.

İhraçlara Karşı Savunma ve İtiraz Yolu Açıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Cumhurbaşkanı, ihraç listelerine gelen itirazlar için kriz merkezi oluşturulması talimatı verdi. Başbakanlık Müsteşarlığı bünyesinde ve illerde kriz merkezi oluşturuyoruz. Kendisine haksızlık yapıldığı kanaati olan veya size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa, birim oluşturun ve toplayın Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlış varsa düzeltilecek.' şeklindeki sözlerini değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Kamuda ilk açığa almalar başladığında hukuk ilkeleri üzerinden hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekmiştik. Hassasiyet en üst seviyede olmalı verilen her kararın bir kamu çalışanının ve bir ailenin bundan sonraki tüm yaşamını derinden etkileyecek olması akıldan çıkarılmamalıdır. Aksi halde yanlış telafisi imkansız sonuçlar doğurabilecektir diye uyarmıştık. Fakat gelinen son durumda 50 bine yakın kamu görevlisinin ihracına bakıldığında ısrarla vurgulamamıza rağmen savunma alınmadan, herhangi bir soruşturma yapılmadan ihraçlar yapılmış, kurunun yanında yaşta yanmıştır.” dedi.

İhraçlara Karşı Savunma ve İtiraz Yolu Açıldı. İtiraz mekanizmasının kurulmasının önemli olduğunu kaydeden Genel Başkanımız Kahveci “ Süreçte ilk günden beri ısrarla ifade ettiğimiz insanların savunma hakkının tanındığı bir soruşturma süreci işletilmediğinden Cumhurbaşkanının ifadesiyle at izinin it izine karıştığı bir durum ortaya çıkmıştır. Masum ve mağdur olanların hayatlarını zindana çevirecek olan bu kararların yeniden gözden geçirilerek suçlu ve suçsuzun ayırt edilmesinde imkan sağlayacak biçimde bir itiraz mekanizmasının kurulması gecikmişte olsa önemli bir gelişmedir.' dedi.

Kriz merkezlerindeki iş ve işlemlerde de adalet, hakkaniyet ve hukuk ilkeleri çerçevesinde çalışmaların yürütülmesi gerektiğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Bu kriz merkezlerine mağdur edildiğini belirterek başvuran kamu çalışanına savunma hakkı fırsatı verilmelidir. Kriz masasında adalet, hakkaniyet ve hukuk ilkeleri çerçevesinde bir inceleme yapılmalı ve verilecek kararın insanların tüm yaşamlarını derinden etkileyeceği unutulmayarak titiz davranılmalıdır. Sıradan bir idari işlem yürütülüyor gibi çalışmalar yapılmamalıdır.' şeklinde konuştu.

Masum olan ve mağdur edildiğine inanan kamu çalışanlarının bu kriz merkezlerine gerekli başvuruları yapmaları gerektiğini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Masum olan ve mağdur edildiğini düşünen kamu çalışanlarımız ihraç ve açığa alınmalarına neden olan durumla ilgili savunmalarını, dilekçelerini hem valiliklerdeki hem de Başbakanlıktaki kriz merkezlerine ulaştırmalıdırlar.' dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADALET - 3 ay önce
ak parti kurulduğundan beri ak parti̇ye oy veren bi̇ri̇ olarak ihraç edilen kişilerin iyice sorgulanmaları gerektiği kanaatindeyim,başbakanimizin dedi̇ği̇ gi̇bi̇ bunu çocuklarina ödetmemi̇zi̇n vebali̇ büyük olabi̇li̇r..
Avatar
Alp - 3 ay önce
Çok masum var çok. Rabbim masumların yardımcısı olsun.
Avatar
Bülent - 3 ay önce
Sayın editör arkadaşım 17/25 Aralık komplosun dan sonraki dönem de arkadaş ısrarı ile ufuk sağlık sen e üye olmuş sendika nın cemaate ait olduğunu bilmiyor her hangi bir sohbete toplantı ya katılmadığı gibi parasal yardım destek te bulunmamış fakat ihraç edildi dönüş yolu kapalı mı ne yapılabilir düşünceniz nedir saygılar sunarım
Avatar
Bülent - 3 ay önce
Sayın editör arkadaşım 17/25 Aralık komplosun dan sonraki dönem de arkadaş ısrarı ile ufuk sağlık sen e üye olmuş sendika nın cemaate ait olduğunu bilmiyor her hangi bir sohbete toplantı ya katılmadığı gibi parasal yardım destek te bulunmamış fakat ihraç edildi dönüş yolu kapalı mı ne yapılabilir düşünceniz nedir saygılar sunarım
Avatar
sağlıkçı - 3 ay önce
cesur ve onurlu olanların sendikası türk sağlık sen
Avatar
fred - 3 ay önce
şimdi bu kriz merkezi ne zaman kurulacak, editör bilgi var mı bu konuda
Avatar
Laborant - 3 ay önce
Ben 14 yıldır çalışıyorum.ve 12 yıldırda sağlık-sen liyim.ilk açığa alındığımda sendikama gittim ve hiçbir şekilde yardımcı olmadılar.
Misafir Avatar
M - 3 ay önce
İhrac edilenlerin çocuklarından dolayı af edilmesi lazım suça karışmış ve fetonun manyak gibi sevdalilari ve bomba atanlar af edilmemeli
Avatar
Dr - 3 ay önce
Bu kriz merkezlerine nasıl ulaşıyoruz?