.

Doktorlar HASAM Açılmasına Tepkili

Doktrolar HASAM Açılmasına Tepkili

Doktorlar HASAM Açılmasına TepkiliTürk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası ve Pratisyen Hekimlik Derneği, Sağlık Bakanlığı'nın birinci basamak sağlık hizmetlerinde değişiklik yapma hazırlığı ve basına HASAM olarak yansıyan düzenleme ile ilgili basın açıklaması yaptı. 12 Nisan 2016 Salı günü İstanbul Tabip Odası'nda gerçekleştirilen basın açıklamasına TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç, Pratisyen Hekimlik Derneği Başkanı Dr. Selma Okkaoğlu ve İstanbul Tabip Odası Pratisyen Hekimlik Komisyonu adına Dr. Rıdvan Yılmaz katıldı. 

Prof. Dr. Raşit Tükel burada yaptığı konuşmada, birinci basamak sağlık sisteminde 2005 yılında başlayan ve 2009-2011 yıllarına kadar süren bir dönüşüm yaşandığını ve yapılan düzenlemelerle alanın yaz-boz tahtasına dönüştürüldüğünü söyledi. En son HASAM adı verilen bir sistemin gündeme getirildiğini belirten Tükel, bu sistemin var olan sorunlara yeni sorunlar eklemekten başka bir şey içermediğini kaydetti. Tükel, "Bu sistem hekimler arasında rekabete yol açmakta. Ekip çalışmasını ortadan kaldıran bir sistem" diye konuştu. 

Prof. Dr. Tükel’in ardından Dr. Okkaoğlu sağlık ortamında yaşananlarla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. 

Dr. Demirdizen de; “Yasal  mevzuatı doğru düzgün oluşturmayan halk sağlığı merkezlerinde, ayrı yapıları aynı bina içerisinde toplayarak bütüncül sağlık hizmeti verildiğini göstermek istiyorlar. Gördüğümüz şey aslında bu parçaları bir araya getirerek nöbet sistemi oluşturulmak istenmektedir” dedi.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe - 8 ay önce
663 ü de aile hekimliğini de iptal edin. sağlık ocağı sitemine geri dönülsün. sağlık müdürlükleri güçlendirilsin. vatandaşa daha çok hizmet gider. o zaman sağlıkta çağ atlarsınız. başkan yaptığınız kişilere 10000 lira verince vatandaşa giden hizmet artmıyor.
Avatar
ahmet - 8 ay önce
ttb karşı çıktıysa millet menfaatine bir şeydir. yapılması lazım.
Avatar
Sağlıkçı - 8 ay önce
bu binayı hasam yapsınlar valla çok uygun
Avatar
hekim - 8 ay önce
bende karşıyım.nöbet isteseydim eğer özelde ve başka yerlerde çalışırdım.bakanlık bizden ne istiyor anlamadım.
Avatar
Mehmet - 8 ay önce
bugüne kadar ttb nin, milletin ve doktorların menfaatine bir faaliyeti olmamıştır. i̇nanın eğer ttb buna karşı çıktıysa hem doktorlar hem de millet için çok hayırlıdır.
Avatar
ASİL - 8 ay önce
bence bu bi̇ri̇nci̇ basamak ruhuna aykiri.
Avatar
ZARTZURT - 8 ay önce
paçavraya dönen si̇stem adam kayirmacilik zengi̇n ai̇le heki̇mleri̇ köle sağlik personelleri̇ zengi̇n i̇dareci̇ler toyota günleri̇ sağlikta dönüşüm ki̇şi̇ başina sağlik harcamlarindaki̇ artiş eczanelere katki payi oraninin % 40 lara çikmasi o doktor dan bu doktora cani sikilan hastanede sosyal güvenli̇k açiğinin sağlik harcamalarina orani mutlu vatandaş hasta haklari şi̇ddete maruz sağlik çalişanlari yasal düzenleme sağlikta yipranma mutsuz çalişan mutsuz ve hasta toplum...............mutlu azinlik yaşasin hasam
Avatar
aslan - 8 ay önce
hasam bence yürümeycek.