.

Ebe ve Hemşireler Derneğinden Kınama

Ebe ve Hemşireler Derneğinden Kınama

Ebe ve Hemşireler Derneğinden Kınama
HEMŞİRELİK MESLEĞİNE YÖNELİK SALDIRILARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ!

 hemşirelik algısı, hemşirelik mesleğini, meslek üyelerini ve meslek adaylarını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle toplumun gözünde hemşirelik imajının belirlenmesi ve değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Toplumumuzda mesleki imajımızı etkileyen medyanın, hemşirelik mesleğini yansıtma şeklini değiştirme çabaları devam ederken buna bir başkasının eklenmiş olmasından büyük üzüntü duymaktayız. Üstelik eklenen grubun işbirliği içinde olduğumuz tıp camiasından olması büyük bir yıkımdır. Oluşturdukları bu imajın mesleki hayatımızı etkilememesi için tepkisiz kalamazdık/ kalmayacağız.
Hemşirelik mesleği sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalık durumunda iyileştirme gibi önemli sorumluluklar yüklenen bir meslektir. ‘‘Kiralık Aşk dizisinin 52. Bölümündeki’’ bekarlığa veda partilerinde yansıtıldığı gibi, sert mizaçlı, mesleğine ve kişiliğine saygısızca giyinen(forma altına topuklu ayakkabı gibi), yardımcı personel olarak çalışan biri ya da ‘‘Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesinin Kılçık Dergisinde’’ yayınlanan ankette ki gibi ‘‘ hemşireler  doktorların ……-Dır, -Dir.-Dur ,-Dür’’ ekleri ile tamamlanan cümleleri hak eden bir meslek grubu değildir. Hemşirelik mesleğinin bu  şekil de yansıtılması, mesleğimizin onurunu, etik, ahlaki değerlerini, saygınlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca hemşirelerin kişilik haklarının manevi bütünlüğüne de zarar verebilmektedir.
Hemşirelik mesleğinin sağlık hizmeti sisteminin vazgeçilmez bir bütünü olduğu, hekim ile işbirliği içinde etik kurallara uygun olarak ekip halinde çalıştığı, aynı zamanda bir anne, baba, eş, kardeş olduğu unutulmamalıdır. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İdarecilerini ve Star Tv Yöneticilerini gerekli cezai yaptırımlar için göreve davet ediyoruz ve Hemşirelerimizden, mesleğimizden özür dilemelerini istiyoruz. 
Konunun gerek adli gerek idari olarak takipçisi olacağımızı bildiriyor, bu eylemleri gerçekleştirenleri bir kez daha kınıyoruz.
Kadriye Gülseren
Ebe ve Hemşireler Derneği (EHEMDER) Genel Başkanı
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
güzel - 6 ay önce
kınamak yetmez, dava açılmalı
Avatar
hangi kafa hala bu - 6 ay önce
nelerle uğraşıyoruz yaa Allah aşkına.üyeleriniz size sormaz mı acaba en son ne zaman bir bakanla veya sağlık işleri komisyonu ile hemşirelerin özlük hakları, döner sermaye ödemeleri, hemşirelik girişimlerinin sut 'ta alınan puan üzerinden hemşirelere ek ödeme dağıtılması, bakım hizmetleri müdürleri tarafından uğranan mobinglerle ilgili. en son hemşirelik adına hangi ulusal veya uluslararası platformda bir inovasyona dernek olarak imza attınız.
önce siz bize sahip çıkın ama gerçekten sizide tıpkı eczacılar odası başkanı tıpkı tabip odası başkanları gibi bizim için farklı platformlarda ses çıkarırken görelim. bırakın bunu sahada biz kendi namusumuzu koruyoruz. bize özlük hakkından bize ek ödemeden bize uyguladığımız hemşirelik girişiminden para kazandırın.
Misafir Avatar
Ebe ve Hemşireler Odası - 6 ay önce @hangi kafa hala bu
ebe ve hemşirler odası ya da ebe hemşire teknisyen laboratan att paramedikler odası da olabilir, ya ayrı ayrı ya birlikte bir meslek odası olmadıkça bu sorunlar çözülmez
Avatar
mesleki kayıplarımız - 6 ay önce
1219 sayılı yasa ile mesleklerimizi serbest icra edebilen ebe.hemşire ve sağlık memurlarının.erezyona uğratıldığı,sünneti sadece doktorlar yapar di̇ye deği̇şmesi̇ serbest çalişmamiza engel olmuştur,oysa sağlik kabi̇nleri̇ni̇ açarak çalişiyorduk.bunlarin hepsi̇de kayiptir.mesleki̇ di̇nami̇zmi̇mi̇zi̇ korumak adina emekli̇li̇kte bi̇le sağlik kabi̇ni̇ açmamizin bi̇zleri̇n tecrübesi̇ni̇ iülkemi̇z i̇nsanina sunmaya devam edeceği̇z,sağlik kabi̇nleri̇ yasasi mutlaka deği̇şmeli̇,sadece i̇ğne yapan deği̇l küçük cerrahi̇ müdehale yapar duruma geçmemi̇z i̇çi̇n yasal düzenlemeye yardimci olmalisniz meslek örgütleri̇,sayib bakanlik
Avatar
SELİMCAN - 6 ay önce
yav birakin bu i̇şleri̇,bu ülkede si̇zi̇ ki̇m takar.saygılarımla.
Misafir Avatar
SANA NE - 6 ay önce @SELİMCAN
salak selim hem sizi kim takar diyorsun sonra da saygılarımla deyip bitiriyorsun cümleyi o saygıyı hiç bozma tamam mı?insan karşısındakinin aynasıdır.sen karşındakini nasıl görüyorsan aslında kendini görüyorsun unutma.daha da açayım çünkü senin zeka seviyeni tahmin ediyorum.sen saygısız ve karşındaki insanlardan da saygı görmediğin için herkesi öyle sanıyorsun...
Avatar
Selimcan isimli kişiye - 6 ay önce
siz üslubunuza dikkat ederseniz iyi edersiniz.
yoksa bir beyaz kod davası da sizin için söz konusu olabilir.
sizin haddinize mi düşmüş ebe hemşireler hakkında
kim takar sizi diye konuşmak.hastanız olduğu zaman ebe hemşireden
hizmet almayın o zaman.alırsanız da burada ettiğiniz laflar için
helallik isteyin.bu nasıl bir nankörlüktür.insanların yerine göre anne babalarının
veremeyeceği hasta bakımı hizmeti verip bir de üstüne laf işitmek hangi vicdana
ve terbiyeye sığar?
Avatar
konu değiştir - 6 ay önce
yeter artık ama haaa konu değiştir. daha önemli şeyler var ken nedir bu yaaaa
Avatar
sağlık 72 - 6 ay önce
sağlıkla ilgili çıkarılan her yasa hemşireliği toplumun gözünden düşürdü. bunu yaptıklarında nerdeydiniz ? iş eylemlere sahaya indiğinde mi gözünüz açıp farkına vardınız ?
Avatar
MURAT - 6 ay önce
i̇lgi̇li̇ derneğe teşekkür edi̇yoruz.malum sendi̇ka ne yapiyor acaba.