.

Halk Sağlığı Müdürü: Soruşturmayla uğraşmam doktoru direk savcılığa veririm

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalıştayda yaptığı konuşmada, bazı doktorların 'kalem aşısı' olarak bilinen yeni doğan aşısını (Hepatit B) yapılmış gibi gösterdiğini belirterek, "Vicdanı olan yapmaz. Bunun tekrar tekrar üzerinde duruyorum, idari soruşturmayla falan uğraşmam, direk savcılığa başvururum" dedi.

Halk Sağlığı Müdürü: Soruşturmayla uğraşmam doktoru direk savcılığa veririmERZURUM-Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'birinci basamak sağlık hizmetleri il değerlendirme toplantısı ve anne-bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalıştay', 242 aile hekimi, 90 toplum sağlığı merkezi hekimi ve toplam bin sağlık çalışanın katılımı ile gerçekleşti.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, anne-bebek ölümüyle ilgili gelinen noktayı anlattı. Uçar, bu konuda büyük bir başarı sağlandığını belirterek hekimleri de uyardı. Uçar, bazı doktorların 'kalem aşısı' olarak da bilinen yeni doğan aşısına önem göstermediklerine işaret etti. Geçen ay bu konuda 3 aile hekimine uyarı gönderdiğini vurgulayan Mahmut Uçar şunları söyledi:
"Biz 2016 Türkiye'sinde bu kadar sağlık konusunda iyi bir noktada olmamıza ve daha da iyileşme gösterme çabalarımıza rağmen halen daha bazı arkadaşlarımız yapmadığı aşıyı yapmış gösteriyor. Yani bunun tekrar tekrar üzerinde duruyorum, idari soruşturmayla falan uğraşmam direk savcılığa başvururum. Çünkü bir annenin çocuğu siz aşısını yapmadınız diye kızamıktan ölürse ne olacak. Hangi tıbbi gerekçeyle böyle bir şey yapılabilir. Bu konuyu en azından vicdanı olan insanların bu noktada hassasiyetleri oluşsun diye konuşuyorum. Geçen ay 3 aile hekimine bu nedenle uyarı göndermek durumda kaldım. Yani yapmış olduğunuz aşısı kalem aşısı olduğu bebeklerde böyle bir aşının gerektiğini söylüyorum. Vicdanı olan yapmaz. Bunun tekrar tekrar üzerinde duruyorum idari soruşturmayla falan uğraşmam direk savcılığa başvururum."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DR TABİP - 3 ay önce
ERZURUM YAKUTİYEDE AİLE HEKİMİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. SÖZ KONUSU TOPLANTIDA BEN DE VARDIM VE GAYET GÜZEL BİR TOPLANTI İDİ KATILIM GAYET İYİ İDİ VE ÇOK YARARLI OLDUUNU DÜŞÜNÜYORUM. AYRICA BİZ MÜDÜRÜMÜZDEN ÇOK MEMNUNUZ. BİR GAZETENİN OLAYI ÇARPITARAK VERDİĞİ HABER İÇİN OLAYI BİLMEDEN YORUM YAPANLARI DA ANLAMIŞ DEĞİLİM
Avatar
nonsteroid - 3 ay önce
İdari soruşturma ve adli soruşturma arasında hiyerarşik bir yapı yoktur sayın müdürüm yani bir kişi görevini ihmal etmişse idari açıdan incelersiniz ve eğer suç unsuru oluşturan bir şey varsa suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Eğer suç unsuru var da bunu şuan değil bidaha kine uygularım diyorsanız o da yanlış bir uygulama. Tüm bunlara rağmen konuya hassas olmanız iyi şey ...
Avatar
m.tekin - 3 ay önce
bildiğim kadarıyla aile hekimleri de 4483 e tabi. Görevden dolayı oluşan bu suçtan dolayı disiplin amiri direkt savcılığa suç duyurusunda bulunamaz. Kendi de suç işler (bilerek kanuni müeyyideleri uygulamadığı için) Tahminim sayın müdür de bunları biliyordur kızgınlığını belirtmek için bunu söylemiştir. 4483 e tabi olmayan direkt savcılığa ihbar edilecek suçlar kanunda yazılıdır.
Avatar
İğneyi Kendimize... - 3 ay önce
Bir başka yorumcu arkadaşın da değindiği üzere;sübut delil olmadan suç duyurusunda bulunmak, Türk Ceza Kanununa aykırıdır ve re'sen dava hakkı doğurur. Sn. Müdür'ün bu ifadesi idari yetersizliğini, "savcılığa vermek" ifadesi ise hitabi yetersizliğini gösterir.
Ben burada çok daha dramatik bir bilgi paylaşmak istiyorum.
Sn. Mahmut Uçar 5 yıl önce Erzurum'un Hınıs ilçesine bağlı Yeniköy aile sağlığı merkezinde aile hekimliği yaparken Erzurum il merkezinde ikamet etmekte idi. Bırakınız ilçede ikamet etmeyi, köyde şahsına tahsis edilmiş lojmanda kalması gerekirken genellikle çarşamba yada perşembe günleri köye gider, bir veya iki sonraki gün tekrar Erzurum'a dönerdi. Bu onun kazancına dair vicdani meselesidir. Asıl suç unsuru ise Yeniköy'den ayrıldıktan sonra yerine gelen Aile Hekimi doktor beyin tuttuğu tutanaklardır.
Sn. Uçar hiç görmediği, gitmediği köylerin bebeklerine 27 kez kalem aşısı (asılsız aşı) yapmıştır. Olay dönemin tutanaklarıyla sabittir ve birkaç aramayla herkes teyit edebilir.
Hatırlansın istedim, saygı ve selamlarımla.
Avatar
Erzurum mezunu - 3 ay önce
Tek özelliği erzurumlu olmak olan sınıf arkadasımız.....
Avatar
deephayal - 3 ay önce
sübut delil olmadan savcılığa veremezsiniz. TCK aykırıdır. suan sizi savcılığa verebilirler kullandığınız kelimler mobbinğe giriyor hatta sağlık personeli tehdit etmiş oluyorsunuz. Müdür olmusunuz kanunları bilmiyorsunuz.
Avatar
Saglikci - 3 ay önce
Tabi hemen savciliga ver sanki savcilik yayalnın yolu savcılıktan önce sen işini iyi yapacaksın vicdanen görevini yaptınmi iyi denetimi olup doktorlara gerekli hassasiyeti gösterirsen savciliga gerek kalmaz ha bir zamanların serhat vancelik adında saglik müdürü de 2008 ile 2012 arası hastaları akıl hastalarını doktorsuz ambulansla elazig gönderirdi akıllı insanların doktoru ruh sağlığı bozuk olanların doktoru degol miydi ya yolda akıl hastasına birşey olsa iğne yetkisine yok ne olacak ya bunlarda düşünün sizlerde dikkatli olun vicdan önemli ben yorun yazdım hür irademiz kullandim
Avatar
Ihraclarda torpıllımı var göreve iade var çocuğu okula gıden - 3 ay önce
Sağlıkta ıspartada neler oldu.