.

Hastanelerde Hemşire Açığı Yaşanıyor !

Hastanelerde yatak kapatmaya varacak boyutlarda hemşire açığı yaşanıyor

Hastanelerde Hemşire Açığı Yaşanıyor !Üniversite hastanelerinde kadro yetersizliğinden dolayı yaşanan 'hemşire krizi' devlet hastanelerinde de etkisini hissettirmeye başladı. Türkiye'de 20 binden fazla hemşire açığının olduğunu söyleyen Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, "Üniversite hastanelerinde hemşire ve asistan eksikliğinden dolayı yaşanan yatak kapatma olayları, eğer önlem alınmazsa eğitim araştırma ve devlet hastanelerine de sıçrayabilir" diye konuştu.

Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi hastanelerinde her geçen gün derinleşen hemşire kirizi, bu kez devlet hastanelerinde tehlike çanları çalmasına neden oldu. Sağlık Bakanlığı yılda en fazla 10 bin sağlık
personeli atarken, bunların 3 binini hemşireler oluşturdu. Ülke genelinde faaliyet gösteren hastane sayısı dikkate alındığında hastane başına atanan hemşire sayısı ortalama üç olarak belirlendi.

Bakanlık harekete geçmeli

Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, Sağlık Bakanlığı'nın Maliye Bakanlığı'ndan kadro alamadığı için hemşire kadrosuna çok az atama yaptığını belirterek, "Birilerinin yaşanan sıkıntıyı Maliye Bakanlığı'na anlatması gerekiyor. Hemşire yetersizliğinden dolayı birçok hastane yatak kapasitesini artıramıyor. Bunun bir üst evresi de üniversite hastanelerinde gördüğümüz yatak kapatma olayları oluyor. Sonuçta burada sağlık çalışanı ile vatandaş mağdur olmaya başlıyor. Hemşire krizinde mutlaka bir önlem alınmalı" diye konuştu.

Normal şartlar altında her 2 hastaya bir hemşirenin bakması gerektiğini söyleyen Ekrem Özdemir, "Ancak ne yazık ki 4-5 hastaya bir hemşire düşebiliyor. Yapılan bu işten de verim beklemek mümkün değil. Oysa hemşirelerin sağlık sektöründe önemli bir rolü ve sorumluluğu var. Aynı zamanda hemşireler çok yoğun şartlarda çalıştıkları için buldukları ilk fırsatta özel hastanelere geçiş yapmaya çalışıyor. Bu sorunun bir an önce önüne geçilecek adımlar atılmak zorunda" dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan - 12 ay önce
ebe ve hemşireler masa başında,buro memuru olmuşlar,ebe hemşire işlerinin taşaron elemanları yaparsa 100.000 (yüzbin) ebe-hemşire alımı ypılsa yine açık kapatılmaz.sağlık,halk sağlıi ile kamu hastanelerinde o kadar iş yapmaya boşda ebe hemşire vaki saymakla bitmez.
Avatar
personel 44 - 12 ay önce
elbette hemşire açığı olur, halk sağlığı ve sağlık müdürlüklerinde kendi asli işleri dışında her türlü iş yapıyorlar.
Avatar
SELİMCAN - 12 ay önce
halk eği̇ti̇m kurslari vasitasi i̇le,serum takma ve çikarma,i̇ğne yapma,tansi̇yona bakma kurslari açin,bu eksi̇k eleman i̇hti̇yacini gi̇deri̇n.saygılarımla.
Misafir Avatar
işkembecan - 11 ay önce @SELİMCAN
senin yapacağın işler içinde afrikadan ''pigme'' getirelim.hem daha az elbise masrafı olur nasılsa palavrada sınır yok.her tür fantastik üfürük bunca sallabaşın olduğu yerde caizdir,yakışır..yakışır..!!
Misafir Avatar
UZMAN HEMŞİRE - 12 ay önce @SELİMCAN
sanada sonra o personeller baksin ... bakalim hangi̇ uzvundan olursun...
Avatar
yrl - 12 ay önce
hasan beye katiliyorum heryere hemşi̇re oturursa alca bu
Avatar
köle - 12 ay önce
normal koşullarda bir çalişma şartı oluşturulsa hiçbir hemşire hastaneden kaçmaya tenezzül etmez.fakat biz çalişmaktan yaşamayi unuttuk artik.
Avatar
BB - 12 ay önce
4 5 hastaya 1 hemşi̇re di̇yor daha durumun vehameti̇ni̇ bi̇le bi̇lmi̇yorlar 30 hastaya tek hemşi̇re nöbett tutuyor be
Avatar
mihriban - 12 ay önce
hastane idarelerinde çalışanlara ve yöneticilere bakın kadroları nereden? i̇lk sağlık ve genel sekreterliğide hepsi hemşire ebe torpili bulan idareye geçiyor.tıbbii sekreter alınmıyor.sürekli hemşire alınıp büro işlerinde çalıştırılırsa olacagı budur.
Avatar
ozlem - 12 ay önce
sorunun temeline inilmesi gerek, bu kadar hemşirelik mezunu varken açığın devam ediyor olması ilginç, hemsireligin oncelikle bir meslek olduğunu insanlara kabullendirmek gerek bunun içinde bu mesleği yapan insanların ne kadar önemli bir iş içerisinde olduklarını kabullenip ekip ruhunu taşımaları gerek.. hemşirelik mesleğinin yenilenmesi artık yeni nesilin bu görevleri almaları ve masa başı bir meslek olmadığını anlatmaları gerek..