.

Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı Ne oldu?

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI NE OLDU?

Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı Ne oldu?Bilindiği üzere; Sağlık Bakanlığı personeli için 12.02.2017 tarihinde yapılması planlanan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı 24.10.2016 tarihinde iptal edilmiştir. 

Aslında sınavın iptal edilmeden 22/10/2016 tarihinde genel yönetmelikte yapılan değişiklikler dikkate alınarak sürecin devam ettirilebileceğini düşünmekteydik ama Bakanlığın bürokrat ve idarecileri için sınavın iptal edilmesi daha kolaylarına gelmiş olacak ki sınavla ilgili olarak alelacele iptal kararı verildi.  

Maalesef artık olan olmuş sınav iptal edilmiştir, bunları konuşmanın bir anlamı yoktur ancak burada asıl anlatmak istediğimiz ise sınavın yapılması konusunda Bakanlığın bürokratları veidarecilerinin (istisnalar sözümüze alınmasın) isteksiz davranması ve işleri yavaştan almasıdır.   

Sağlık Bakanı Sayın Recep AKDAĞ, 26 Ekim 2016 tarihinde katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen “Görevde yükselme sınavını neden iptal ettiniz, ne zaman tekrarlanacak?” sorusuna “Teknik bir sebeple oldu bu iptal. Yeniden yapacağız. Şöyle bir planlama yaptık. Görevde yükselmelere ve unvan değişikliklerine bir mülakat getireceğiz. Devlet personelle bunu çalışıyoruz. Bu sebeple biraz ertelemiş olduk." demişti ve devamında "Ne zaman yürürlüğe konur, hazırlanmak açısından soruyorum?" şeklindeki soruya ise "Bu senenin içerisinde bu görevde yükselme ve unvan değişikliğiyle ilgili sınavları yapabileceğimizi düşünüyorum." cevabını eklemişti. 

Bakan Bey’in bu söyleminden 2016 yılı içinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yapılacağına dair duyurunun yeniden yayınlanacağı anlaşılmaktadır.  

Aradan bir aydan fazla biz zaman geçmesine rağmen sınavın iptal edilme gerekçesi olan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğindeki değişiklik halen yapılmamıştır. 

Süre daralmakta beklentiler gün geçtikçe yerini hayal kırıklığına bırakmaktadır.  

Ayrıca, Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığının, sanki çok işi varmış gibi, eğer sınav yapılacaksa mülakat işinin kendilerine çok yük getireceğine, bu nedenle planlanacak unvan ve kadro sayılarında düşüşe gidilmesi gerektiğine dair söylemleri kulağımıza kadar gelmiştir. Bu doğru bir yaklaşım değildir çünkü sadece sınav yapmış olmak için değil, personel memnuniyeti sağlamak için sınav yapılmalıdır. 

Sayın Bürokrat ve İdareciler, 

Sınav bekleyen personel sizlerden referansları vasıtasıyla Genel Müdürlük, Daire Başkanlığı istemiyor; Genel Sekreterlik, Tıbbi Hizmetler Başkanlığı, Hastane Yöneticiliği, BaşhekimYardımcılığı, Hastane Müdür ve Müdür Yardımcılığı da istemiyor, gece gündüz çalışarak alın terleri ile aldıkları diplomalarında yazan unvanı yine alın terleri ile kazanmak istiyor. 

Aziz milletimizin birer ferdi olan cefakâr sağlık personeli, 15 Temmuz gecesi gerek görevi başında gerekse sokaklarda tankların önünde canları pahasına ülkesine sahip çıkmıştır.Unutmayın siz bugün o koltuklarda halen rahatça oturabiliyorsanız bunu aziz milletimize borçlusunuz. 

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı, sizin için küçük bir adım gibi görünebilir ama herhangi bir bölüm bitirip unvan değişikliği sınavının yapılmasını bekleyen ve görevinde yükselmek isteyen personel için büyük bir adımdır.  

Sayın Bakanım, 

İPTAL EDİLEN BU SINAVIN YAPILACAĞINA DAİR DUYURUNUN BİR AN ÖNCE YAYINLANMASINI, EN KISA SÜREDE SINAVIN YAPILMASINI VE PERSONEL ODAKLI BİR SINAVSÜRECİNİ YÖNETMENİZİ BEKLİYORUZ.  

Saygılarımızla… 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
G.I.H. - 5 gün önce
Sayın editör, bu konuyu tekrar gündeme aldığınız için teşekkürler.Ben de kesinlikle sizin gibi bu sınavın yapılmasını bekliyorum.Sayın Bakanımızın da bu konuda ne kadar hassas ve personellerine layıkıyla görevlerini yapabilme şansı tanıyacağına eminim.
Avatar
KOSOVALI - 5 gün önce
ELLERİNİZE AĞZINIZA SAĞLIK.O KOLTUKLARDA OTURANLAR BUNU 15 TEMMUZ AKŞAMINDA OLANLARA BORÇLULAR.SOKAKLARDA SABAHLAYANLAR OLMASAYDI BUGÜN KİM BİLİR HANGİ HAPİSHANEDE OLURLARDI ACABA.EDİTÖRE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.DUYGULARA TERCÜMAN OLMUŞ BİR YAZI KALEME ALMIŞ.YETKİLİLERDEN EN KISA SÜREDE AÇIKLAMAMA BEKLİYORUZ.
Avatar
sağlıkçı - 5 gün önce
sınav bir an önce yapılmalı yetkililerimizden bunu bekliyoruz.. saygılarımızla..
Avatar
att - 5 gün önce
unutturmayın
Avatar
ŞÖFOR MÜHENDİS - 5 gün önce
İSTENİLSEYDİ DEVAM EDİLİRDİ.BUGÜN KÜLTÜR BAKANLIĞI YÖNETMELİĞİNİ DEĞİŞTİRMEDEN ANA YÖNETMELİĞİ DİKKATE ALARAK SINAV AÇTI.DEMEK Kİ İSTENİLİNCE OLUYOR.İNŞALLAH UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ EN KISA ZAMANDA AÇILIR.
Avatar
ilk yorum - 5 gün önce
bu konudaki hassasiyetiniz biz çalışanları ziyadesiyle memnun etmektedir.bu iş gercekten sıkıntılı bir hal almaya başlamakla birlikte kurumumuza olan güvenimizde azalmaya neden olmuştur.lütfen empati yapalım emin olun işleri daha çabuk hallederiz.insanlar bunu bekliyorrr.daha ne diyelim
Avatar
KIDEMLİ PERSONEL - 5 gün önce
SAYIN EDİTÖR, KALEMİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK. SİZDE OLMASANIZ BU PERSONEL ÖKSÜZ BU PERSONEL YETİM BU PERSONEL SAHİPSİZ.YETKİLİ SENDİKAMIZ OLAN BENİMDE UYESİ OLDUĞUM SENDİKA YİNE SUSKUN YİNE ÜÇ MAYMUNA OYNUYOR.MÜLAKATA HİÇ SES ÇIKARTMIYOR.30 YILLIK MEMUR ŞEF OLMAK İSTİYOR KIRK DEREDEN SU GETİRTTİRİYORLAR.GÜN OLA HARMAN OLA SAYGILAR
Avatar
adalet nerede - 5 gün önce
yav sayın personel sağlık yetkilileri siz kimden medet umuyorsunuz ki bu torpil sistemini başımıza bela edenler şimdi kalkıp adaletli bir sınav mı yapacaktıkii.15 temmuz da biz memleketimize sahip çıktık. torpile makam sahipi olanlar için değil . bakanımızdan da kendilerini iyi bakmalarını istiyorum. unutmasın ki adaletsiz ve torpile getirdiği hermakam sahipi insanın vebalini taşıyacaktır.