.

Kamuda En Yüksek Ücreti Kimler Alıyor?

Kamuda En Yüksek Ücreti Kimler Alıyor?Literatürde Başbakanlık Müsteşarı En Yüksek Devlet Memuru olarak tanımlanmakta ve birçok ödeme unsuru buna göre yapılmaktadır. Buna rağmen kamuda en yüksek ücreti alanın Başbakanlık Müsteşarı olduğunu söyleyemeyiz. Kamu kesiminde en yüksek ücret alan gruplar ile bunların 2016 yılı itibarıyla ne kadar ücret aldıklarını ve nasıl istihdam edildiklerini açıklamaya çalışacağız.

Kamu kesiminde bilişim uzmanlarının öneminin artması ve bu hizmetlerin düşük ücretlerle yerine getirecek personel bulmadaki zorluklar yeni bir istihdam modeli getirilmesine zemin hazırlamıştır. İşte bu durum, yüksek ücretle bilişim uzmanı çalıştırmanın önünün açılmasına zemin hazırlamıştır.

Bilişim uzmanının ilk uygulaması hangi kurumda başladı?

Kamuda yüksek ücretle bilişim uzmanı istihdamı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nda başlatılmıştır. Bilişim uzmanı istihdamına ilişkin düzenlemeye 5502 sayılı Kanun'un 28'inci maddesinde yer verilmiştir. Buna göre; Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bilişim hizmetlerini yürütmek ve 80 kişiyi geçmemek üzere sözleşmeli olarak uzman personel çalıştırılabilecektir.

Bu şekilde çalıştırılacak olanlardan kurumca belirlenecek en fazla beş kişiye ödenecek ücret, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (B) bendine göre istihdam edilenlerin sözleşme ücreti tavanının beş katını, diğer beş kişiye dört katını, geri kalanlara ise üç katını geçemez ve bunlara bu fıkrada belirtilen ücret dışında herhangi bir ödeme yapılamaz. Bu personele ödenecek ücret ile sözleşme usûl ve esasları Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın görüşü alınarak Yönetim Kurulunca belirlenmektedir.

Bilişim uzmanının yaygınlaşması 375 sayılı KHK ile olmuştur

Bilişim uzmanının kamuda yaygınlaşması ise 375 sayılı KHK'nin 6'ncı maddesi ile yaygınlaşmıştır. Buna göre, 375 sayılı KHK'nin ek 6'ncı maddesinde; 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2'nci maddesi kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatları ile 5018 sayılı Kanuna ekli (III) sayılı cetvelde sayılan düzenleyici ve denetleyici kurumların büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde, bilişim hizmetlerini yürütmek ve 30 kişiyi geçmemek üzere tam zamanlı, kısmî zamanlı veya kurumların bilişim projeleri ile sınırlı sözleşmeli olarak bilişim personeli çalıştırılabileceği ve bu şekilde çalıştırılacak olanlardan Kurumca teklif edilecek en fazla sekiz kişiye ödenecek ücretin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (B) bendine göre istihdam edilenlerin sözleşme ücreti tavanının dört katını, diğer on kişiye üç katını, geri kalanlara ise iki katını geçemeyeceği belirtilmiştir.

Bu hüküm çerçevesinde çıkarılan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Büyük Ölçekli Bilgi İşlem Birimlerinde Sözleşmeli Bilişim Personeli İstihdamına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik'te bilişim personeli olarak istihdam edilecek personelin alım süreci ve diğer hususlara yer verilmiştir. Dikkat edileceği üzere, hükmün yazılış şeklinin dahi 5502 sayılı Kanun'daki hükme göre şekillendiği görülecektir.

Bilişim personeline ödenecek ücret tutarı ne kadardır?

2016 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nce çıkarılan mali ve sosyal haklara ilişkin genelgede; Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın 3'üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ücret tavanı 4.334,03 TL olarak belirlenmiştir.
Bu genelgede yer alan sözleşmeli personele ödenecek 4.334,03 TL ücret tavanına göre;

1- Bilişim personelinden tavan ücretin iki katını alacak personele brüt 8.668 TL ücret ödenecektir. Bu ücretin neti ise vergi dilimindeki artışlar dikkate alındığında Mayıs ayında 5.473 TL civarında olacaktır.

2- Bilişim personelinden tavan ücretin üç katını alacak personele brüt 13.002 TL ücret ödenecektir. Bu ücretin neti ise vergi dilimindeki artışlar dikkate alındığında Mayıs ayında 8.344 TL civarında olacaktır.

3- Bilişim personelinden tavan ücretin dört katını alacak personele brüt 17.336 TL ücret ödenecektir. Bu ücretin neti ise Mayıs ayında 11.475 TL civarında olacaktır.

4- Bilişim personelinden tavan ücretin beş katını alacak personele brüt 21.670 TL ücret ödenecektir. Bu ücretin neti ise Mayıs ayı 14.605 TL civarında olacaktır.

Başbakanlık Müsteşarı'nın 2016 yılı ilk 6 aylık dönem ortalaması net maaşının 9.248 TL civarında olduğu dikkate alındığında yukarıda yer vermiş olduğumuz bilişim personelinin daha yüksek ücret aldığını ifade etmek isteriz. Bilişim çağında bu durumun normal olduğunu ve nitelikli bilişim personelinin düşük ücretle kamu kesiminde çalıştırılmasının da imkansız olduğunu ifade etmek isteriz. Bu ifadeleri yazarken bunların aldıkları ücretleri haketmediğini asla ifade etmek istemeyiz, hepsine helal olsun.
 


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
uzman - 7 ay önce
bir pratisyen dr aile hekimin ortalama 8 bin tl. aliyor.devlet hastanelerinde uzman hekimlerin en az 12 bin tl klinik seflerinin en az 18 bin tl net eline geciyor. Hatta simdi mesai disi geldi.subat 2016 da klinik sefinin egitim arastirma hastanesinde net eline gecenin 25 bin tl oldigunu gordum.Bunlari neden yazmiyorsunuz.dr maaslarini yazarken sadece ciplak maasi yaziyorsunuz.net ele gecenlerle lutfen kiyaslama yapiniz.Ayrica bilisim personeli olmak icin memursaniz istifa etmeniz gerekiyor ve sozlesme ile calisiyorsunuz.oysa drlerin bu maaslari kamu guvencesinde.a ile hekimleri sozlesme imzaliyor.ama sozlesmesi feshedilse bile asil kadrosuna done biliyor.
Misafir Avatar
UZMAN DR - 7 ay önce @uzman
verdi̇ği̇ni̇z rakamlar uydurma. her hastanede 6-7 bi̇n tl alan uzman doktorlar vardir. 18 bi̇n tl alan doktor da 8 saat mesai̇ i̇le o parayi alamaz, normali̇n çok üstünde çalişarak o kadar para kazanilabi̇li̇r. uzman doktorla uzman bi̇li̇şi̇mci̇yi̇ karşilaştirmak da çok abes ve ayip.
Avatar
uzman - 7 ay önce
http://www.personelsaglikhaber.net/m/guncel/kamuda-en-yuksek-ucreti-kimler-aliyor-h61809.html

bir pratisyen dr aile hekimin ortalama 8 bin tl. aliyor.devlet hastanelerinde uzman hekimlerin en az 12 bin tl klinik en az 18 bin tl net eline geciyor. Hatta simdi mesai disi geldi.subat 2016 da klinik sefinin egitim arastirma hastanesinde net eline gecenin 25 bin tl oldigunu gordum.Bunlari neden yazmiyorsunuz.dr maaslarini yazarken sadece ciplak maasi yaziyorsunuz.net ele gecenlerle lutfen kiyaslama yapiniz.Ayrica bilisim personeli olmak icin memursaniz istifa etmeniz gerekiyor ve sozlesme ile calisiyorsunuz.oysa drlerin bu maaslari kamu guvencesinde.a ile hekimleri sozlesme imzaliyor.ama sozlesmesi feshedilse bile asil kadrosuna done biliyor.
Avatar
adalet - 7 ay önce
gelir dağılımında adalet varmı işci olacaksın 4000 tl alacaksın yanında ikramiye bayramdan bayrama düşük / memurda kara kara düşünsün
Avatar
mete - 7 ay önce
1 sınıf hakim ve savcıların maaşlarını da listeye alın. kesifleri hiç eklemeyin bile