.

Döner Sermayeyi Düşüren Genelgenin Yürütmesi Durduruldu

Döner Sermayeyi Düşüren Genelgenin Yürütmesi Durduruldu

Döner Sermayeyi Düşüren Genelgenin Yürütmesi Durduruldu 

Döner Sermayeyi Düşüren Genelgenin Yürütmesi Durduruldu Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu(TKHK) tarafından 21 Ağustos 2015 tarihinde ‘Aylık Gelir ve Dağıtılacak Ek Ödeme’ konusuyla yazılan ve sağlık çalışanlarının döner sermayesini düşüren yazısında Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Konuyla ilgili süreç, Sağlık-Sen’in söz konusu yazıyı yargıya taşımasıyla başladı. Sağlık-Sen’in talebini görüşen Danıştay 11. Dairesi, kurum başkanlığının döner sermaye miktarını belirlemeye yönelik bir yetkisi olmadığını, dağıtılabilir döner sermayeyi belirleme yetkisinin Döner Sermaye Komisyonları’nda olduğunu, bu sebeple de söz konusu yazıda hukuka uygunluk bulunmadığını ve yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yazı ile sağlık çalışanlarının ek ödemeleri yüzde 15 civarında düşmüştü. Toplu sözleşme ile katsayıları artırmamıza rağmen sağlık çalışanlarımız çalışarak hak ettikleri döner sermayeyi alamıyordu. Bu yazının yürürlükten kaldırılmasıyla bu yazıdan etkilenen hastanelerin ek ödemeleri artacak. Bunun yanı sıra dava kararının da bir an önce uygulanmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

TKHK’nın söz konusu yazısında, sabit ek ödemelerin toplamının dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu hastanelerde veya sabit ek ödeme ve dağıtılan döner sermaye toplamının dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu hastanelerde dağıtılacak döner sermaye hesabında dağıtılabilir döner sermayeyi geçmemeleri gerektiği vurgulanmıştı. Söz konusu yazının uygulanması nedeniyle halen Türkiye genelinde birçok hastanede sağlık çalışanları sabit üzeri döner sermaye alamamakta.

 Mahkeme Kararı


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
s.m. - 8 ay önce
işi hep yala dolan bu sağlık senin
Avatar
asbest - 8 ay önce
tün ek gelirleri emekliliğe yansıtma işi hikaye oldu dimi? haziran %5 idi eeee vergi dilimine girdik, vergi dilimini yükseltme işi de hikaye.... hele bir seçim gelsin itina ile gö..z boyanır dimi nasıl olsa malum sen yardakçıları cüzdanını benim hakkımla dolduruyor
Avatar
ahmet - 8 ay önce
hala bu sendikanın peşinde olanlara aciyorum
Avatar
SELİMCAN - 8 ay önce
döner sermaye uygulaması kaldırılmalıdır.saygılarımla.
Avatar
CAN - 8 ay önce
tsm lerde çalışanlar da sabit üzeri döner almıyor. bunu bilen yokmu arkadaş. hastaneler den bahsediyorsunuz ya bizler
Misafir Avatar
Faik - 8 ay önce
Çünkü döner sermaye çalışanlara dağıtılır arkadaş
Avatar
hava gazı - 8 ay önce
çözüm çok basit doktorlarla diğer sağlık çalışanlarının döner sermayelerini ayrı tutarlar üzerinden dağıtırsın olur biter. kurulda doktorlar için dağıtılacak miktar ayrı, diğer sağlık çalışanları için dağıtılacak miktar ayrı karara bağlanır. herkes mutlu olur.
Avatar
hizmetli - 8 ay önce
çok geç kalınmış karar yazık çalışan personele personel çalışıyor çalışmayıpta yatan yiyiyor Allah görüyor nasıl hesap verecekler çok yazık