.

İşte yeni Hükümetin sağlık programı

İşte yeni Hükümetin sağlıktaki programı

İşte yeni Hükümetin sağlık programı 65. Hükümet Programı'na göre Türkiye, sağlık alanında daha kaliteli, daha hızlı sağlık hizmet sunumu için var olan projelerin yanı sıra yeni uygulamalarla yola devam edecek.

Bu kapsamda, fiziken ve ruhen sağlıklı nesillerin yetişmesi amacıyla insan odaklı projelerle sağlık alanında çalışmalar yürütülecek. Sağlık alanında hizmet standardının sürdürülebilirliği sağlanacak, yeni reformlarla hizmet kalitesi yükseltilecek. Sağlık hizmet sunumundan toplumun tüm kesimlerinin faydalanması sağlanacak. Bunun için, sağlık alanındaki insan kaynağı ve hizmet kalitesi sürekli artırılacak.

Türkiye'nin tıbbi teknoloji, ilaç ve kozmetik endüstrisi ile sağlık turizminde kapasitesi yükseltilecek. Türkiye, yerli ve milli üretimin sağlanmasıyla sağlık alanında bölgenin "öncü ülkesi" olacak. Biyoteknoloji Enstitüsü ile ülke içinde biyoeşdeğer ilaçların geliştirilmesine olanak verilecek.

Daha hızlı ve daha kaliteli hizmet sunumu için ülke genelinde hastanelerdeki nitelikli yatak oranının yükseltilmesi için çalışılacak.

Sağlıkta küresel bir marka haline gelecek Türkiye'nin, sağlık turizmi alanında da dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmesi sağlanacak. Türkiye'nin dünyada, yükselen pazar konumunda olduğu medikal turizm, termal sağlık turizmi ve ileri yaş-engelli turizmi alanlarındaki hizmet kalitesi ve rekabet gücü yükseltilecek.

"Sağlık Bilimleri Üniversitesi Projesi" kapsamında, sağlık sisteminde rol-model uygulamaları hedefleyen bir ülke olarak çalışmaların, bir üniversite çatısı altında yapılanmasına olanak sağlanacak.

"Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Öncelikli Dönüşüm Programı" ile tütün kullanımı, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile etkin bir şekilde mücadele edilecek. Ayrıca sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, gıda güvenilirliği ve ruh sağlığının geliştirilmesi için çalışmalar yürütülecek.

- Koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık verilecek

Yeni dönemde de bir yandan temel sağlık hizmetleri geliştirilirken diğer taraftan koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık verilecek. Bu kapsamda, koruyucu hekimlik yaygınlaştırılacak ve sağlıklı yaşam kültürü teşvik edilecek. Sağlık okuryazarlığının geliştirilmesine yönelik uygulamalar, bu amacın hayata geçirilmesinde en etkili ve kapsayıcı politika aracı olacak.

Aile Sağlığı Merkezlerinde yeniden yapılanmaya gidilerek, koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra aile hekimliği, tedavi hizmetleri, evde sağlık, 112 acil sağlık hizmetleri bütüncül bir anlayışla ele alınacak ve yeni bir yapı kurulacak. Birinci basamak ile ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin entegrasyonu sağlanacak.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri destekli entegre uzaktan sağlık ve bakım uygulamaları yaygınlaştırılacak. Evde sağlık hizmetleri geliştirilecek. Ayrıca, ağız ve diş sağlığının düzenli kontrollerle takip edilmesi sağlanacak.

Biyoteknolojik ürünlerde yerli üretim artırılacak. Yerli plazma ürünleri üretilecek. Türkiye, bu teknolojiyi üretebilen ve kullanabilen sayılı ülkelerden biri haline getirilecek.

Kişiye özel kanser tedavisini öngören "ONCOGEN" projesi hayata geçirilecek. Türkiye, milli aşı projesiyle kendi aşısını üretecek.

Kamu ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirilmeye başlanan "şehir hastaneleri" projeleri tamamlanacak. Uluslararası deneyimler de dikkate alınarak, şehir hastanelerinin yönetim dinamiklerinin işlevsel bir şekilde tesis edilmesi sağlanacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GERÇEKÇİ - 7 ay önce
umarim tekrar göreve gelen sağlik bakanimiz görevi̇ devreden yöneti̇ci̇leri̇mi̇zi̇n personele verdi̇ği̇ sözleri̇ni̇ unutmaz ve yarim kalan i̇şleri̇ tamamlayan bi̇r çalişma ortaya çikarir.tüm personel li̇yakatli bi̇r ünvan deği̇şi̇kli̇ği̇ sinavi beklemektedi̇r
Avatar
DEEPHAYAL - 7 ay önce
Allah sonumuzu hayir etsin :(
Avatar
vhki - 7 ay önce
kurumların birleşmesine devam edilecekmi bilgisi olan varmı
Misafir Avatar
sağlıksız sağlıkcı - 7 ay önce @vhki
o işi artık unut kurumları ayıran adam geldi
Avatar
yıldırım - 7 ay önce
umarım sayın bakanımız saglıkda yaptığı reformlarda yanında olan personellerını unutmamıştır. çom gıbı calışkan ve harbı bu bakanlığın ıhtıyacı olan bı adamı umud edıyorm tekrar öreve getırır
Misafir Avatar
hıhıı - 7 ay önce @yıldırım
seracettin çom mu daha neler
Avatar
yıldırım - 7 ay önce
kardesım bu sağlık bakanlığının butun reformlarının altında bak kımın adı ver çom u o zaman daha ıyı tanırsınız ınş göreve gelırde bıseylerı daha düzeltme fırsatı verılır harbı delıkanlı harbı cok çalışkan bı adam syn bakanımızdan rıcamız ıns yanında calısacagı personellerını ıy sacer Allahım kolaylık versın
Avatar
SELİMCAN - 7 ay önce
umarız ki bunların tümü gerçekleşir.Allah devletimizi baki ve güçlü kılsın.saygılarımla.
Avatar
Gaziantep - 7 ay önce
inşAllah yeni bakan recep akdağ 2012 yılında yapılan vhki sınavı 2350 kişinin hakkını destekler.
Misafir Avatar
taseron saglikcilar - 7 ay önce
Kaliteli hizmet 1300 sağlıkci calistirmak la olmuyor.ilk önce kurumlarda adalet saglanmali benim sırtımdan kadrolu 3500 alırken ben 1300 daha fazla saat calisiyorum bu mudur kaliteli hizmet.sayin bakanım kurduğunuz taseron ü kaldırın artık bizlerde atanalim.adil ortamda çalışalım eşit ise eşit ücret.
Avatar
Ayşe - 7 ay önce
sayın bakanım koruyucu sağlık hizmetlerinin temel basamağı çevre sağliği'dir. bu bölümün ci̇ddi̇ bi̇r atama sorunu var. 2 yildir bi̇r tane bi̇le kadrolu atamamiz olmadı. çevre sağlığı teknikerlerinin istihdamı yapılsın istiyoruz