.

Hastanelere X-Ray Geliyor

Sağlıkta Şiddeti Önlemek İçin Hastanelere X-Ray Geliyor

Hastanelere X-Ray GeliyorSağlıkta Şiddeti Önlemek İçin Hastanelere X-Ray Geliyor
 
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret ederek, sağlık çalışanlarının sorunlarını iletti. Memiş ziyarette, şiddetin önlenmesi, yıpranma payının hayata geçmesi, performans sisteminin yeniden düzenlenmesi gibi konulardaki taleplerini iletirken Bakan Akdağ da açıklamasında, yıpranma payında son aşamaya gelindiğini, şiddetin önlenmesi için de hastanelere x-ray cihazının da pilot bölgelerde uygulanacağını söyledi.
 
ŞİDDET ACİLEN ÖNLENMELİ
Metin Memiş ziyarette, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik ciddi ve kalıcı adımların atılmasını istedi. Memiş, Bursa’da yaşanan bıçak çekme olayının, ‘şiddette bıçak boğaza dayandı’ dedirttiğini belirterek, “Şiddet uygulayanların sağlık hizmetlerinin belirli bir süre SGK tarafından değil cebinden karşılanması, hastane ve acil servis girişlerine X-RAY cihazı konulması, şiddet uygulayanların ağır ceza suçundan yargılanması ilk etapta acilen hayata geçirilmelidir. Sağlık çalışanları şifa dağıtırken canından olmasın diyoruz. ” şeklinde konuştu.
 
PERFORMANS SİSTEMİ DEĞİŞMELİ
Metin Memiş, ziyarette ayrıca performans sisteminin değişmesini de isteyerek, bu yöndeki taleplerini iletti. Sağlık çalışanlarına faydalı olması için kurgulanan sistemin ciddi sorunlar ortaya çıkardığını belirten Memiş, performans sisteminden performans alınamadığını, dağıtılabilir döner sermayenin artırılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçeneklerin hayata geçmesini istedi.
 
BES’TEKİ DEVLET KATKISINA, BAKANLIK EK KATKI YAPMALI
Bireysel Emeklilik Sistemi’ni de gündeme getiren Memiş, “Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki 100 TL’lik Bireysel Emeklilik Katkı Payı’na devletimizin verdiği 25TL’lik katkıya, Sağlık Bakanlığı’nın 25 TL’lik ek katkı sağlamasını istiyoruz. Bu katkı ile sağlık çalışanlarımızın emekli olduklarında da daha iyi bir yaşam standardı yakalamasını istiyoruz.” dedi. Mesleki mali sorumluluk sigortasının bütün sağlık çalışanları için yapılmasını da isteyen Memiş, sözleşmeli sağlık çalışanlarının da kadroya alınması talebini dile getirdi.
 
BAKAN AKDAĞ: HASTANELERE X-RAY CİHAZI GELİYOR
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise konuşmasında, şiddetin önlenmesi konusunda tedbirlerin artırılacağını, Sağlık-Sen tarafından önerilen hastane girişlerine X-RAY cihazı konulmasının da şiddetin yoğun olarak gözlemlendiği yerlerde pilot şekilde uygulanmaya başlanabileceğini söyledi.
 
YIPRANMA PAYINDA SON AŞAMAYA GELİNDİ
Yıpranma payı talebine de değinen Bakan Akdağ, bu konuda son aşamaya gelindiğini söyledi. Akdağ, sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçmesi için yetkili kurullarda fikirlerini dile getirdiğini de belirterek, ekonomi yönetimi ile de görüşerek konunun sonuçlandırılacağını ifade etti.
 
12 BİN PERSONEL ALIMINI 20 BİNE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Yalnızca hekimler için değil tüm sağlık çalışanları için mesleki mali sorumluluk sigortası yaptırılmasına da olumlu yaklaştıklarını ifade eden Akdağ, konuyu değerlendireceklerini söyledi. Sağlık alanında bu yıl Maliye Bakanlığı tarafından verilen onay doğrultusunda 12 bin alım yapılacağını ancak bunun 20 bine çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa - 2 ay önce
Ünvan değişikliği sınavı bekliyoruz.
Avatar
saglıkçı - 2 ay önce
Hakim ve savcılara 2700 tl zam birlere bir zınnık yok

15 yıldır ak parti iktidarında askere kaç defa,hakim savcılara

kaçdefa,öğretmenlere,emniyete kaç defa zam yapıldı özlük haklarında nice

iyleştirmeler yapıldı biz yardımcı sağlık çalışanlarına gelince zınnık

yok nedir bu düşmanlık anlamış değiliz oy potansiyelinin çoğu saglıkta

yapılan iyileştimelerden sağlıkta memnuniyetten alan bu hükümet saglıkta

dönüşümün temel taşı olan saglık çalışanlarını neden hiç düşünmüyor bu

adalet midir hak mıdır.kamu çalışanlar arasında en düşük maaşı alan

bizleriz bunun yanında en çok sorumluluğu olan bizleriz herseyin başı

saglıktır saglıksızkimse bir iş yapamaz bizler tedavi eden şifa dağıtan

elleriz (hemşire,ebe,saglık memurları)

bizler yazıyla materyallaerle çalışmıyoruz insan odaklı can odaklı

çalışıyoruz ıfak bir hata yapınca cana,yada sakat kalır tedavi uzar

malolur bunu herkes bilir.diğer kurumlarda evraklar uğraş şöfor ol

memur daha iyi hiç bir sorumluğun yok. bunun bir önemi olma
Avatar
Hizmetli memur - 2 ay önce
Görevde yükselme ne oldu birde sabit döner denilen para maaşımızdan kesilen paradır
Avatar
sivas - 2 ay önce
sayın memiş sizin sözünüz nerede kaldı görevde yükselme sınavı ne zaman neden dile getirmiyorsun ben hizmetli olarak çalışıyorum sınav dediniz kazandım fakat kadro yok denildi kadromuz verilmedi hiç olmazsa şimdi sözünü verdiğiniz sınavı tekrar gündeme getirin de bizlerde sendikadan beklediğimiz dik duruşu görelim.
Avatar
Hemşire - 2 ay önce
Lütfen icraat sayın büyüklerimiz lütfen 3 yıl oldu hala yıpranma payı yok ortada geçmişe dönük hakkımızı unutmayın. Laf olsun diye çıkarmış olmak için çıkarmayın.
Avatar
Hizmetli memur - 2 ay önce
sağlık ekip işi diyorlar yeri gelende yıpranma herkese verilsin dönerde verilsin
Avatar
Hemşire - 2 ay önce
İcraat lütfen 3 yıldır lafta herşey ara ara ortaya atılıyor sonrası yok 3 yıl geçmiş hala yıpranma payı yok .ve umarım yarım yamalak olmaz çıkarmış olmuş için çıkmaz bu kanun .lütfen geçmişe dönük olmalı biz sağlıkçılar kanun çıktığı gün deli ise girdiğimiz ilk günden beri risk altındayız. Hem fiziksel hem ruhen bizler sadece nöbet tutunca yipranmiyoruz gündüz aynı yerde çalışan yine biziz.asker polis neden sadece nöbet tutanlar diye ayrılmıyor da saglikciya gelince nöbet tutan diye bir ayrım yapılıyor da sağlık çalışanına gelince böyle bir ayrım oluyor. Neden saglikci her şeyden ayrı tutuluyor.
Avatar
3nokta - 2 ay önce
çıkışlarada serumray enjektörray flasterray ilaçray cihazları koyup evine ecza dolabı yapan vatansever sağlık personelide takip edilmeli