.

Başhekimden doktora ’arz- rica’ cezası

Başhekimden doktora ’arz- rica’ cezası

Başhekimden doktora ’arz- rica’ cezası Batman 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde 2 yıldan bu yana ekip sorumlusu olarak görev yapan Dr. Mahir Turhallı, 27 Nisan günü saat 06.55 sıralarında 72.35 kod nolu ambulansı telsizden anons ederek, bir vaka bildirdi. Ekibin telsize cevap vermemesi üzerine vakayı telefonla bildiren Dr. Turhallı, saat 07.01’de ambulansın çıkış yapmadığını görünce yeniden telsiz anonsu yaptı. Ekibin 7 dakika sonra çıkış yapması üzerine Komuta Kontrol Merkezi’nde görevli Dr. Turhallı ve Ersin Kudat ile 2 Acil Tıp Teknisyeni olayla ilgili tutanak tutarak, işlem yapılması için İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ne bildirdi.

DİLEKÇENİN SONUNA ’ARZ’ YERİNE ’RİCA OLUNUR’ YAZDI

Dr. Turhallı, ambulans sürücüsü hakkında işlem yapılmaması üzerine, olaydan 35 gün sonra İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ne dilekçe yazarak, tutanağın sonucunu sordu. Vakaya geç çıkma, doğru beyanda bulunmama ve görevi ihmale ilişkin tutulan tutanakla ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi isteyen Dr. Turhallı, dilekçenin sonuna ’Arz yerine ’Rica olunur’ yazdı. 1 Haziran günü yazdığı dilekçeyi, ’Batman Komuta Kontrol Merkezi’nde sorumlu Hekim’ olarak imzalayan Dr. Turhallı, evrağın işleme konulmasından emin olmak için de sayı numarası istedi.

’ARZ YERİNE RİCA ETMEK KÜÇÜMSEYİCİ BİR İFADE’

Dilekçenin işleme konulmasından 2 gün sonra, Dr. Turhallı hakkında İl Ambulans Servisi Başhekimi Doktor Ümit Acar tarafından idari soruşturma başlatıldı. Başhekim Ümit Acar imzasıyla Dr. Turhallı’ya gönderilen ve 7 gün içinde savunması istenen soruşturma yazısında, "Talep yazınız incelenmiş olup, yazışma kurallarına uymadığınızdan dolayı tarafınıza cevap verilmeyecektir. Talep yazınızda başhekimlik makamına kati suretle ’arz’ etmeniz gerekirken, küçümseyici bir ifadeyle ’rica’ ettiğiniz, dosyanızda sorumlu hekim olarak atandığınıza dair bir görev belgesi bulunmamasına rağmen ’sorumlu hekim’ ifadesi kullandığınız görülmüştür. Bu konularla ilgili hakkınızda idari işlem başlatılmıştır" denildi.

’SEHVEN’ YAZILMIŞ

Başhekimliğe yazılı savunma gönderen Dr. Turhallı, vakaların sağlıklı koordinesi için çalışanların görevlerini zamanında yerine getirmesi, ihmallerden kaynaklı sorunların önlenmesi ve koordinasyon konusunda sorumluluğu olduğunu belirtti. Bu amaçla yapılan başvuruda ’rica’ kelimesinin kullanılmış olmasının idari soruşturmaya dönüştürüldüğünü belirten Dr. Turhallı kendini şöyle savundu:

"Rica kelimesi tamamen sehven yapılan bir hatadan kaynaklanmaktadır. Bunun neden bir soruşturma konusuna dönüştürüldüğünü anlamış değilim. Öte yandan sorumlu hekim ifadesinin kullanılması, ekip sorumlusu olmamdan kaynaklı yazılmıştır. Ekip sorumlularının imzaladığı tutanakların tümünde imzamıza açılan kısımda adımız sorumlu hekim olarak geçmiş ve imza atılmıştır" dediği görüldü.

İYİ NİYET ÇERÇEVESİNDE SÖZLÜ UYARI

İdari soruşturmanın ardından Dr. Mahir Turhallı’ya sözlü uyarı yapılmasına karar verildi. Başhekim Ümit Acar’ın gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Savunmanızda rica kelimesini ’sehven’ yapılan hata olarak belirtmiş olsanız bile, tahsil hayatınız ve yürüttüğünüz görev daha özenli ve dikkatli davranmanızı gerektirir. Savunmanız idari amir olmam hasebiyle iyi niyet çerçevesinde değerlendirilmiş ve herhangi bir disiplin soruşturmasına çevrilmeyecektir. Ancak tekrarı halinde mevcut durum ile birlikte değerlendirilecektir. Yaptığınız tanımlamalar için sözlü olarak uyarıldınız."


2 KEZ GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Uyarı cezasının ardından Dr. Mahir Turhallı 2 yıldan bu yana görev yaptığı Batman 112 Komuta Kontrol Merkezi’ndeki görevinden alınarak, hizmet puanı yüksek olmasına rağmen Kadın Doğum Hastanesi Acil Servisi’nde geçici olarak görevlendirildi. Dr. Turhallı’nın, en yüksek zorunlu geçici görev süresi olan 2 aylık sürenin dolmasından bir gün sonra da, kendi kadrosunun dışında olan ve hakkında yasal işlem yaptığı personelin çalıştığı 3 nolu istasyona yine geçici görevle gönderildiği belirtildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
latif karagöz - 3 ay önce
keyfiyet diz boyu kendisi 35 gündür dilekçeye işlem yapmamanın bedelini ödemek yerine büyük dağları ben yarattım. havası ile yapılan işlem.
Avatar
deephayal - 3 ay önce
rica etmek küçük düşürücü ifademi???? 663 khk makamlara gelenler siz ne içiyorsunuz bilmiyorum ama insanlığı unutmayın!!!
Avatar
hakaniyet - 3 ay önce
dr.turhallının tutanak tuttuğu kimselerin torpili büyükmüş anlaşılan.bu iş arz rica ya benzemiyor.sanki çalışanlar arasınsaki çatışmaya benziyor.çatışma sonucu büyük torpilli kişi yada kişiler dr.turhallıyı mat etmiş.türkiyede hukuk var,demograsi var,cumhuriyet var.en iyiside Allah korkusu var(kul hakkı yeme) .türkiye ne halde insanlık ne halde.elhamdülüllah müslümanız bu arada.anlamıssınızdır ne dediğimi....
Avatar
akil insan - 3 ay önce
ziya paşanın meşhur bir sözü vardır"ey gazi hünkar ne günlere kaldık eşek defterdar oldu katır mühürdar"663 sonrası bunların yaşanması normal hale geldi 663 le atanan fetöcü dergahcı sendikacı kendilerini azrail sanıyor.yarın ne getirecek bilmiyorlar.iyi oluyo iyi
Misafir Avatar
2525 - 3 ay önce @akil insan
yazanın cahilliği,yazım kurallarını bilmemesini 663 e nasıl bağladınız :) :) enteresan bir kafa yapisi.
Misafir Avatar
abdullah biri - 3 ay önce @akil insan
bu haberde geçen olaylar 112 de oluyor.yani 663 le en alakasız yer.bilgin olsun
Misafir Avatar
kafatascı - 3 ay önce @akil insan
senin gibi kafatascılarda akbaba gibi bekliyor
Misafir Avatar
Tıbbisekreter02 - 3 ay önce
Akil insan!siz tarafları tanıyormusunuz ki fetö CÜ dergah cı diye tanımlıyorsunuz. Bilip bilmeden insanları etiketliyorsunuz.
Avatar
şahin - 3 ay önce
bence idare haklı. bir hekim ya da devlet memuru, yazışmalardaki asgari standartları bilmek zorundadır. her şey üslupla başlar. devlette hiyerarşiyi korumaz iseniz anarşi başlar. öyle herkes kafasına göre ifadeler kullanır ise devlet dingo'nun ahırına döner
Avatar
osman - 3 ay önce
idareci tam bir idareciymiş.yani büyüklük yapmış. uyarmiş. aferin idareciye.diğeride dersini almış olmalı.
Avatar
misafir - 3 ay önce
yazışma yaparken bunlar direk birbirlerine yazı yazabiliyorlar mı. arada ilçe sağlık müdürlüğü veya il sağlık müdürlüğü aracılığıyla yazışma yapmaları gerekmiyor mu..