.

EN RİSKLİ ALANLARDAN BİRİ: ''SAĞLIK''

EN RİSKLİ ALANLARDAN BİRİ: ''SAĞLIK''

EN RİSKLİ ALANLARDAN BİRİ: ''SAĞLIK''Sağlık iş kolları arasındaki en riskli alanlardan biridir,bunu yıllardır biz söylüyoruz fakat sesimiz yeterince duyulmuyor.Bu konuda gelmiş geçmiş hükümetlerin ,sendikaların  ve bu konuda yetkili olan herkesin ihmalleri vardır.

Kayseri'de 12 adet röntgen çalışanına  kanser teşhisi konuldu ,bu konu yıllardır dile gelir ,sözler söylenir ,makyajlı cümleler kurulur fakat gerisi nedense gelmez.sürekli radyasyona maruz kalmak bir insanı kanser olmaya terketmekten başka hiçbir şekilde açıklanamaz.Bir sağlıkçı evine ekmek götürürken sağlığını vererek diyet ödemek zorunda mıdır?

Röntgen çalışanlarının maruz kaldıkları sinsi tehlike ,son yıllarda performans nedeniyle sürekli film isteme mantığının gelmesi ile kat ve kat artmıştır.Röntgen tahlilinin acil ve gerekli durumlarda istenmesi gerekirken günümüzde hemen her hastanın uğradığı bir yer haline getirilmiştir.Yani  hastaya fiziksel muayene yapmak yerine bir iki kalem oynatarak istenen filmler ,o bölümde çalışan sağlıkçının risk seviyesini artırmaktadır.Bu ayrıca sürekli film istenen hasta içinde büyük bir risk oluşturmakta fakat  bu işlem rutin bir işlem haline gelmiştir.Yani hastaneye gelen insan filmi çekilmeden gidince teşhis ve tedavisinin eksik olduğunu düşünmeye başlamıştır.Oysa röntgen bir verirken belkide 2 alan çok karşız bir teşhis yöntemidir,performans uğruna  bu , yapılmamalıydı?

Sağlıktaki risk ne yazıkki sadece röntgen ile sınırlı bir risk değildir.Sağlık tesislerindeki iş yükü nedeniyle  kafası karışan sağlıkçı iğneyi eline batırabiliyor,iş kazası olarak geçse de bu durum .Genel olarak çalışan hatası olarak kabul ediliyor.Fakat eline iğne batan bir sağlıkçının en az 6 ayı zehir oluyor her ay istenen tahlililerde birşey çıkacak mı korkusu onun psikolojisini bitiriyor.Hele elinize iğne batırdığınız kişinin hepatit b,hepatit c,AIDS gibi bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalığı var ise halinizi siz düşünün .Eline iğne batan ve bundan kaynaklı bir kronik hastalığı olan çok sayıda sağlık çalışanı var,Hatta KKKA bulaşıcısını hastadan kapıp bir kaç gün içinde aramızdan ayrılan sağlıkçılar var.

112'ler de ise hiçbir trafik kuralı tanımama , mantığı her geçen gün ambulans kazalarını beraberinde getirmektedirBu kazalar bazen yaralanmalı bazen ise ölümlü olabilmektedir.Devletin yol götüremediği dağ köylerine siz sağlık hizmeti götürmek zorundasınız,yolu olmayan köyler ,kar nedeniyle kapanan yollar  ve daha aklıma gelmeyen epeyce etmen sağlıkçı için büyük risktir.

Özellikle acillerde  ve diğer servislerde siz işinizi yaparken , bir hasta ya ya da yakını tarafından sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalabiliyorsunuz.Siz sabah ekmek parası için evinizden çıkıyorsunuz ama  eve dayak  ya da küfür yemiş olarak dönüyorsunuz ya da dönemiyorsunuz,Görevi başında öldürülen sağlıkçı sayısı az mıdır?

Yukarda saydıklarım sağlık kolunun ne kadar riskli bir alan olduğunu anlatmak içindi, aslında bunlar aklıma ilk gelenler  bu alandaki risk o kadar fazladır ki ve bizler bu risklere karşı o kadar çaresiziz ki  yaptığımız başımıza gelecek her türlü kötü olaydan bireysel olarak kendimizi korumaya çalışmaktan öte gidemiyor.


(Hüseyin ADACA)


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mümtaz - 6 ay önce
Ama hala yıpranma payından haber yok
Avatar
SELİMCAN - 6 ay önce
sağlik çalişanlari artık ticari köleye döndüler.saygılarımla.
Avatar
RAMAZAN - 6 ay önce
yazı güzel ama performans için film isteniyor teşhisi kesinlikle yanlış çünkü film doktora puan kazandırmıyor. film çok istenmesinin sebebi hastaların tatmin olmaması ve doktorun aman bir şey atlamayayım ki başım belaya girmesin endişesindendir. bunun da sorumlusu tabii ki sağlığı itibarsızlaştıranlardır.
Avatar
acem sarı - 6 ay önce
bayramda şeker ikram edilir gibi ereğlide acile gelen her hastaya film isteniyor.
Avatar
Labtek - 6 ay önce
Siz neden bahsediyorsunuz sağlık personeli bu ülkede çoktan Öldürüldü!!!
Avatar
mesut - 6 ay önce
sayın bakanıma sesleniyorum araştırılsın eline iğne batıpda hepatit c olan kaç sağlıkçı var benim bildiğim 10 dan fazla hemşire var yazık değilmi bu insanlara
Avatar
KANSER ADAYI - 6 ay önce
sayin bakan i̇yi̇ duysun ne derdi̇ varsa röntgen tekni̇syenleri̇yle alip veremedi̇ği̇ 25 saati̇ 35 saate çikardi her bi̇ri̇mi̇zi̇n ri̇ski̇ni̇ artirdi bi̇zler kanser oluncada bu i̇şi̇n kaderi̇nde bu var der sayin cumhurbaşkaninin madenci̇lere dedi̇ği̇ gi̇bi̇ ama Allah büyüktür şu ramazan ayinda dua deği̇l beddua edi̇yoruz si̇zlere bi̇zleri̇ göz göre göre i̇nat uğruna ateşe atiyorsunuz.
Avatar
M:filozofu - 6 ay önce
Servis arkadaslarimdan 2 sine kanser teshisi konuldu sik ve yorucu nobetler duzensiz uyku duzansiz beslenme isyuku giderek artmasi stres az evvel hasty akinin sozel siddetine maruz kaldim hastane polisi onu vatandas beni kole statusune koydu hem hemsirelik hemde tibbi sekreterlik yapiyoruz bir maasla iki is yaptiriliyorbizden ala kole varmi biz kanser olmayalimda kim olsun