.

CHP'li Doktor Vekilden, Sağlıkçılarla İlgili Kanun Teklifi

Chp Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, geçen yasama döneminde hemşirelerin maaş, kıdem tazminatı ve çalışma saatlerine ilişkin düzenleme getiren kanun teklifini yeniden TBMM'ye sundu.

CHP'li Doktor Vekilden, Sağlıkçılarla İlgili Kanun TeklifiChp Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, geçen yasama döneminde hemşirelerin maaş, kıdem tazminatı ve çalışma saatlerine ilişkin düzenleme getiren kanun teklifini yeniden TBMM'ye sundu.

CHP Bursa milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, iş güvencesinden insancıl bir ücretlendirme, makul çalışma saatlerinden sendikal haklara hemşirelerin özlük haklarını içeren 6 kanun teklifi verdi. Geçtiğimiz günlerde de Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle bir görüşme yaparak konunun önemini dile getirdiğini kaydeden İrgil, "Sağlık sektöründeki 27 yılık geçmişime dayanarak yanlış uygulamalara yakından tanıklık ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Sağlık çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarında kesinlikle bir iyileştirme sağlanması gerekiyor" dedi.


Kanun teklifleri iş güvencesini ortadan kaldıran bütün sözleşmeli çalışma biçimlerine, sağlık hizmetini parçalamaya ilişkin hizmet satın alma ve taşeronlaştırma yöntemleri ile performansa dayalı ödeme yöntemine yönelik yasa ve düzenlemelerin kaldırılmasını içeriyor. Dr. İrgil, sağlık çalışanlarının haklarını korumak için kararlı bir tutum izleyeceğini belirterek "Konunun takipçisi olacağız" dedi.

HAFTADA 56 SAAT

Kanun teklifindeki maddeler şöyle:

"1. Tüm hemşirelerin ek göstergelerindeki değişiklik yapılarak ücretlerinde artış sağlanması.

2. Hemşireler için kıdem ve unvanları ile orantılı olarak özel hizmet tazminatı ödenmesi.

3. Öğretim üyeleri dahil bütün hemşirelere belirtilen oranlarda sağlık hizmeti tazminatı ödenmesi.

4. Hemşireler için 40 saatlik haftalık normal çalışma süresine ilaveten nöbet saati 16 saat olmak üzere çalışma süresinin haftada en fazla 56 saat ile sınırlandırılması.

5. Mahrumiyet derecesine göre, her türlü aylık, ek gösterge ve tazminatlar dahil, almakta oldukları aylıkların iki ile altı katı tutarında mahrumiyet ikramiyesi ödenmesi.

6. Mesleki iş riski ve güçlüğü nedeniyle hemşireler için yıllık izin sürelerinin 25 ve 35 gün olarak belirlenmesi.

7. Hemşirelerin yurtiçi ve yurtdışındaki bilimsel toplantılara katılabilmeleri için yılda toplam bir ayı geçmemek üzere mesleki gelişim izni verilmesi.

8. Sağlık hizmetini üreten sağlık çalışanlarını sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma haklarını güvence altına alacak kurumsal düzenlemelere gidilmesi.

9. Aynı işte çalışan ve aynı işi yapan sağlık personelin farklı statüde, farklı ücret ve sosyal eşitsizlikler üzerinden çalıştırılmasına neden olan Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması Kanunu yürürlükten kaldırılması.

10. Hasta başına tedavi edici sağlık hizmetlerinden pay verilmesi sistemi ile para üzerinden bireylere yaklaşımı teşvik eden 'döner sermaye' sisteminin kaldırılması.

11. İş güvencesinden ve devlet memurlarının diğer özlük haklarından yoksun bırakan Aile Hekimliği Kanunu'nun yürürlükten kaldırılması.

12. Kamu İktisadi Teşebbüslerinde kamu personelinin sözleşmeli olarak çalıştırılmasını öngören KHK'nın kaldırılması.

13. Sağlık çalışanlarının çalıştıkları dönemde aldıkları ek ödeneklerin emeklilik sonrası maaşlarına yansıtılması. - Bursa 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hemşire - 13 ay önce
teşekkür ediyoruz sayın vekilim. sistemin bütün yükü hemşirenin üzerinde, inşAllah bazı kazanımlarımız olur.
Misafir Avatar
Sağlık personeli - 12 ay önce
Sistemin bütün yükü hemşirelerin üzerinde mi :D
Geri kalanlar keyifte ztn ;)
Avatar
esra - 13 ay önce
milletın vekıllerısınız .sızı nıye sectık .boyle seylerle gelın bıze ,chp den baska dusunen yok ,akpde bunların bir tanesını bile hayata geçirmez ama .neyse
Avatar
teşekkürler - 13 ay önce
umarız tüm meclis üyeleri bu konuya duyarsız kalmaz,sağlık camiasını sevindirecek sonuçlar elde edilir.
Avatar
sag mem - 13 ay önce
hani nerde ak parti eski sağlık sen başkanı mahmut kaçar şimdi millet vwekili nerde ahmet gündogdu mmeur sen başkanı idi neden bu vekiller böyle birsey yapmaz nerde sağlık sen neden bunu desteklemiyor
Avatar
sag mem - 13 ay önce
haklarımızı savunan chp mi olacaktı ne hallere düşücek nerde akp nerse sağlık sen birgün olsun böyle birseyler yapmışlar mı
Avatar
sağlık mem - 13 ay önce
temsilcimiz sağlık sen bence biraz örnek al.sende üyelerin için bişeyler yapmaya başlasan fena olmaz artık.nereye kadar böyle
Misafir Avatar
Oktay - 13 ay önce
Ben aile sağlığı elemanı olarak kadro istiyorum bu kadroyu taşerona veriyorsanız bi zahmet siz sendikalar bizede çalışın başka sefere demeyin kendi aranızda
Avatar
misafir sağlıkçı - 13 ay önce
öncelikle sizin bu düşünce ve görüşünüzden dolayı sonsuz tesekkürler.kimse bugüne kadar sizin gibi sağlıkçıların ne şartlar altında çalıştığını dile getirmedi.umarım sizin gibi sayın sağlık işleri komisyon başkanı kütahya milletvekili sayın vural kavuncu da sağlıkçıların çalışma şartlarını dile getirip br nebzede olsa çalışanların derdine derman olur. size ve bu konuda emeği geçen herkse teşekürler
Avatar
güler - 13 ay önce
tıbbsı sekreterlerin durumu ne olacak bu konu hakkında hangi milletvekili hangi sendika veya kimler bu konuyu gündeme getiriyorki