.

Kamu Çalışanına 4 Müjde !

Kamu çalışanına 4 müjde.

Kamu Çalışanına 4 Müjde !Hükümet memur sendikalarıyla imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılan başlıklara ilişkin çalışmayı şekillendirdi. Buna göre, yıpranma sistemi ile erken emeklilik, memura ibadet kolaylığı, yıllık izinlerin devri ve 4C'lilerin kademeli olarak kadroya alınması konusunda görüş birliğine varıldı. Kamudaki üniversite mezunu işçiler memur kadrosuna alınırken, sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı da düzenlenecek. 

EMEKLİ YASASI MASADA 


Meclis, yılbaşına kadar ağırlıklı olarak ekonomi yasaları için çalışacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarının yeni yıldan önce yapılması, ek gösterge artışları, stopajda sürenin 5 yıl uzatılması gibi tasarılar öncelikli olarak yasalaştırılacak. Bir yandan da yeni asgari ücret ve toplu sözleşmede oransal artışla beraber uzlaşılan sosyal haklara ilişkin adımlar yaşama geçirilecek. Devlet Personel Başkanlığı, memur sendikalarıyla imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılan konularda mevzuat değişiklikleri için çalışma başlattı. İşte bu çalışmalar... 

55 BİN PERSONEL ALINACAK


Hükümet, 3 aylık bütçe tasarısını Meclis'e sundu. Buna göre, kamu idareleri, özel bütçeli idareler, düzenleyici kurumlar 3'er aylık dönemde 2015 yılı bütçesinin başlangıç ödeneklerinin belirli oranları karşılığı bulunacak tutar kadar ödenek kullanabilecek. Kamu görevlilerine ilişkin toplam atama sayısı sınırları 40 binden 55 bine çıkarılıyor. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı, 1 Ocak 2016-31 Mart 2016 tarihlerini kapsıyor. Tasarıyla kamu idarelerinin öğretim elemanları ile memur kadrolarına yapılacak atama sayısı sınırı tespit edildi.

ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK


Yeni dönemde ayrıca çalışan anneler için önemli düzenlemeler yapılacak. Seçim beyannamesinde ve hükümet programında yer verilen düzenlemeler hızla hayata geçirilecek. Bu kapsamda kamuda çalışan annelerin iş saatleri çocuklarının okul saatleri ile uyumlu hale getirilecek. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.

KADRO YOLDA


4C'li tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına aktarılması bekleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında yürüttükleri görevler ve sundukları hizmet itibariyle üniversite mezunu kamu işçilerinin de memur kadrosuna alınması öngörülüyor.ERKEN EMEKLİLİK
Fiili hizmet zammından (yıpranma payı) yararlanan kamu görevlilerinin kapsamı genişletilecek. Bunun için 9 komisyon oluşturuldu. Yürütülecek çalışma kapsamında, sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok kamu çalışanının fiili hizmet zammı konusunda beklentilerinin karşılanması bekleniyor. Sağlık sektöründeki çalışanlardan kimlerin erken emeklilik için yıpranma hakkından yararlanacağı konusunda çalışma yapılıyor.

ÜCRETE ÇEKİ DÜZEN
Kamuda temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti şeklindeki ödemeler düzenlenecek. Yaklaşık 50 çeşit ödemenin 10 başlık altında toplanması bekleniyor. Kamuda iş tanımı da yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak. Bunun için personel teşvik edilecek. Yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi için çalışma yürütülüyor.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÜNİVERSİTE YÜKSEK OKUL MEZUNU HİZMETLİ - 13 ay önce
üniversite ve yüksek okul mezunu hizmetlilerde acaba memur yada vhki kadrosuna alınacakmı? yıllardır vhki işi yapıp özlük haklarından yararlanmayan hizmetlilerde eğitim durumuna göre sınavsız vhki yada memur kadrosuna alınmalıdır.
Avatar
hizmetli - 13 ay önce
niye hizmetlilere kadro verilmiyor niye aklınıza gelmiyoruz memursen hizmetliye sahip çık Allah aşkına nasıl bir sendikasınız niye herkese kadro var hizmetlilerden hiç bahsedilmiyor hakımız sizlere haram olsun.
Avatar
oyalama - 13 ay önce
herzamanki oyalama göz boyama taktikleri yutarsak tabi.
Avatar
müjjdeee - 13 ay önce
müjjjjjjjjjdeeeeeeeeeee eeeeeeeeee..
Avatar
Ahmet karaslan - 13 ay önce
Bizim tayin için 5 yıl şart i ne oldu sağlıkcilar ın sayın yetkililer6
Avatar
Ase - 13 ay önce
aile sağlığı elemanı olarak çalışıyorum kadro vermezseler Allahım a havale ediyorum 5 yıldır 120 km yol gidip geliyorum kendimde oyumu verdim ne diyim başka
Avatar
mağdur hizmetliler - 13 ay önce
Hizmetlilere ne zaman asıl olması gereken yıllardır hakettikleri hakkını verdikleri gerçek kadrosu olan memur veya v.h.k.i. kadroları verilecek.bu bizlerin hakkı değil mi.şartları tutan herkeze sınavsız verilmelidir.xendikalar bizleri görmüyorlar mı ?
Avatar
asbest - 13 ay önce
bizim ezilip ezilmediğimizi araştırmak için komisyon kurmuşlar öyle mi? televizyon izlemiyorsanız mağrada da yaşamıyorsunuz herhalde hergün bir hemşire sağlık memuru yada doktor darp ediliyor öldürülüyor hergün küfürler duyuyoruz stres altında çalışmak bizim işimiz ama gaz almak bizim işimiz değil yasal düzenleme yapılmaması da milleti küstürmemekden kaynaklı... yoksa eskiden memurun bir düğmesi 6 aydan başlar denirdi şimdi adam il emniyet müdürünü tokatlıyor doktor öldürüyor .... yasa yetersiz geçersiz ne dersen artık ...