.

İstanbul için açıklanan aile hekimliği kadroları şaşkınlık yarattı

İstanbul için açıklanan aile hekimliği kadroları şaşkınlık yarattı. Zira açılan aile hekimi kadrolarına başvuracak doktorlar için mevcut Aile Sağlık Merkezi (ASM) yok. Dolasıyla Aile Sağlığı Birimi'nin diğer önemli unsuru olan hemşiresi de yok. İlan edilen kadroların yanında dikkat çeken bir başka konu, aile hekimine kayıtlı çok az sayıda nüfus bulunması. Kayıtlı nüfus sayısı '1' (bir) olan aile hekimliği var.

İstanbul için açıklanan aile hekimliği kadroları şaşkınlık yarattıİstanbul için açıklanan aile hekimliği kadroları şaşkınlık yarattı. Zira açılan aile hekimi kadrolarına başvuracak doktorlar için mevcut Aile Sağlık Merkezi (ASM) yok. Dolasıyla Aile Sağlığı Birimi'nin diğer önemli unsuru olan hemşiresi de yok. İlan edilen kadroların yanında dikkat çeken bir başka konu, aile hekimine kayıtlı çok az sayıda nüfus bulunması. Kayıtlı nüfus sayısı '1' (bir) olan aile hekimliği var.

'İNANILMAZ KOMİK'

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Fethi Bozçalı konu hakkında, "İnanılmaz komik. Sadece İstanbul değil, bütün Türkiye'de benzer sorun var" dedi. Mekan, araç-gereç, beraber çalışılacak hemşire olmadan aile hekimliği kadroları açıldığını anlatan

Dr. Bozçalı konuyla ilgili görüşmek için Sağlık Bakanlığı'ndan defalarca randevu talep ettiklerini ancak kabul görmediklerini belirtti ve şunları söyledi: "Tabii ki doktorlar, nüfusları dahi olmayan bu kadroları tercih etmiyor. Planlama, etüt çalışması yaparak, gerçekten ihtiyacı olan yerlere, mekanı oluşturup, donanımı sağlayıp, ebe-hemşire atayıp kadro açılmıyor. Kervan yolda düzülür anlayışı var. Türkiye çapında olan bu sorun, İstanbul'da daha trajik durumda."

'KAĞIT ÜZERİNDE AÇMAK YETMEZ'

Yeni kadrolar açan Sağlık Bakanlığı'nın amacının aile hekimi başına düşen kişi sayısını ortalama 3 bin 100'e düşürmek olduğunu (halen hekim başına 4 binden fazla kişi düşüyor) anlatan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Gürsel Özer ise şunları söyledi:

"Kağıt üzerinde açmak yetmez; aile sağlığı birimi, doktor ve hemşireden oluşur. Açılan kadroların binası olmadığı gibi hemşireleri de yok. Yeni kadrolara, 'gidin yer kiralayın, içini yaptırın, tıbbi malzeme alın, eleman çalıştırın, yeniden aile sağlığı merkezi kurun' deniyor. Bu ekonomik gerçeğe aykırı. Sıfır-bin hasta arası hastası olan aile hekimlerine bin 500 lira ödeniyor. Kira, internet, telefon vs. giderlerini karşılamak mümkün değil. Bu nedenle kağıt üzerinde yapılmış, içi boş bir yapıdan bahsediyoruz. Haliyle kimse bu kadrolara gitmiyor. Kayıtlı nüfusu bulunan aile hekimi kadrosu ise 36, geri kalanlara nüfus dahi bağlanmıyor. Bunlar kağıt üzerinde kurulu, sanal ASM'ler" dedi.

Mesude ERŞAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Dayı - 1 ay önce
Tabi canım Bakanlık her şeyi hazırlasın yerinizi binanınız malzemenizi alsın, sonra size 7bin liranın üzerinde para ödesin, birde yanınıza köle gibi çalıştırmanız için Ase versin, ondan sonrada gel 1 akşam nöbet tut deyince "biz kamu personeli değiliz özel sektörüz sözleşmeliyiz" diye ciyaklayın. Ne güzel İstanbul dedikleri şey bu herhalde.
Misafir Avatar
. - 1 ay önce @Ali Dayı
hahaha bu psikolojiyle sen yakında kanser olursun :D
Misafir Avatar
drbm - 1 ay önce @Ali Dayı
Ali Dayı siz okurken tıp fakülteleri kapalımıydı.oku sen de aile hekimi ol dimi?
Avatar
Doktor - 1 ay önce
Demi ye kürküm ye devri bitti. Aldığın paranın yarası ASM gideri sen masraf etme, devlete aie binada 3 kuruş kira ver 3000 TL den fazla AMS gideri al ama sadece 500 gider olsun geri kalan cebe cukka olsun. Biraz vicdanlı olun.
Misafir Avatar
Doktor - 1 ay önce @Doktor
Çakma sertifika ile mi olalım yoksa 3 sene uzmanlıkla mı nasıl dilersin?
Misafir Avatar
drbm - 1 ay önce @Doktor
yok be ye ye bitmiyor.sizede sori tıp fakültesi kapalımıydı siz okurken
Avatar
Sinan Tuş - 1 ay önce
Asıl "inanılmaz komik" olan Aile Hekimliği uygulamasından haberi olmayan TTB Aile Hekimliği Kolu. Aile Hekimliği'nin nüfus kayıt oranı %100 e yakın iken ve Aile Hekimi'ne kayıtlı kişi sayısı düşürülmek istenirken nasıl bir yol izlenmeli. Keşke meslek örgütümüz mevcut uygulamayı eleştirirken kendi çözüm önerisini de sunsaydı.