.

Görevde Yükselmede Aranan Eğitim Şartının Son Hali Nasıl

GÖREVDE YÜKSELMEDE ARANAN EĞİTİM ŞARTININ SON HALİ NASIL?

Görevde Yükselmede Aranan Eğitim Şartının Son Hali NasılGörevde yükselme suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarına ait görevlere atanmada, ilgili personelde belli bir eğitim şartı da aranmaktadır.

Devlet memurları, görevde yükselme kapsamındaki görevlere atanabilmek için, kurumların özel yönetmeliklerinde aranan şartlara (bu şartlardan biri de eğitim şartıdır) sahip olmaları ve girecekleri yazılı sınavda başarılı olduktan sonra kabul edilecekleri sözlü sınav sonucunda da atama yapılacak kadro sayısı ölçüsünde başarılı olmaları gerekmektedir.

Görevde yükselmede aranacak eğitim şartının alt sınırları “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”te düzenlenmiş ve kurumların özel yönetmeliklerinde de hangi görev için hangi eğitim şartının aranacağı belirtilmiştir.

En az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevler

Görevde yükselme genel Yönetmeliğine göre, atanabilmek için en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevlerden bazıları şunlar:

*Müdür, Şube Müdürü, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı ve bu görevlerle aynı veya daha üst düzeydeki görevler.

Öte yandan, 18/4/1999 tarihinde memuriyette bulunan ve aynı tarih itibarıyla iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanların “Müdür, Şube Müdürü, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı ve bu düzeyde bulunan görevlere” atanması mümkündür.

Ayrıca, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan personeli için, kurumlar özel yönetmelikleriyle 4 yıllık yükseköğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi de belirleyebilir.

Bunların yanı sıra,  kurumların özel yönetmelikleriyle, sadece hizmet alanına ilişkin olarak iki yıllık yüksek öğrenim görenlerin müdür ve daha alt görevlere, orta öğrenim üzerine kurumlarınca açılan en az iki yıl süreli mesleki kursları bitirenlerin ise müdür yardımcısı ve daha alt görevlere atanması sağlanabilir.

En az 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevler

Görevde yükselme genel Yönetmeliğine göre, atanabilmek için en az 2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranan görevler şunlar:

*Şef, Amir ve bu görevlerle aynı veya daha üst düzeydeki görevler.

Ayrıca, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan personeli için, kurumlar özel yönetmelikleriyle 2 yıllık yükseköğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi de belirleyebilir.

En az orta öğrenim (lise ve dengi okul) mezunu olma şartı aranan görevler

Görevde yükselme genel Yönetmeliğine göre, atanabilmek için en az ortaöğretim mezunu olma şartı aranan görevler şunlar:

*Memur, Muhasebeci, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Şoför ve bu görevlerle aynı veya daha üst düzeydeki görevler.

Ayrıca, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan personeli için, kurumlar özel yönetmelikleriyle ortaöğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi de belirleyebilir.

 Memurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ihsan - 3 hafta önce
Unvan değişikliği sınavı diyerek bizleri heyecanlandırıp, heyecanımızı kursağımızda bırakanlara soruyoruz. Sınav ne zaman açılacak. Yönetmelik değişikliği yapıldığı zaman diyeceksiniz ama yönetmeliği yeni değişen maddelere göre düzenlemek 1 saatinizi almaz. Daha sonra Devlet Personel Başkanlığına gönderip onaylatmanız da hata yapmamışsanız uzun sürmez. Yok mu Sağlık bakanlığını bu konuda sıkıştıracak , takip edecek bir babayiğit? PERSONELSAĞLIK.NET bu konuda iyiydi yalnız onda da ses seda yok biz ne yapalım kime söyleyelim
Avatar
vhki - 3 hafta önce
sınav ne zaman bilen var mı
Avatar
ünvan değişikliği - 3 hafta önce
sayın editör görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı ne zaman olacak? bir de sözlü sınav ünvan değişikliğinde olacak mı bu konu da bizimle bilgi paylaşabilirmisiniz
Misafir Avatar
ihsan - 3 hafta önce @ünvan değişikliği
Unvan değişikliği sınavı zaten sözlü sınav geldi diye iptal edilmişti. Yönetmelik değiştirilip tekrar sınav duyurusu yapıldığında sözlü sınavda olacak. Tabi yönetmeliği ne zaman değiştirirler biz görür müyüz onu bilemiyoruz. personelsağlık editörlerinden rica ediyoruz. Bu konunun üzerinde durun. Gündemde tutun.
Avatar
SAĞLIK PERSONELİ YERİNDE ÇALIŞSIN DÜZELİR. - 3 hafta önce
SAĞLIK MEMURU BİLGİ İŞLEM SORUMLUSU,SAĞLIK MEMURU DİSİPLİN ŞUBEDE,YAZI İŞLERİNDE,SATIN ALMADA,PERSONEL ŞUBEDE VE BİR ÇOK YERDE GÖREV YAPARKEN.ASIL BU İŞLERİ YAPMASI GEREKEN İDARİ PERSONEL PASİFİZE EDİLMİŞ YADA VHKİ İŞİ YAPTIĞI HALDE KADROSU VERİLMEMEKTE BUDA ÇALIŞMA BARIŞINI BOZMAKTA.
Avatar
Beklemede - 3 hafta önce
Sayın Personel Sağlık Editörleri Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği ile ilgili herhangi bir haber yapmamanız ile beraber bu konuya hassasiyet göstermeniz bizim gibi bu sınavı bekleyen arkadaşlarımızın (mağdurlarımızın) beklentisidir. Sizden bizim sesimiz olmanızı istiyoruz. En yakın zamanda sınavın açılmasını için desteklerinizi ve haberlerinizi bekliyoruz
Avatar
glsm - 3 hafta önce
yönetmelik ne zaman çıkacak bi çalışma var mı
Avatar
ALDATILMIŞ PERSONEL - 3 hafta önce
PERSONEL SINAV BEKLİYOR .LUTFEN İNSANLARI HEYACANLANDIRMAYIN.
Avatar
nehirr - 3 hafta önce
sınav ne zaman açılacak sayın editör