.

GYS Sınav İptal Kararından Dönülmelidir

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV İPTAL KARARINDAN DÖNÜLMELİDİR 

GYS Sınav İptal Kararından DönülmelidirUNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAV İPTAL KARARINDAN DÖNÜLMELİDİR 

Sağlık Bakanlığı personelinin dört gözle beklediği Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı için 18/10/2016 tarihinde duyuru yapılıyor, 22/10/2016 tarihinde Resmi Gazetede Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde (çerçeve yönetmelik) bir değişiklik oluyor ve 25/10/2016 tarihinde ise 12/02/2017 tarihinde yapılacak olan sınavın iptal edildiği kamuoyuna bildiriliyor. Sınavın iptal edilme gerekçesi olarak hiçbir sebep sunulmuyor sadece çerçeve yönetmelikte değişiklik yapıldığı ve bundan dolayı iptal edildiği ima ediliyor.  
Anlam veremediğimiz konu şudur: Örneğin SGK’lı eşlerde kesintisiz 3 yıl sigorta primi istenmekteyken Devlet Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde (genel yönetmelik) yapılan değişiklikle son bulunduğu ilde 2 yıl içinde 360 gün prim ödemek şartı getirilmişti ve yönetmeliğin uyumlu hale getirilmesi beklenmeden genel yönetmelik hükmü uygulamaya başlanmıştı. Çalışan personelin talebi olunca mı yönetmeliğin uyumlu hale getirilmesi bekleniyor? 
Peki, sınav ilanına çıkılmış olsaydı Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılmış olsaydı veya kitapçıklar basılmış olsaydı yine bu kadar kolay iptal kararı alabilecek miydiniz yoksa zaten var olan çıkış yolunu mu seçecektiniz?  
Kimseyi kandırmayın yönetmelik çıkarmak için Sağlık Bakanlığı kendine tanınan süreyi sonuna kadar kullanılıyor yani kendi yönetmeliklerini uyumlu hale getirmek üzere 6 (altı) aylık süre verilmiş olup Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği altı ayda ancak değiştirilir, örneklerini geçmişte gördük. İptal edilen sınavın ön çalışmalarından biliyoruz ki Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri 2017 yılı ortasında ve sonunda sınav yapamayacağını çünkü takvimlerinin buna müsait olmadığını bildirmişti yani iptal edilen sınavın en erken yapılabilme tarihi 2018 yılının başı görünüyor. 
Unutmayın personelin umutlarıyla oynayamazsınız, Bakanlık bürokratları için küçük ama çalışanlar için büyük bir adam olan sınavın iptal edilme kararından bir an önce dönülmesi gerekmektedir. Gerektiğinde papatyanın çiçeklerini soyan umut dolu insanlarız Öyle bitti diyerek pes etmeyiz. Yönetmelik de değişiklik yapılması sınava engel olmamasına karşın böyle bir uygulamaya gidilmesi sağlık çakışanlarını çok üzmüştür. Hatta Bakanlıkta bazı bürokratların sınavın iptal edilmeyerek çerçeveye uydurulmuş haliyle sınav yapılmasını savunduğunu da biliyoruz. 
Sayın Bakanımız unutmamalıdır ki sağlık camiasının başarısı sağlık çalışanlarının gayreti sayesinde olmuştur. Hastanelerde hastaları, Bakan Beyin bürokratları karşılamamıştır. 15 Temmuz darbe girişiminde gece gündüz sağlıkçılar ve Bakanlık çalışanları Vatan için canını ortaya koymuştur. Ödülü böyle olmamalıdır. Zira sağlık çalışanları sizden bir şey istemiyor sınavı yapın, kazanan kazanır kaybeden kaybeder.  
  
Yukarıdaki bilgiler ışında önerimiz şudur: Sınavın yeniden yapılmasına karar vermek ve yönetmelikte değiştirilmesi düşünülen ibarelerin kılavuza konarak sınavın yapılması ve açıklanması sürecinde (yaklaşık 5 ay yapar) Bakanlık Yönetmeliğinde ilgili değişikliklerin yapılmasıdır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yeni sınav - 2 ay önce
yeni sınav bir an önce ilan edilmeli ve bu sınavda şube müdürlüğü kadrolarıda açılmalıdır sağlık çalışanlarına görevde yükselme hakkı tanınmalıdır
Avatar
personel sağlık editörleri - 2 ay önce
sayın personel sağlık editörleri sağlık çalışanlarının sesi olarak yeni açılacak görevde yükselme sınavında şube müdürlüğü kadrosunun da açılması için haber yaparak sağlık çalışanlarının sesine kulak vermenizi istiyoruz
Avatar
mülakat çağ dışıdır - 2 ay önce
görüyoruzki, mülakat sınavını herkes benimsemiş, kimsenin bu konuda sesi çıkmıyor. bu sınav zaten bizim hakkımız yapacaklar mecbur. önemli olan mülakat gibi çağ dışı bir uygulamanın getirilmesi.
Avatar
Ali - 2 ay önce
Bu yazıyı Sağlık Bakanına ulaştırın. Bu yazıyı kim yazdıysa ALLAH bin kere ondan razı olsun. Bende aynen böyle düşünüyorum. Kurum yönetmelikleri yürürlüğe konuluncaya kadar mevcut yönetmeliklerinin bu Yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Yani yazılı sınavı uygulayın daha sonra uygun bir tarihte sözlü sınavı yapın bu arada da yönetmeliğinizi değiştirin. Bunu düşünmek bu kadar zor mu?
Avatar
yorumcu - 2 ay önce
böyle saçmalık görülmemiş ilan edilen sınav iptal olur mu? mantığın bitiği yer...
Avatar
MERDA - 1 ay önce
HER DAIM ESITLIK ILKESI YENI VE DEMOKRASI TURKIYESINDE EN AZ LISE VE USTU MEZUN TASERON KOLE SAGLIK CALISANLARININ DA 2016 VE 2017 GOREVDE YUKSELME SINAVINA GIRME HAKKI BULUNDUGUNDAN VE BULUNACAGINDAN SAYIN CUMHURBASKANIMIZ RECEP TAYYIB ERDOGAN VE SAGLIK BAKANIMIZA LISE VE USTU MEZUN TASERON (ESKI TURKIYE ADINLA TASERON KOLELER) OLARAK ESITLIK VE DEMOKRASI ADINA SUKRANLARIMIZI SUNUYORUZ.