.

Doktor: Bu hemşirenin görevi !

İZMİR’de, sezaryenle doğum yaptığı sırada rahminde unutulan sargı bezi, defalarca kontrole gitmesine rağmen fark edilmeyen 22 yaşındaki Harika Kanık, vücudunun iltihaplanması sonucu 6 ay içinde yaşamını yitirdi. Yakınları tüketici mahkemesinde 330 bin TL manevi tazminat istemiyle dava açtı. Suçlanan Dr. Ü.Ç.’nin avukatı, müvekkilinin kusurunun bulunmadığını savunurken, görev yaptığı özel sağlık kuruluşunu, ameliyattaki hemşireleri, genç kadının yaşamını yitirdiği hastaneyi suçladı. "Ölüm olayı doğumdan aylar sonra meydana gelmiştir. Tamponun unutulmasında herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Sorumluluk Özel H. Hastanesi’ne aittir. Tampon sayımı, hemşirenin görevidir" dedi.

Doktor: Bu hemşirenin görevi !Buca’da oturan Harika Kanık, çocukluk aşkı, özel güvenlik görevlisi 26 yaşındaki Figani Kanık ile 2 yıl önce evlendi. Hamile kalan Harika Kanık, geçen 13 Nisan’da özel bir hastanede doğum yaptı. Sezaryenle yapılan doğum ardından kızını kucağına alıp, annelik heyecanı yaşayan Harika’nın karnındaki ağrı ve halsizliği geçmedi. Birkaç kez gittiği doğumu yaptıran kadın doğum uzmanı Dr. Ü.Ç., iddiaya göre ağrıların sezaryenden kaynaklandığını belirterek, ağrı kesici almasını söyleyip kadını evine gönderdi.

GERÇEK 6 AY SONRA AMELİYATLA ORTAYA ÇIKTI

Bu sorundan kurtulmak için çare arayan Harika Kanık’ın rahatsızlığına teşhis konulamadı. Doğumu yaptıran Dr. Ü.Ç., son olarak Harika’yı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderdi. Burada tedaviye alınan Harika Kanık’ın kanında yüksek miktarda iltihap bulundu. İltihabın tedavi uygulanmasına rağmen düşmemesi üzerine Harika Kanık’ın ameliyata alındı. Özel hastanede doğumu gerçekleştiren Ü.Ç.’nin, Harika Kanık’nın rahminde sargı bezini unuttuğu, bunun zaman içerisinde rahim duvarına yapışmasıyla oranın parçası gibi algılandığı ve zehirlenme ardından vücutta iltihaplanmaya neden olduğu saptandı.

Farklı bölümlerde uzmanlaşmış cerrahların çağırıldığı 6 saat süren ameliyatta, Harika’nın rahminin tamamı ile idrar kesesinin bir bölümü alındı. Operasyondan sonra yoğun bakım ünitesine alınıp uyutulan Harika Kanık, vücuduna yayılan iltihabın organlarında yarattığı tahribatın tedavi edilememesi üzerine, ameliyattan 8 gün sonra 23 Ekim’de hayatını kaybetti. Acı olay sonrasında yıkılan Harika Kanık’ın eşi ve ailesi, yaşadıklarına isyan etti. Aile adına avukatları, başta doğumu yaptıran doktor olmak üzere sorumluluğu bulunanlar hakkında hem savcılığa suç duyurusunda bulundu, hem de İzmir 5’inci Tüketici Mahkemesi’nde 330 bin TL manevi tazminat istemiyle dava açtı.

HERKESİ SUÇLADI

Harika Kanık’ın ailesi adına avukatlarının açtığı dava sonrasında Dr. Ü.Ç. de, İzmir 5’inci Tüketici Mahkemesi’ne avukatı aracılığıyla yanıt gönderdi. Dr. Ü.Ç.’nin avukatı yanıt dilekçesinde, şunları yazdı:

"Müvekkilim 13 Nisan 2016 tarihinde Harika Kanık’ın sezaryenle doğum yapmasını sağlamıştır. Ölüm olayı ise aylar sonra, 23 Ekim 2016 tarihinde meydana gelmiştir. Ameliyatla ölüm olayı arasında Harika Kanık, sadece bir kez müvekkilime başvurmuştur. Müvekkilim de kontrolleri sonrasında, çalıştığı özel hastane enfeksiyon bölümü ve yeterli uzman kadrolara sahip olmamasından dolayı başka bir hastanede tanı ve tedavi önermiştir. Zaten kendisine bu safhada yüklenen yükümlülük, enfeksiyon bölümü bulunan bir hastane önermek ve bilgilenme yapmaktan ibarettir. Bu görev eksiksiz yerine getirilmiştir. Harika Kanık’ın tedavisini asıl gerçekleştiren Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’dir. Tanı önerilen tarih ile ölüm tarihi arasındaki 4 aylık sürede, tedavisinin yapılamamış olması, ölüm olayında diğer kişi ve kuruluşların sorumluluğunun bulunduğunu ortaya koymaktadır."

"SORUMLULUK HEMŞİRELERDE"
Ameliyatlarda tampon ve sargı bezi sayılmasının Dr. Ü.Ç.’nin görev ve sorumluluğunda olmadığını belirten avukatı şöyle devam etti:

"Tamponların sayılması, kaydedilmesi ve gerekli özelliklere sahip tampon kullanılması müvekkilimin görev ve yetkisine girmemektedir. Tamponun unutulduğu iddiasına ilişkin müvekkilimin herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Harika Kanık’ın ölüm sebebi ameliyat sırasında tamponun unutulması olarak kabul edilse dahi, tüm sorumluluk Özel H. Hastanesi’ne aittir. Tamponların sayımı ve kaydedilmesi, müvekkilimin değil, ameliyatta bulunan hemşirenin görevidir. Müvekkilimin yetki ve görev içinde olmayan bir eylemden sorumlu tutulması, mümkün değildir. Ameliyatta görev alan hemşireler, tüm tamponların çıkartıldığını beyan etmiştir."

ÇALIŞTIĞI KURUMA KÖTÜ MALZEME SUÇLAMASI

Dr. Ü.Ç.’nin çalıştığı özel hastanenin de suçlandığı cevap dilekçesinde ayrıca, "Özel H. Hastanesi, ameliyat sırasında radyolojik inceleme ile tespiti mümkün olan tampon kullanmış olsa, unutulduğu iddia edilen tamponun varlığı kolaylıkla tespit edilebilecekti. Hastane tarafından yeterli özellikte malzeme kullanılmaması, tamponun varlığının tespitini zorlaştırmıştır. Bu nokta bakımından da sorumluluğun, söz konusu hastanede olduğunun kabulü gerekir" denildi.

Dilekçede ayrıca Dr, Ü.Ç.’nin, 2015 tarihinde ’Tıbbı kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk’ sigortası yaptırdığı, tıbbi uygulamalar sonucu meydana gelen maddi ve manevi zararların sigortacı tarafından teminat altına alındığı belirtilerek, bu nedenle ailenin açtığı tazminat davası için sigorta şirketiyle görüşülmesi de istendi. Ayrıca mahkemeden, tazminat isteğini reddetmesi, avukatlık ile yargılama giderlerinin de Harika Kanık’ın ailesine ödettirilmesi istendi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir sıhhıyeci - 3 ay önce
neymiş diğer sağlık personeli dr işine atlamıyormuş. atlamaması gerekiyor. dr. işi olan o kadar çok şeyi diğerleri yapıyor. bu da dr hoşuna gidiyor. ama sorun olunca suçlu sensin yapmasaydın.
Misafir Avatar
. - 3 ay önce @bir sıhhıyeci
hayatında hiç ameliyathaneye girmediğin nerden belli :D arkadaşım o spançlarla makasları saymak kimin işi. kim cerraha sayım tam diyor sayım tam değil dendiğinde hastanın karnında malzeme aratan kim. ve ya tam değil dediğinde teknisyene çöpte malzeme aratan kim tatatata evet bildiniz ameliyathane hemşiresi. bunun tazminatları bu yüzden sağlık bakanlığına yapıştırılır çünkü biliyosunuz hemşireler hiçbir hareketinden sorumlu değildir. bu arada neymiş o bahsettiğin doktor işi olan şeyler.
Misafir Avatar
sağlıkcı - 3 ay önce @bir sıhhıyeci
aynen öyle kardeşim
Misafir Avatar
. - 3 ay önce @bir sıhhıyeci
espri yapma arkadaşım hemşire makası tamponu sayar tam derse çıkar tam değil derse teknisyen çöpleri eşelemeye hemşire yeşillerin üstünü eşelemeye cerrahta hastanın karnını eşelemeye devam eder. hala tam değil derse gerekirse röntgen çekilir. ne kadar çok seviyosun boş konuşmasyı. kaldı ki bu dava bir ilk değil bi ton böyle sonuçlanmış dava var neden ilkmiş gibi büyük bir merak konusuymuş gibi haber yapıldı anlamadım zaten.
Avatar
ahmet akyel - 3 ay önce
Şeytanın avukatı diye boşuna dememişler..ölen öldü,suç atılacak yer aranıyor.oda her zamanki gibi hemşire tabiki
Avatar
HEMŞİRE - 3 ay önce
Hemşire hemşire hemşire.maaş az alan hemşire,ezilen hemşire,hor görülen hemşire.hiçbir dayanağı olmayan hemşire.şu hekimlerin zorunlu yaptırdığı sigortayı hemşireye yapmıyorlar.aldığı 2-3 bin tl için siyaset yapıyorsunuz. ne malum dr kasten yapmamış?diye bir soru yöneltilirse ne kadar saçma olur değilmi.Ameliyat ekip işidir.neden tek hemşire suçlanıyor.burda dr suçludur kendi bıraktığı gazlı bezi başkası neden saysın.unutulunca hemşire suçlu.komik olmayın
Avatar
HEMŞİRE - 3 ay önce
sanki hemşire ameliyatı yapmış gazlı bezi koyanda o saymayanda hemşire.neden dr son kontrolleri yapmadan hasta kapatıyor.bence dr. suçlu zaten ona göre sigortalanıyorlar
Misafir Avatar
. - 3 ay önce @HEMŞİRE
hemşire olduğunuza emin misiniz :D
Avatar
hemşire - 3 ay önce
tampon saymak hemşirenin görevide bir ultrason çektirmek te doktorun görevi başından savmış suçu hemşireye atıyor yok yaa
Avatar
sağlıkçı - 3 ay önce
Hemşire Muhasip mi? sayman mı ki tampon sayımı yapsın. Kendi suçlarını yine her zaman ki gibi hemşireye atmaya çalışıyorlar.
Avatar
HJK - 3 ay önce
HJGHJGHJ
Avatar
sağlıktek - 3 ay önce
Doktorlara verilen sorumluluk o kadar fazlaki maalesef yeni nesil doktorlar bunu taşımakta çok zorlanıyorlar.bilgisizlik,dikkatsizlik,acelecilik bu meslekte artmaya başladı.Doktor dışındaki personelin de yetki ve sorumluluk anlamında tampon görevi görmesi gerekiyor.En azından 10-15 yılını belirli servis ve bölümlerde geçirmiş sağlık personeline bu yetki ve sorumluluklar verilebir.Hem personel o yükü sırtında hisseder ve kendini geliştirmeye gayret eder,hemde ilgili doktorların ağır yükü hafifler.