.

Hekim ve emekli hekim maaşlarının artırılması için yasa teklifi

TTB’den hekim ve emekli hekim maaşlarının artırılması için yasa teklifi

Hekim ve emekli hekim maaşlarının artırılması için yasa teklifi Türk Tabipleri Birliği, mevcut emekli hekimlerin gelirlerinde de iyileştirme sağlayacak biçimde emekliliğe yansıyacak güvenceli ücretin artırılması yönünde yasa teklifi hazırladı. Yasa teklifine göre 1. derece 4. kademe emekli hekim/uzman hekim emekli maaşının 3.936,39 TL’ye, 1/4'ündeki çalışan hekimin emekliliğe yansıyan temel ücretinin 5.040,22 TL’ye yükseltilmesi öngörülüyor. Bu, uygulanmakta olan mevcut döner sermaye sistemi içerisinde bir öneri olup, ödenmesi zorunlu olan sabit döner sermaye ücreti ve performansa dayalı olarak ödenmekte olan döner sermaye ücretlerini kapsamıyor. 

Yasa teklifinde TTB’nin öteden beri bütün sağlık çalışanlarının insanca yaşayabilecek güvenceli bir ücret almaları yönünde çaba sarfettiği ve bunun için hazırlanan önerilerin defalarca Sağlık Bakanlığı’na ve TBMM’ye iletildiği hatırlatıldı.

Hekimler için TTB’nin kapsamlı önerilerinde yer alan sistemli bir iyileştirme çalışması yapılmasının kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldiğine yer verilen yasa teklifinde, özellikle emekli hekim ücretlerinin açlık sınırına dayanmış olmasının, hekimlerin uzun eğitim süreleri ve zorlu çalışma koşullarına rağmen, bu koşullar yönünden emsal bile olmayan personelden daha az ücret alır hale gelmesinin, katlanılmaz bir adaletsizlik, haksızlık duygusunun birikmesine ve ciddi mağduriyete neden olduğu belirtildi.

Buna göre, acil maaş artışı talebiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ekinde yer alan IV Sayılı Makam Tazminatı Cetveli’ne 1. derece eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip ve tabip için tazminat göstergelerinin yükseltilmesine ilişkin değişiklik önerisi eklendi.

5510 Sayılı Yasa’nın geçici 4. maddesine de bu düzenlemenin mevcut emekli hekimlerin maaşlarına da acilen yansıtılabilmesini sağlayacak bir düzenleme eklenmesi öngörüldü.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mkara - 10 ay önce
sağlık bakanlığında hekımden baska calısan yokmu?burası hekım bakanlıgımı?hıcmı adelettten hukuktan yana bırı cıkmayacak.bu nasıl adelet.hastanede bı doktormu calısıyor.
Avatar
PERSONEL - 10 ay önce
yalaka sen üyesi̇ memurlar görün bu sendi̇ka ki̇me çalişiyor
Avatar
saglıkcı - 10 ay önce
kım hekımlerın maaşını artırıpta yardımcı sağlık personelının maaşını artırmazsa onları hıçe sayarsa bırakalım hekımler yardımcı sağlık personelı olmadan bır gun tek başlarına hastanede çalışsınlar gorelım yardımcı sağlık personelını hıçe sayan zıhnıyetı Allaha havale edıyorum
Avatar
SAGLIK - 10 ay önce
i̇şte yalaka sen üyesi̇ memurlar görün sendi̇kaniz ki̇mi̇n i̇çi̇n çalişiyor si̇zi̇n haketti̇gi̇ni̇z bu i̇şte i̇sta edi̇n görün nasil peşi̇ni̇zde koşacaklar
Avatar
HEMSİRE - 10 ay önce
böyi̇e bi̇rsey kabul edi̇lemez.di̇ğer sağlik çalisanlarini görmezden gelemezler.doğru düzgün çalisani düsünen bi̇r sendi̇ka olmadiği i̇çi̇n yok sayiliyoruz.
Avatar
ahmet - 10 ay önce
hak hukuk adalet bunların olmadığı sistemler çökmeye mahkumdur.performans kriterklerindeki hizmetlerin ne kadarını hekim yerine getiriyor ne kadarını diğer sağlık personeli haydi bu sistemi getirdiniz hak edene neden karşılığını vermezsiniz. diğer sağlık orrsoneli performans yapar hekim yer. hak hukuk adaalet sizin adaletiniz bu işte...