.

FETÖ'den Atılan Sağlıkçılar Ünvanını Kaybeder Mi

FETÖ'den Atılan Sağlıkçılar Ünvanını Kaybeder Mi 1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 50 bini aşkın kamu personeli ihraç edildi, yani görevlerine son verildi.

Görevlerine son verilen personel arasında öğretmen, mühendis, doktor ve hemşire unvanlarında olanlar da bulunmaktadır.

670 sayılı KHK'da şu hüküm yer almaktadır:

"Madde 4 - (1) 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü ve 4 üncü maddeleri kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar, uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve yüksek mahkeme başkan ve üyeliği, müsteşar, hakim, savcı, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar."

KHK'da kast edilen Devletin verdiği unvan ve sıfatlardır. Kaymakam, vali, büyükelçi, hakim ve savcı gibi unvanları Devlet vermiştir. Devlet verdiği unvanların kullanımını yasaklamaktadır.

Ancak kişilerin mezuniyetle elde ettikleri unvanlar bu kategoriye girmemektedir. Mühendis, hemşire, doktor, öğretmen gibi unvanlar kişilerin öğrenimle elde ettikleri unvanlardandır. Bu nedenle, soru çalarak üniversiteye girme gibi bir durum yoksa, bu unvanların kullanabileceğini düşünmekteyiz.

Diğer taraftan, 667 sayılı KHK'da şu hüküm yer almaktadır:

"(3) Bu maddeye göre görevlerine son verilenlerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar."

Dikkat edileceği üzere, madde metni bazı belgeleri ve lisansları iptal ederken sayma yoluna başvurmuştur. Mezuniyetle elde edilen diplomalar sayılmamıştır.

Bu çerçevede, FETÖ'den atılanlar, KHK'da getirilen yasaklı işlerden (güvenlik şirketi gibi) olmamak kaydıyla özel sektörde hayatlarını devam ettirebilirler.


memurlar.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATAN MİLLET SAĞ OLSUN - 3 ay önce
Sn Editörü konuda acil haber yapmanız konusun da talebim olmuştu. Size sonsuz teşekkürler.Sn editor bu satırları yazarken gözlerimden gelen yasa hakim olamıyorum. Çocukluğum dışında ağladığımi hatırlamıyorum. 3 küçük çocuğum adına yemin ederim devletimi milletimi çok seviyorum ve suçlu degilim.Bankasya da 10 yıldır hesabım olmasından başka kriter yok.hesap son 1 yıldır boş son 6 aydır kapalı idi.Keşke bizleri en azından çağırıp dinleseler savunma hakkı verseler tek üzüntüm bu.Allah vatan ve milletimize zeval vermesin 241 Şehidimizin ruhu şad olsun onlar bizleri görüyor ve duyuyorlar inşAllah bizlere şefaçtı olurlar..Ailelerine Allah sabır versin..
Misafir Avatar
akgezenlere ithafen - 3 ay önce @VATAN MİLLET SAĞ OLSUN
siz bu kafayla daha çok ağlarsınız kardeşim...yazık ziyan olmuş bir hayat ..bir beyin...
Avatar
Sarı - 3 ay önce
Peki lisansları iptal edilen öğretmenler mezuniyetle bunu almıyorlarmı.nasıl khk ya göre ters düşebiliyorlar.