşılırsa hata düzeltiliyor. Çok karmaşık ve kriminal bir yapıyla mücadele sırasında bazı yanlışlıkların yapılabileceği, bildirilmesi halinde hataların düzeltileceği ifade ediliyor.


17/25 Aralık milat


Karar'ın haberine göre, kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ tasfiyeleri yapılırken Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 17/25 Aralık tarihi baz alınıyor. O tarihe kadar Paralel Yapı ile ilişkisi veya sempatisi olmuş kişiler sözkonusu tarihten sonraki tavırlarına göre değerlendiriliyor.
17/25 Aralık'tan sonra örgütle ilişkisini kesmeyen ve organik bağını sürdürenler kamudan ayıklanıyor. FETÖ temizliğinde suistimallere yol açmamak için istihbarat kaynaklarından da yararlanılıyor.


İşte o kriterler


* 17/25 Aralık'tan sonra Bank Asya ve Paralel Yapı'nın diğer şirketlerine parasal katkı sağlamak.
* FETÖ'nün sendikaları ve derneklerinde yönetici veya üye olmak.
* By Locak ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmak.
* Kimse Yok Mu Derneği'ne bağışta bulunmak.
* Emniyet ve MİT ve MASAK raporlarının olması.
* Kapsamlı sosyal medya taraması.
* Örgütün sivil toplum kuruluşları adı altında sohbet ve toplantılarına katılmak.
* Doğal akış dışında kısa sürede terfi etmiş veya özel görevlere getirilmiş olmak.
* Örgüte ''himmet'' adı altında para aktarmak.
* Güvenilir ihbarlar, ifade ve itiraflar bulunması.
* Takip ettikleri sitelerin incelemesinden elde edilen edilen sonuçlar.
* FETÖ üyesi şirketlerin normal olmayan işlemlerini yapmak, koruyup kollamak.
* Yargıda ve emniyette örgüt lehine hareket ettiği tespit edilen kişiler arasında yer almak.
* Paralel Yapı'nın ev ve yurtlarında kalanların sonraki yıllarda gösterdiği davranışlar.
* İşyerinde diğer çalışanlardan, tanıyan kişilerden elde edilen bilgiler.
* Örgütün gazete, dergi aboneliği ve çocuğunu okullarına göndermeyi 17/25 Aralık'tan sonra sürdürmek. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Umut - 3 ay önce
Bu kriterlerle herkesi atabilirsiniz, nasıl olsa savunma yok , sizi sevmeyen ve güvenilir denilen birisi bu kötüdür dese atılacak mı ? Hayatı birisinin sözüyle mahvolacak öyle mi ? İspat gerekmiyor mu ? Vay garibanın haline .
Avatar
Mesela - 3 ay önce
2014 te ayrılıp bu örgüte tepki koyanlar ne olacak
Avatar
radyolojieran - 3 ay önce
sonuna kadar destek tam destek. yeter kş gerçekten adalet kanun çerçevesi için de tabi.
Avatar
mahmut - 3 ay önce
kriterlere bak izaya gelll bu kriterlerin hepsi akp de varrrr
Avatar
HAKAN - 3 ay önce
torpi̇l,çalinan sorularla sinava gi̇rmek bunlar bi̇tmedi̇ği̇ sürece ali̇ gi̇der veli̇ geli̇r önümüzdeki̇ 10 yildada başka bi̇r yapilanma oluşur deği̇şen bi̇rşey olmaz
Avatar
hemşire - 3 ay önce
ihraç edilenlere bakıldığında genelde saglık sen üyesi, buda demek oluyor ki çoğu yerde saglık sen temsilciliği,yetkiyi kaybedecek gibi görünüyor üye sayısı ihraçlardan dolayı bayağı azalacak gibi bakalım görelim neler olacak
Avatar
Uğur - 3 hafta önce
Siz bu kriterleri ahirette savunabilecek misiniz? bütün mesele bu... Çocuğunu okula göndermişmiş, bağışta bulunmuşmuş vb... Siz bu kriterlerin hesabını ahirette verebileceğinizi sanıyorsanız inanın bana yanılıyorsunuz. Suç olmayan unsurları suç olarak değerlendirmek ne insani, ne İslamidir. Devlet refleksi diye tutturup saçma sapan savunma yapan akıl ve vicdan noksanlarına da bir sözüm (bazı konuştuklarım yapılanları savunurken bunu söyleyip duruyor) o devlet refleksi denen şey hukuksuzluk ise ve masumları hedef alıyorsa yarın sizi suçsuz yere hedef aldığında yaygarayı koparamazsınız bilesiniz (örnek; 28 şubat dönemi, o zaman da yapılanlar devlet refleksi ile yapıldı. binlerce mağdur ortaya çıktı).