.

FETÖ soruşturmalarında açığa alma süreleri doluyor

657'de yer alan hüküm gereğince, açığa alam süreleri doluyor

FETÖ soruşturmalarında açığa alma süreleri doluyor657'de yer alan hüküm gereğince, açığa alam süreleri doluyor.

FETÖ/PDY terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 günü başlatılan hain darbe girişimi milletimizin güçlü iradesi karşısında başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

FETÖ soruşturmalarında açığa alma süreleri doluyorKamuda her kuruma sızan FETÖ terör örgütünün temizlenmesi için ilan edilen OHAL kapsamında 23/07/2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname"de kamu görevlileri hakkında alınacak tedbirler belirlenmiştir.

Söz konusu kanun hükmünde kararnamenin 4 üncü maddesinin 1 inci fıkrası gereği; FETÖ örgütüne üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen kamu görevlileri hakkında, kurumlarca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 nci maddesi kapsamında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulandı.

Açığa alınan kamu görevlileri hakkında kurumlarca yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde, 02/09/2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 28 bin 163'ü öğretmen olmak üzere toplam 50 bin 875 memur kamudan ihraç edildi.

Ancak, Resmi Gazete' de yayımlanan 672 sayılı KHK sonrasında kamu kurumlarınca halen yürütülen soruşturmalar neticesinde yeni ihraç listelerinin belirlendiği ve Bakanlar Kurulunda görüşülmek üzere bu listelerin Başbakanlığa gönderildiği kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Öte yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 145 inci maddesinde; "Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır." hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, Temmuz itibariyle başlanan açığa alma işlemlerinde süreler dolmaktadır. Örneğin 18 Temmuz'da açığa alınan bir memur için, kanunun öngördüğü süre 18 Ekim'de olmaktadır. 21 Temmuz'da açığa alınan memur için ise süre 21 Ekim'de dolacaktır.

Bu bakımdan; hakkında uygulanan açığa alma tedbirinde süresi dolanların görevlerine iade edilmesi uygun olacaktır.

Diğer taraftan eğer açığa alma tedbirinin devamında yarar görülüyorsa ve incelemeler hala sürüyorsa, KHK ile açığa alma sürelerinde düzenleme yapılmasınde yarar bulunmaktadır.

Yavuz Selim KAPLAN
memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
net - 2 ay önce
bu bilgi net bir durum mudur ? OHAL kapsamında 3 aylık bir süre sözkonusu değil deniliyor çünkü normal şartlarda açığa alındıktan 10 gün sonrada soruşturma başlaması zorunlu idi ancak OHAL olduğu için kapsam dışı tutuldu..
Avatar
Adalet - 2 ay önce
Sıkıntı olmaz yine uzatirlar
Avatar
3 ay bile fazla - 2 ay önce
açiga alma süresi için 3 ay bile fazladır , hem devletin çalışmadan verdiği paraya yazık , hem de insanların zaman ısrafına , bir de il dışına çıkış yasağı var ki o da ayrı bir problem . bütün imkanlar kullanılarak bu 3 ayda ne yapıldı ????
Avatar
Mağdur - 2 ay önce
Kesinlikle inanmayın iade edilen hiç kimse yok şimdi sağlık müdürlüğünden çıktım hiç iade olmadığını söyledi resmen insanların duygularıyla oynuyorsunuz
Avatar
E devlet ortak portal - 2 ay önce
16:30 itibariyle e devletten pbsye giremedim sifre yanlis diyor.e devlet sifresinide pbs sifresinide yazdim kabul etmiyor.Hangi sifreyi yazmam gerek. :-(
Avatar
Skoda - 2 ay önce
Arkadaşlar emniyet ve meb. 3 aydan dolayı madde 145'e göre dönüşler başlamış. Yalnız adli durumu olmayanlar. Bende 20 temmuzda açığa alınmıştım. Bugün yarın haber bekliyorum. Gelişme olur sa yazarım
Avatar
Gul - 2 ay önce
Zaten bu haberde 3 ayı dolanlar dönmelidir diye talepte bulunulmuştur inşAllah ama ben de bu süreyle alakası olmadığını düşünüyorum dönüşlerin. .
Misafir Avatar
Skoda - 2 ay önce @Gul
Polislerin formunda var. Adli soruşturması olmayanlar 145'e göre dönmüş
Avatar
bkeslr - 2 ay önce
Sonunda bugün idari soruşturma adına ifademi verdim.3 ayda bunu bile yapabilmek mucize.artık sonuç bekliyorum. Savunma sonucuma göre valilik ve Bakanlığa gönderilecektir. .ne zaman netleşir hala belli değil ama