.

Enjeksiyon Sonrası Anafilaksi Geçiren Çocuk Öldü

İlkokul birinci sınıf öğrencisi Yalçın Efe Kabasakal, geçen pazartesi günü okula gittikten sonra rahatsızlanınca annesi Neslihan Kabasakal tarafından Pazarcık 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne götürüldü. Boğazı ağrıyan küçük çocuğu muayene eden doktor İ.E., iddiaya iğne yazarak anneden eczaneden almasını istedi.

Enjeksiyon Sonrası Anafilaksi Geçiren Çocuk Öldü



İlkokul birinci sınıf öğrencisi Yalçın Efe Kabasakal, geçen pazartesi günü okula gittikten sonra rahatsızlanınca annesi Neslihan Kabasakal tarafından Pazarcık 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne götürüldü. Boğazı ağrıyan küçük çocuğu muayene eden doktor İ.E., iddiaya iğne yazarak anneden eczaneden almasını istedi.

2 KEZ KALBİ DURDU

Neslihan Kabasakal, iğneyi alıp Aile Sağlığı Merkezi'ne tekrar geri döndü. İddiaya göre hemşire minik Yalçın'a iğneyi yaptı ancak kısa süre sonra çocuğun dudakları morarıp kusmaya başladı, ardından da kalbi durdu. Sağlık görevlilerinin müdahalesi sonucu kalbi çalıştırılan Yalçın Efe Kabasakal, ambulansla Pazarcık Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada da duran kalbi müdahale ile çalıştırılan minik Yalçın, daha sonra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

YAŞAM MÜCADELESİNİ KAYBETTİ

Beytullah- Neslihan Kabasakal çiftinin 2 çocuğundan biri olan minik Yalçın, gece geç saatlerde hayata gözlerini yumdu. Hastanede çocuklarının iyileşmesi umuduyla bekleyen ailesi, acı haberi alınca gözyaşı döküp; sinir krizi geçirdi. 13 Ekim'de ailesi ve sevdikleriyle kutladığı doğum günüyle 6 yaşına basan Yalçın Efe Kabsakal'ın cenazesi, Pazarcık'ta gözyaşları arasında toprağa verildi.

Baba Beytullah Kabasakal ile amca Hasan Kabasakal, umutla iyileşmesini bekledikleri Yalçın Efe'nin ölümüyle yıkıldı. Baba ve amca, olayda ihmali bulunanların cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Öte yandan İl Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından olayla ilgili başlatılan idari soruşturma devam ediyor.

Ömer KOÇ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SAĞLIKÇI - 2 ay önce
ANAFLAKSİ DENİLEN DURUM, AĞRI KESİCİSİNDEN TUTUN DA ANTİBİOTİKLERE KADAR HEMEN HEMEN HER İLAÇLA GÖRÜLEBİLECEK OLAN BİR DURUM. HERKESTE İLK ENJEKSİYON SONRASI OLABİLECEĞİ GİBİ 2. YADA 3. ENJEKSİYONLA DA OLABİLİR. ÖZELLİKLE PENİSİLİN GRUBU İLAÇLAR BU KONUDA ÖN PLANDA. BURADA YAPILMASI GEREKEN BU TÜR DURUMLARDA SAĞLIKCILARIN EĞİTİM OLMASI VE MÜDEHALE İÇİN GEREKLİ EKİPMANIN UYGUN KULLANIMI. BU KONUDA BİLGİLENDİRME VE EĞİTİM ŞART. BURADA KASIT YADA HATADAN ZİYADE BEKLENMEYEN BİR DURUMUN ORTAYA ÇIKIŞI SÖZ KONUSU. HEM SORUMLULUĞU ALAN HEKİMLERE HEM DE AİLEYE ALLAH SABIR VERSİN.
Avatar
Dr - 2 ay önce
Allah rahmet eylesin...Geride kalan anne baba ya Allah sabır versin...
İlacın adını yazabilir misiniz?
Avatar
Eylul - 2 ay önce
Allah ailesine sabır versin
Avatar
sağlıkçı - 2 ay önce
ben her zaman söylüyorum iğneler acil servislerde müdahale yapılacak yerlerde yapılsın orda ki çocuğa hemen 0,25 adrenalin yapılsa müdahaleye hemen başlansa kurtulur entübe edilip solunumu sağlansa sorun olmaz bende sağlıkçıyım ama ileri yaşam desteğinde çok tecrübesiz arkadaşlarımız var bunların denetlenmesi lazım bir de asm lerde enjeksiyon yapılmaması gerekiyor bence