.

“HEMŞİRELERİMİZİN İŞ YÜKÜ FAZLA, MAAŞLAR YETERSİZ”

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Hemşireler haftası nedeniyle yayınladığı mesajda; Türkiye’de Hemşireliğin Temel Sorunlarını konuşabilmek ve farkındalık oluşturmak adına Hemşireler Haftasını önemsiyoruz ama Hemşireler yoğun sorunlar yumağı altında ve zor şartlarda hizmet üretirken bir bayram coşkusu içinde hemşirelik haftasını kutlayamamanın ezikliğini de hissediyoruz dedi.

“HEMŞİRELERİMİZİN İŞ YÜKÜ FAZLA, MAAŞLAR YETERSİZ”Erözgün,”Hemşireliğin hizmet alanı, sağlıklı/hasta birey ve/veya yakınları ve toplum, dolayısı ile insandır. Özellikle hastanelerde hemşireler, sağlık ekibi içerisinde hastanın ve ailesinin her türlü probleminde 24 saat boyunca ilk başvurdukları ve sağlık ekibi içerisinde iletişimi sağlayarak kilit rol oynayan sağlık personelidir.

Hemşireliğin, çalışma ortamından kaynaklanan pek çok olumsuz faktörün etkisiyle yoğun iş yüküne sahip stresli bir meslek olduğunun altını çizen Erözgün, " Yıllardır hemşireliğin kutsal bir meslek olduğu herkes tarafından söylenmesine rağmen, mesleğin sorunlarının çözümü konusunda aynı hassasiyet ve samimiyet yeterince gösterilmemiştir. Özelliklede Sağlıkta Dönüşüm Programı sonrası hemşirelik mesleğinde eğitim, uygulama, istihdam, iş güvencesi, özlük ve ücretler konusunda ciddi hak kayıpları yaşanmaya ve giderek de artmaya başlamıştır. Sağlıkta Dönüşüm sonrası hemşirelik mesleği adeta unutulurcasına isimleri bile kullanılmaz hale getirilmiştir.

Örneğin; Aile hekimliğinde hemşireler ismi kullanılmamakta ‘Aile Sağlığı Elemanı’ denilmektedir. Yine Türkiye Kamu Hastaneleri kurumunda ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliklerinde hemşirelerin sorunlarını temsil edecek birim yoktur. Sağlık Bakanlığı Etik Kurul ekibinde ve Yüksek sağlık Şurasında hemşireler yer almamaktadır.

“İŞ YÜKÜ FAZLA, MAAŞLAR YETERSİZ”

Türkiye'de hemşire istihdamının çok düşük olduğu bilgisini de veren Erözgün, Türkiye'de 124 bin 982 hemşire ve 51 bin 905 ebenin görev yaptığını kaydederek, "100 bin kişiye düşen hemşire sayısı Avrupa Birliği ülkelerinde 562, üst gelir grubu ülkelerde 709 olurken, bu sayı Türkiye'de 237'e kadar düşüyor. Verilere göre, Türkiye'nin Avrupa ülkelerini yakalayabilmesi için 250 bin yeni hemşire istihdam etmesi gerekiyor. Üst gelir grubu ülkeleri yakalayabilmek için ise 360 bin yeni hemşireye ihtiyaç var. Öte yandan, işyerlerinde hemşireler ara meslek elemanı olarak görülmekte, sekreterlik, kırtasiye, evrak işleri, fotokopi, makine bakımı, temizlik gibi meslek dışı işler yüklenmektedir.

Sağlıkta Dönüşüm ile koruyucu sağlık hizmetleri yok sayıldı, tedavi edici sağlık hizmetleri öncelendiği için hemşirelerde istihdam sorunu yaratılmıştır. Şuanda hemşirelerin %90’ı tedavi edici sağlık hizmetlerinde çalışmaktadır. Bunun yanında tedavi edici sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kadronun yarısından bile az hemşire ile yürütülmektedir.

Hemşirelere verilen maaş, nöbet ve ek ödeme ücretlerinin, verdikleri hizmetin önemi ve yoğunluğu doğrultusunda yetersiz kaldığına da dikkat çeken Erözgün, maaşlarının açlık sınırının hemen üstünde yer aldığını belirterek, "Ek ödeme tutarları emekliliğe yansıtılmamaktadır. Maaşlar da çok düşük seviyede olduğu için emekli hemşireler yoksulluk sınırının altında kalmaktadırlar. Hemşireler için de performans kriterlerinin oluşturulması ve bu kriterlere göre yapılan tüm hemşirelik, tedavi ve bakım hizmetlerinin ücretlendirilmesi gerekmektedir.

Hemşireler, maruz kaldıkları meslek hastalıkları, iş kazası riskleri, nöbetli ve fiziksel güç gerektiren çalışma koşullarına karşın, hak ettikleri fiili hizmet süresi zammından mahrum bırakılmaktadır.Türkiye’de hemşirelerin iş yükleri Avrupa ortalamasından 7 kat daha fazla, iken aldıkları ücret ancak onların 1/3 ü kadardır. Hemşireler fazla çalışmanın karşılığını maalesef alamamaktadırlar. Örneğin 2000 TL ücret alan bir işçi 1 saatlik fazla çalışma iş karşılığı için 13,3 TL alırken, hemşire 1 saatlik fazla iş için 6,87 TL ücret almaktadır. diye konuştu.

"HEMŞİRELERİN YÜZDE 96'SI DUYGUSAL TÜKENME YAŞIYOR"

Hemşirelerin neredeyse tamamının tükenmişlik sendromu yaşadıklarına da dikkat çeken Erözgün, şunları söyledi: "Hemşireler de iş yükü fazlalığı, düşük ücret, duygusal destek verme zorunluluğu, sağlık hizmetlerinde karşılaşılan yetersizlikler, otonomi azlığı, rol belirsizliği, yükselme, gelişme ve ödüllendirme olanaklarının sınırlı olması, mesleğin imajı ve özgüven eksikliği gibi etmenler nedeniyle iş ortamında yoğun baskı altında kalmakta ve büyük ölçüde stres yaşamaktadırlar.

Yapılan araştırmaların, 16-24 saati bulan sürelerle yoğun ve vardiyalı çalışma temposunun hemşirelerde kanserden psikolojik sorunlara kadar çok sayıda hastalık yanında hata yapma riskini de artırdığını ortaya koyduğunu aktaran Erözgün;Yüzlerce sorunla boğuşarak fedakarca hizmet vermeye çalışan hemşirelerimizin sorunları bir an çözüme kavuşturulmalıdır. Türkiye'deki sağlık sisteminin bu yönüyle acilen gözden geçirilmesi gerekir şeklinde konuştu.

Erözgün; Bu duygu ve düşüncelerle, Tüm Sağlık-Sen ailesi olarak insan hayatının kutsallığının farkında olup sabır, üstün gayret ve sevgi ile çalışan tüm hemşirelerimizin "Hemşireler Haftasını ve Hemşireler Gününü" kutlarız dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erSA - 7 ay önce
bi̇lerek mi̇ konuşuyon yoksa lafolsun di̇yemi̇ konuşuyon merak etti̇m.
Avatar
Mandira filozofu - 7 ay önce
Sayin Okay Ersözun benim cakistigim serviste 2 arkadadima kanser teshisi kondu benim detopuk ve diz agrilarim var agrilarimdan dolayi agri kesici icip 24 saat nobet tutuyorum kanser olmam da yakin agri kesiciletden midemde rahatsizlik basladi hayatimiz sik ve yogun nobetlerle geciyor elaman eksikliginden fazlamesailerimiz oluyor bir hata sonunu dogru durust ailemizle cocugumuzla geciremiyoruz hastane yoneticiler bizim ev yasantimiz yok gibi davrAniyor is yurusun nasil yururse yurusun diyorlar.bence hemsirelik diye bir meslek yok kamu hastanelerinin koleleriyiz biz hasra bakacaksin evrak dosya ve bilgiseyar islerine bakacaksin nobetletde bir temizlik personeli bir bilgisayR gorevlisi yok tek basina sabaga eksiksiz ve sagsalim cikma mucadelesi vediyorsun
Avatar
ÇOK BİLMİŞ - 7 ay önce
hemşirelerin aldığı paranın az olduğunu söylemiş beyefendi neresi az ya şükretsinler hallerine ths ve idari hizm sınıfı memurlarının maaşına bir baksınlar yüksek lisans bir memur ne alıyor bir baksınlar birde lise mezunu bir damar yolunu açmayı bile beceremeyen hemşirenin aldığı maaşa bir baksınlar tabiki birde ek ödemeleri var bu hehşire arkadaşların onu da unutmayın. şimdi sen neden bahsediyorsun başkan bey tabiki işini iyi yapan hemşire arkadaşlarda var onlardan da Allah razı olsun kendini işine adamış aldığı parayı kuruşuna kadar hakediyor.onlara sözüm yok...
Misafir Avatar
Doğru söz - 7 ay önce
Lise mezunu hemşiremi kalmış bırak liseyi önlisans mezunu bile kalmadı. O damar yolu bile açamayan dediğin hemşireler cpr yapıyor artık aç neymiş cpr bak. Alınan ücret tabiki yetmez bile onlara senin aklı evinde çocuğunda kalmış sonrada nöbetten çıkıp o bitmiş bedenle eviyle çocuğuyla tam gaz ilgilenen bi hemşire yakının olmamış belli. Yazık diyorum idari memurlarında her kurumda sabahtan akşama kadar masa başında Nasıl çalıştıkları hakkındada fikrim var merak etme kıyas bile yapmıyorum yapılamazda gülerim sadece. Saygılar
Avatar
Hemsire - 7 ay önce
Cok dogru hemsirenin maasi elbeteki diger mesleklerden fazla olmali hastanin herseyi uğraşıyor bilgisayar basindaki ise benzemez hasta bakmak zir istir
Avatar
MEMUR - 7 ay önce
ki̇mi̇n umrundaki̇ sanki̇ doktor bakanligi doktorlari düşünür yetki̇li̇ sendi̇ka kendi̇ eş dost akraba ve menfaati̇ni̇ düşünür saglikçida hakkini aramaz hala ayni sendi̇kada üye olursa daha beter olsun
Avatar
Mandira filozofu - 7 ay önce
Masabasinda oturup cani isterse iki evrak yazarak mesai tamamlayan cok bilmis arkadas ordan oyle konusak kolay ben senin yaptigin isi fazlasiyla yapoyorum ustunede hasta bakiyorm eskiden nobetlerde yatan hasta dosyasini nöbet ci memurcikarirdi onuda servis hemsiresinin uzerine attiniz nobetlerde yan gel yat aga oldunuzkolayasa gel sen benim isimi yap hem yazi yaz hemde hasta bak maasim senin olsun inan bana 1 ay dayanamazsinsabahlara hasta kahri cekmek kolay degil hastalarin cogu ermulteci ve tercumanbile yok 16 saat nobette en az 5 normal dogum 2 sezeryan2 kanamali bu enazi 15 hast@ teslim aliyorsunbirde onlar varevrak isleri dosya tedavi ve takip birde yenidogan bebek takibi gel bunlarain hepsine bK ben uzerine para veririm
Avatar
HEMŞİRE - 7 ay önce
tabiki maaşlar cok az 24 yillik önlisans hemşreyi maaşim2100tl.bunu fazla gören ve imrenen insanlara sesleniyorum gel 7/24 nöbet tut seninde olsun hikayeden gazel okuma.sen hic uykusuzluk bilirmisin