.

Kamu hastanelerinde zorunlu staj için 5 bin TL isteniyor

Özel sağlık meslek lisesi öğrencilerinden kamu hastanelerinde zorunlu staj yapmaları için 5.000 TL ücret isteniyor. Önceden 1.000 TL olan ücretin bu yıl birden artmasına öğrenciler tepkili. Ankara, Osmaniye, Balıkesir gibi bazı illerde ücretin olmaması ise çifte standart oluşturuyor

Kamu hastanelerinde zorunlu staj için 5 bin TL isteniyor Mine Özdemir

Bir devlet projesi olarak 2009'dan itibaren açılan özel sağlık meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin kamu Hastanelerinde staj yapmaları için 5.000 TL ücret ödemeleri gerekiyor. Bu ücreti ödemeyenler staj yapamayacak. Ücret, İstanbul ve birçok ilde talep edilirken, Ankara, Osmaniye, Balıkesir gibi bazı illerde alınmıyor. Uygulamadan yaklaşık 10 bin öğrenci etkilenirken, ücret ödemek istemeyen veliler çocuklarını okullara kaydettirmekten vazgeçiyor.

Uygulamayla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan bilgi almak istedik; bizi Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na yönlendirdiler. Buradaki yetkililer ise bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın bilgi verebileceğini söyledi. Tekrar Sağlık Bakanlığı'nı aradığımızda ise bizi yine Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na yönlendirdiler. Konuyla ilgili her iki kurumdan da bilgi alamadık.

İlk önce 1.000 TL'ydi

Uygulamanın başladığı tarihten itibaren pek çok değişiklik oldu. Öncelikle Milli eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokoller çerçevesinde hizmet veren bu okullarda öğrenim gören öğrencilere, 11. ve 12. sınıflarda beceri eğitimi ve staj için hastanelerde staj yapma zorunluluğu getirildi. Daha önce 4 yıllık olan protokoller, 2013-2014 öğretim yılına başlarken Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak 10 yıla çıkarıldı ve staj ücreti yıllık 1.000 TL olarak belirlendi. Sonra Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kendisine bağlı hastanelerin tamamıyla okullar arasında yaptığı protokolleri iptal ederek okullarla bir veya iki hastane protokolü yaptı. 2015-2016 öğretim yılında bu rakam 4.000 TL'ye, 2016-2017 yılı içinde okulların açılmasına az bir zaman kala 5000 TL'ye çıkarıldı.

İcra tebligatı gönderiliyor

Bu durumun yarattığı mağduriyete dikkat çekmek amacıyla dün bir basın toplantısı düzenleyen Özel Sağlık Meslek Liseleri Derneği (ÖSAMDER), Sağlık Bakanlığı'na zorunlu staj için hastanelerin talep ettiği ücrete müdahale etme çağrısında bulundu. Toplantıda konuşan ÖSAMDER Başkanı Ulaş Velioğlu, İstanbul'daki 70 özel sağlık meslek lisesindeki öğrencileri ilgilendiren stajyerlerden ücret talep edilmesi sorununu ilgili birimlerle paylaştıklarını kaydetti. Bugüne kadar sonuç alamadıklarını vurgulayan Velioğlu, binlerce öğrencinin staj yapamamakla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Stajyerlerin yasal olarak staj yaptıkları işletmede asgari ücretin yüzde 30'u kadar ücret alma hakları olduğunu dile getiren Velioğlu, "Kamu hastaneleri öğrencilerin yasal haklarını vermek yerine sigortalarını okullara yaptırıyor. Okullara gönderilen yazılarda staj ücretlerinin ödenmemesi durumunda öğrencilerin staja başlatılmayacağı, ödemeler aksadığı takdirde de stajlarının askıya alınacağı bildirildi. Bu durum öğrencileri mağdur ettiği okullarla velileri karşı karşıya getirmekte. Ayrıca okullarımıza öğrenciler üzerinden borçlar tahakkuk ettirilip icra tebligatları gönderilmekte. Sağlık Bakanlığı'nın duruma ivedilikle müdahale etmesi gerekiyor" dedi.

Hastanelere dava açılacak

Uygulamayla ilgili İdare Mahkemeleri'ne geçen yıl dava açtıklarını belirten Velioğlu, bu yıl da bir sonuç alınamazsa hastanelere karşı tekrar dava açacaklarını kaydetti. Ankara, Osmaniye, Balıkesir gibi illerde yer alan özel sağlık meslek lisesi öğrencilerinden staj ücretinin talep edilmediğini belirten Velioğlu, protokol dayatmasının ağırlıklı olarak İstanbul'daki okullara yapıldığını söyledi.

Özel Çapa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nin kurucusu Maksut Konyar ise kamu hastanelerinin hukuksuz uygulamasından dolayı ciddi bir rant oluştuğunu dile getirerek, "Stajyerden kamu hastanesi 5.000 TL alınca özel hastaneler 9.000 TL alıyor. Dünyanın hiçbir yerinde çalıştırdığın personelden stajyer de olsa ücret talep etmek gibi hukuk garabeti yok. Bu tek bizde yaşanıyor" dedi. TÜİK verilerine göre 100 binin üzerinde sağlıkçı açığı olduğuna değinen Konyar, "Bu kadar ihtiyacın olduğu bir ülkede sağlıkçı yetiştiren kurumlardan staj için fahiş bir ücret isteniyor. Bunun hukuksuz olduğunu kendileri de biliyorlar" dedi.

'Staj ücretleri her yıl artıyor'

Havva Nur Yalçın (Öğrenci): Özel sağlık meslek liselerinde staj yapmak zorunlu. Staj ücretleri her yıl çok fazla artıyor. Pratiği hastanede yapmak istiyoruz ama staj ücretleri psikolojimizi ve motivasyonumuzu olumsuz etkiliyor. Ailelerimiz bu ücretleri ödemekte güçlük çekiyorlar. Biz de onlara yük olduğumuz için üzülüyoruz. Devlet okullarındaki öğrencilerle özel okul öğrencilerinin arasındaki bu çifte standardın kalkmasını istiyoruz.

'Kredi çekip ücreti ödedim'

Hayati Yalçın (Veli): Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Devlet okulu öğrencisinden staj parası alınmıyor, özel okulda okuyan öğrenciden para alınıyor. Geçen yıl staj ücretini ödemek için bankadan kredi çekmek zorunda kaldık. Bu yıl da mağdur durumdayız. Bizim çocuklarımız bu vatana hizmet edecekler. Devletin onları teşvik etmesini, staj yaptırmasını, cebine yol-yemek parası koymasını istiyoruz. Bizi zor duruma düşürmesinler

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dr.ahmet - 2 ay önce
stajer öğrenci stajını bitirdikten sonra hastaneyi mahkemeye verip staj ucreti sgk gideri gibi ekstrafan tazminat istediğinden olmasın sakın :)
Avatar
Özel okul - 2 ay önce
Teşvik parasını devlet zaten 4 bin TL ödüyor devlet okulları ne yapsın
Avatar
Helal etmiyorum - 2 ay önce
Almayan hastaneler araştırılsın bence neden almiyor aliyorda almamis gibi yapiyormu zaten osmaniye devlet hastanesinde uygunsuz uygulamalar cok ozellikle mesai disi vaka alinimi doktorlar mesai disi vaka aliyor parasini mesai disi uzerinden aliyor diger hastaya hizmet eden saglik gorevlisi ozellikle servis hemsiresi nobette bu hastalara bakiyor ve herhagi bir odeme yapilmiyor doktorlar mesai disi poliklinik hizmetinde bilgi islem personeline elden belirli bir ucret veriyor ayrica o personele rapor veriyorlar bu personel mesai dışında para alarak raporlu iken calisiyor emin degilim ama anestezi de elden aldigini dusunuyorum yoksa nobetlerde mesai disini kesinlikle kabul etmeyeceklerini dusunuyorum cunkunobet gunlerinde doktorlar planli vaka alinca biz nobetci ekibiz ve sadece aciller ametiyat olabilir diye karsi cikan insanlar simdi gece 5-6 mesai disi vaka aliyorlarbu ne pehriz bune lahana diye dusunmekten kendinizi alamiyorsunuz servis hemsireleri nobet tutugumuz zaman sadece acil vakalara bakariz mesai disi bakinca servisteki diger hasta ve bebeklerin takiplerinde aksama oluyor diye yönetim ve sendikaya bildirdi yönetim mesai dışı ekip olusturamayacagini soyledi sendika durumu arastirdi gene sekreterlige bildirdi sorunu osmaniye saglik sen Facebook sayfasinda yayinlayinca servis sorumlu doktoru ,servis sorumlu hemsire ve diger hemsireleri ayaklarını denk almamiz gerektigini yoksa canimizi cok yakacagini eger mesai disi sizin yüzünüzden kalkarsa sizinle ugrasirim diye tehdit etti ayrica mesai disi icin hastane yonetimin belirledegi saalerde almalar gerekirken bu saatin disina cikiyorlar. nobet ten cikarken planli ameliyat cagiriyor nobet ten ciktiktansonra hastayi ameliyata alip hastanenin belirledigi saatin disindaki kendi mesai disinda aliyor ve bu vakayi mesai disi gosteriyorlar parasimi mesai disi uzerinden aliyor nobetci doktor nobetinde gelen dogumlarin bazilarini mesai dışı gorevli doktorun uzerine geciriyor dogumun ek odenegini mesai disi olarak bu doktora odenmesini sagliyor herkes saglik bakanligini mesai disi ödeme yonetmeligini illegal yoldandevleti soyarak haksiz kazanc elde ediliyorhemsirelere mobing uygulaniyor bu durumdan herkes şikayetçi ama dile getiremiyorlar yoksa bimere durumu bildirecegiz saglik bakanligi müfettiş gondermeli bence ben nasil cesaret ediyorum benim emekliligim yakin + baska servise surgun etselerde su an calistigim servis kadar yogun bir birim yok 24 saate servise ortalama 20 - yatis ve 15 -20 taburcu islemi oluyor serviste 8-10 bebek oluyor nobetlerde temizlik personeli ve bilgi islem personeli yok hem hemsire hem temizlik peroneli hemde bilgi islem peroneli oluyoruz
Avatar
Ali Emice - 2 ay önce
ısmarlama haber böyle bir şey anlaşılan, bu özel liseler sanki babalarının hayrına öğrenci okutuyorlar hiç para talep etmiyorlar mı ? bide veli diye görüş alınan arkadaş çocuklarımıza yol yemek ücreti verilsin istiyoruz diyor e gönder o zaman devlet okuluna
Avatar
Yav he he - 2 ay önce
özel sağlık meslek liseleri yüzünden devletin sağlık meslek liselerindeki öğrenciler doğru düzgün staj yapamıyor. özel sağlık meslek liseleri para verdiği için bulundukları il/ilçedeki hastanelerde rahat rahat stajını görürken devletin sağlık meslek lisesinde okuyan öğrenciler yıl içerisinde yaklaşık 7-8 ilçe geziyor stajını yapabilmek için. sorunu dile getirilmesi gereken asıl kesim kendi bileğinin hakkıyla sağlık mesleği kazanıp stajı doğru düzgün göremeyen öğrencilerdir. hoş, bu sene son gerçi artık att hemşire çıkmayacak ama neyse.