.

KADROSUNUN DIŞINDA ÇALIŞTIRILAN SAĞLIK PERSONELİ ÖNERGE KONUSU OLDU

Bazı sağlık personelinin, Sağlık Bakanlığının genelgesinin aksine kadrosunda çalıştırılmadığına ilişkin şikayetler Meclis’te gündeme geldi.

KADROSUNUN DIŞINDA ÇALIŞTIRILAN SAĞLIK PERSONELİ ÖNERGE KONUSU OLDUBazı sağlık personelinin, Sağlık Bakanlığının genelgesinin aksine kadrosunda çalıştırılmadığına ilişkin şikayetler Meclis’te gündeme geldi.

Kayseri milletvekili Çetin Arık tarafından gündeme getirilen ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yanıtlanması talep edilen önergede yer alan iddialar şöyle oldu:

“Bakanlığımızın 09.05.2005 tarih ve 2005/79 sayılı Genelge ile "Uygulamada ebe, hemşire ve sağlık memurlarının; vezne görevlisi, mutemet, döner sermaye memuru, santral memuru, danışma görevlisi, tutukevlerinde üst arama memuru gibi görevlerde çalıştırıldıkları Bakanlığımıza iletilmektedir. Ebe, hemşire ve sağlık memurlarının belirlenmiş görev yetki ve alanları ile temel eğitim, hizmet içi eğitim, görev ve unvanlarına uygun olarak çalıştırılmaları gerekmektedir. Ebe, hemşire ve sağlık memurları sağlık hizmetleri dışında çalıştırılmamalı, mevzuat ile belirlenen görev ve yetkileri dışında görev verilmemelidir. Bu durumda olanlar da gerekli tedbirler alınıp personel desteği sağlanarak hizmetin aksamasına meydan verilmeden düzeltilmelidir" denilmektedir.

Aradan geçen 11 yıla rağmen sorunun devam ettiği görülmektedir. Bu bağlamda; SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) Kayseri Şubesi kendi imkânlarıyla Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreterliğine bağlı hastanelerde (İl sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü hariç) 80 civarında personelin fiilen kadrosunda çalıştırılmadığına, buna rağmen kadroları doğrultusunda maaş ödendiğini tespit etti.

Ayrıca konu Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmiş ve konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı 08.10.2013 tarih ve 2013/34345 sayılı Genel Sekreter ve diğer hizmet başkanları hakkın da ön inceleme başlatılarak, soruşturma yürütülmüş, Kayseri Valiliği İl İdare Kurulu'nun soruşturma izni vermemesi nedeniyle soruşturma kapanmıştır. Bu bağlamda;

1- ) Altında imzanız olan 2005/79 sayılı genelgeye rağmen Bakanlığınıza bağlı tüm birimlerde kaç personelin kadrosu dışında görev yaptığı konusunda bir çalışmanız oldu mu? Yayınladığınız genelgenizin amacına ulaştığına ve gereğinin yapılıp yapılmadığına dair Bakanlığınızda bilgi, belge bulunmakta mıdır? Sırf Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerde (İl sağlık Müdürlüğü ve Halk sağlığı Müdürlüğü hariç) bu kadar sayıda Hemşire, Sağlık Memuru, Ebe vb. personelin hala kadrosu dışında çalıştırılıyor olması yayınlanan genelgenin gereğinin hala yapılmadığını göstermektedir. Sadece Kayseri de resmi olmayan bu sayı dikkate alındığında Türkiye genelinde bu şekilde çalışan binlerce sayıda personel olduğu anlaşılıyor. Yayınlamış olduğunuz genelgeye ve ilgili Kanunlarımıza aykırı olarak Türkiye genelinde Bakanlığınızda bu şekilde kadrosu dışında çalışan kaç sağlık personeliniz bulunmaktadır?

2- ) Hastanelerimizde sağlık personeli sayısının yetersizliği nedeniyle, fazla nöbet tutma, fazla çalışma konusunda çeşitli şikayetler gelmektedir. Böyle bir durum yaşanırken, sağlık konusunda çeşitli uzmanlıkları bulunan personelin farklı bölümlerde çalıştırılması beraberinde bu ve başka farklı sıkıntıları da getirmektedir. Örneğin bir hemşire yada sağlık memuru kadrosu doğrultusunda çalıştırılmayıp, masa başında memurluk, V.H.K.İ vb. görevlere verildiğinde, kadrosu hemşire, sağlık memuru olarak görüldüğü için uzman personel konusundaki sıkıntının net olarak tespit edilemeyeceğini düşünüyorum. Bilgisayar ortamında baktığımızda hastanelerin hemşire, sağlık memuru kadroları dolu gözükmektedir. Ama bu kadroda olan sağlık personeli eğitiminin ve kadrosunun gerektirdiği şekilde değil de başka kadrolarda görevlendirildiği için sahada olan sağlık personeli daha fazla çalışmak, daha fazla nöbet tutmak zorunda kalmaktadır. Bu durumda sağlık hizmeti sunumu olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuzluğun, hukuksuzluğun giderilmesi için genelge haricinde başka bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz, düşünüyor musunuz?

3- ) Özel Hizmet Tazminatı hakkında 2006/10344 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ye göre"....fiilen kadrosunun gerektirdiği görevleri yapmayan personellerin özel hizmet tazminatı hakkından yararlanamayacağı, kadrosu doğrultusunda maaş ödenmemesi gerektiği belirtilmektedir." Buna rağmen özellikle çalışma şartları ve riskleri nedeniyle V.H.K.İ ve memur kadrosunda çalışanlardan daha yüksek maaş ve döner sermaye hakkına sahip olan hemşire, sağlık memuru ve ebe kadrosunda olan personellerin fiilen hemşirelik, sağlık memuru, ebelik yapmamasına, memurla, V.H.K.İ kadrosunda olanlarla aynı işi yapmalarına rağmen kadroları doğrultusunda maaş almaları hukuksuz değil midir? Yada şöyle soralım, kadrosu sağlık personeli olan ve fiilen bu görevleri sahada yapan, gece-gündüz, hafta sonu-resmi tatil demeden nöbet tutan, şiddete uğrayan, ailesinden, sosyal hayattan uzak kalan personellerle, nöbet tutmadan, masa başında 08:00-16:00 memurluk yapmasına rağmen, kadrosu sağlık personeli diye fiilen kadrosunda çalışan hemşireyle aynı ücreti alması haksızlık, adaletsizlik değil midir?

4- ) Fiilen kadrosu doğrultusunda çalışmadığı, çalıştırılmadığı halde, personele kadrosu doğrultusunda maaş ödenmesi nedeniyle personel haksız kazanç elde etmiş, devletimizde zarar etmiş, zarara uğratılmış olmuyor mu? En azından kanunlarımızın gereğini yaparak, fiilen kadrosunda çalışmayan personellere, yaptıkları işe göre ücret ödemeyi ve kadrolarını değiştirerek sağlık personeli kadrosu yerine, memur veya V.H.K.İ kadrosuna geçirmeyi düşünüyor musunuz? Bu şekilde yapılarak en azından kaç tane sağlık personeli ihtiyacımız olduğu, ne kadar kadro açığımız olduğu ortaya çıkacaktır. Kadrosu sağlık personeli olan değil de sahada fiilen çalışan sağlık personeli sayısı net olacaktır 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dr mm - 6 ay önce
peki tabip veya uzman tabiplerden kaç tanesinin kol-dirsek ilişkileri ile görevlendirmeler ile masa maşında çalıştırıldığı neden önergeye konu edilmemiş.
çünkü onlar doktor değil mi? konu adalet ise tüm hekimler esas işleri olan hekimlik hizmetini yapsınlar. bir hekim kolay yetişmiyor. onların masa başındaki görevlerde çalıştırılmaları kaynak israfı değil midir?
Misafir Avatar
sonkazazker - 6 ay önce @dr mm
ortada harvırdın professörlerinede dayandırıldığı iddia edilen ki-bana göre yapılan bu uygulamayı görseler saçlarını başlarını yolacakları- yönetici kademeleri için istediğini istediği şey sayma hurafesine dayalı bu görevler için evrensel norm-standartlarda hiç bir meslek kriterinin olmadığı garabetül acaip,tılsımlarla donatılmış sözleşme kılıfı içinde bir kahaka dururuken her şey normal hatta normalinde ötesinde fekalala normal seni şu saydım yok yok bu saydım pervazsızlığı!
Misafir Avatar
sonkazazker - 6 ay önce @dr mm
ortada harvırdın professörlerinede dayandırıldığı iddia edilen ki-bana göre yapılan bu uygulamayı görseler saçlarını başlarını yolacakları- yönetici kademeleri için istediğini istediği şey sayma hurafesine dayalı bu görevler için evrensel norm-standartlarda hiç bir meslek kriterinin olmadığı garabetül acaip,tılsımlarla donatılmış sözleşme kılıfı içinde bir kahaka dururuken her şey normal hatta normalinde ötesinde fekalala normal seni şu saydım yok yok bu saydım pervazsızlığı!
Avatar
adelet bunu n neresinde - 6 ay önce
deveye sormuşlar neren doğru diye devede demişki nerem doğru ki sağlık bakanlığındada durum bu. şimdi önergeyi veren kimse şunu sormazlar mı adama sen bunu verirken kamu hastaneleri yasasını hiç okumadın mı okuduysan adam lisans mezunuysa vede torpili varsa müdür. müdür yrd uzman vb görevlere sınavsız atanbilir. deniyor buna göre tüm torpili sağlık memuru vb hastanelere müdür müdür yrd sekreterliklere uzman ve yardımcısı oldu eee şimdi sen neyin davasını yapıyorsun. devletimin hakkını almak istiyorsan adeleti sağlamakistiyorsan ve de güçün yetiyorsa önce burdan başla Allah rızası için
Avatar
Arkadaşlar - 6 ay önce
Heryer ayni. Bakanlık geçici görev Bakanlığı gibi oluyor. İdareciler görevlerini sırf siyasiye yaranmak için kötüye kullanıyor. Her ile bir müfettiş gönderilsin. Konuşmaya bile korkuyoruz artık.
Avatar
Sağlıkçı - 6 ay önce
Mesela bazı hemşireler tıbbi sekreterin görevini yapmakta ayni şekilde diş hastanesinde diş protez teknisyenlerinin yerine calistirilmakta. Bakanlığın sıkı denetimi gerekli,herkes kendi görevini yapmalı !
Avatar
Hadi inşallah - 6 ay önce
İsalah bu vaatler sozde kalmaz .ayda ortalama 100 saat ustu fazla mesai yapiyoruz biz nobet tuan hemsireler 400 yatakli hastananin 400 hemsiresi var a 20 -25 hemsire veya ebe 8.4 genelsekreterlikte tlf basinda calisan saglik gorevlilerin den sikayetinizvarmi diye soruyor gorevi bu bizim gibi fazla mesai yapmiyor bayrami var hafta tatili var iznini raporunu rahatca alabiliyor hasta kahri yonetici baskisi elini idrara kana igneye ilaca vurmuyor ama bizim kadar maas aliyor cok zoruma gidiyor servise verilse bu arkadaslar daha az nobet tutacagiz is yukimuz azalacak evimiz cocugumuz ve ailemizle daha fazla zaman gacirecegiz 9 gun bayram tatilinin 3 gunu 24 saat nobet tutacagim nodetten ciktigimiz gun zaten bir enka, oluyoruz geriye kaliyor 3 gun oda arka arkaya olmadigi icin bayramda buyuklerimi ziyarete gidemeyecegim ama onlar 9 gun tatil 9 gunde insan neler yapmaz bu hakmi adaletmi
Avatar
mağdur - 6 ay önce
çalışma sisteminde ki en büyük hata,masa başın da oturup birisi 2500 alırken,masa başına oturtulup memurun işini yaptırıp sağlık personeli üzerinden maaş veriliyor.sağlık personeli olup ta memuriyet hayatı boyunca masa başı çalışan çok var.maaşta adaletsizlik yok,çalışma şeklin de adaletsizlik bütün mesele bu...i̇nşaAllah düzelir.
Avatar
sağlık teknikeri tıbbi sekreter - 6 ay önce
sağlık teknikeri veya sağlık memuru ünvanlı, tıbbi sekreter branşlı arkadaşlarımız sağlık personeli değilmiş bir izlenim var kamu kurumlarında.. biz sağlık personeliyiz sekreter diye hitap ediliyor,çok yanlış bir tutum. müdürlüklerdeki ebe hemşire sağlık memuru arkadaşlar tabi ki evrak işi ile uğraşacak, adı üstünde müdürlük. diğer bir husus ise sınavsız olarak doktorların yönetici yapılması. koltuk merakından başka bir şey değil. hak ederek gelene laf yok amenna. sayın bakanın bu duruma bir el atması lazım saygılarımla...
Avatar
Cumhurbaşkanım - 6 ay önce
Sayın Cumhurbaşkanım Yöneticiler sizden aldıkları görevleri kötüye kullaniyorlar. Bakanım ne olur illeri kontrol edin. Resmen siyasi zulüm görüyoruz. Ahirette zor durumda kalmazsınız inşAllah.