.

Bakan: İllere Çatı Yönetici Atanacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı eylem planınında yer alan sağlık düzenlemelerinin 3 ay içerisinde, ‘sağlık paketi’ olarak Meclis’e gönderileceğini açıkladı.

Bakan: İllere Çatı Yönetici AtanacakÖnümüzdeki 3 ay içinde tamamlanıpMeclis’e gönderilecek ‘sağlık paketi’nin 3 ayaklı çatısı belli oldu:
1-Yetki karmaşasına karşı illere çatıyönetici atanacak.
2-Sağlıkta şiddeti önlemek için sert önlemler alınacak.
3-Aile hekimliği mekânları butikhastanelere dönüşecek.
Pakette, sağlık personeline yönelik şiddet için cezalar, illerdeki yetkikarmaşasını gidermek için çatı yönetici uygulaması ve aile hekimliği polikliniklerinin butik hastaneye dönüştürülmesi gibi projeler bulunuyor.
Önceliği, sık sık yaşanan sorunları gidermeye verdiklerini dile getiren Müezzinoğlu, sağlık paketiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

‘6 AY İÇİNDE YASALAŞIR’
“Sağlıkta şiddeti önlemek için komisyon kurduk. Emniyet ve cezaların arttırılması gündemde. Tüm konuları, önerileri masaya yatıracağız ve karar alacağız. Ocak ayında da Sağlık Bakanlığı’nın paketini hazırlayacağız ve 3 ay içinde de Meclis’e sunacağız. 6 ayın içinde de yasalaştırmayı planlıyoruz. Pakette yer alacak konulardan ilki şiddeti önlemek, diğeri illerdeki üçlü sağlık yapılanmasıyla ilgili sorunları çözmek, bir diğeri iseaile hekimliğiyle ilgili fiziki mekânları değiştirip, butik hastanelere dönüştürmek.”
3 BİN BUTİK HASTANE
“Aile hekimliğinde fiziki mekânları bulmayı aile hekimlerimize bırakmışız. Artık aynı hastanelerimiz gibi aile sağlığı merkezlerini de saygın kurumlara dönüştüreceğiz. 3-4aile hekimi bulunan yerler olacaklar. Bir diş hekimi, bir acil ambulans istasyonu olacak. Sosyal destek uzmanı olacak. Psikolog ve diyetisyenlerin de olduğu, 12 saat 7 günhizmet veren butik hastanelere dönüştüreceğiz. Aile hekimlerimize performans vereceğiz, ekstra ücret alacaklar. Bütçesinin sözünü aldık. Projeler hazır, ilk yıl bin adet butik hastane hayata geçirilecek. Toplamda 3 bin olacak. 3 yılda tamamlanacak. Yani fiziki mekânı uygun, 12 saat güçlü hizmet veren yerlere dönüştürülecek. 22 bin olan aile hekimi sayısı 30 bine çıkarılacak.”
SİYASETİN 'S'SİNİ SEVMEM
SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni kabinede görev verilmeseydi ne hissedeceği sorusunu şöyle yanıtladı: “Özgür hissederdim. Samimi söylüyorum. Ben siyasetin ‘s’sini sevmem aslında. Birinin bana bir kez ‘Doktorum’ demesi, başkasının 10 defa ‘Bakanım’ demesinden daha iyidir. Beyaz önlük başka bir şey.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık çalışanı - 13 ay önce
sayın bakanı madem siyasiyi sevmiyorsunuz hastanelerde siyasetten el çektirsenizde hastane yönetimleri ve işleyişi özgürleşse. işler daha güzel yüyür sağlılı ve huzurlu verimli bir çalışma elde edilir.
Avatar
orhan - 13 ay önce
4 başlılık az gelir birde çatı yönetici atayın.
sağlık müdürü
sekreter
halksağlık müdürü
hastane müdürü
başhekim
birde çatı müdürü olsun
yetki karmaşası tam olarak biter.
Avatar
mustafa - 13 ay önce
sağlık müdürlüğündeki 112 başhekimliğine tüzel kişilik ve harcama yetki̇si̇ veri̇lmeli̇.halk sağlığına bağlanmalı.
halk sağlığındaki deneti̇m bi̇ri̇mleri̇ de i̇l sağlık müdürlüğüne bağlanmalı.
i̇l sağlık müdürü; vali gibi icradan ziyade denetim ve onay makamı olmalı.sağlık müdürlüklerinde ki avukatlarda ilgili yerlerine gitmeli.
Avatar
Mağdur - 13 ay önce
Yaşlı Bakim Teknikeri mesleği içinde adımlar atilsa.Binlerce kişi magdur
Avatar
ceren - 13 ay önce
illere atanacak çatı yöneticilerin acaba şartları ne olacak yoksa eskisi gibi veya halk sağlığı müdürleri il sağlık müdürleri veya genel sekreterler gibi seçilip atanacaksa o zaman durup düşünmek lazım sayın bakan herhalde bunun bir önlemini alır anlayan anlamıştır şimdiden hayırlı olsun siyasete ve bakanlığa
Avatar
asbest - 13 ay önce
umke ye harcama kalemi verinki tatbikata yada kampa gidilirken harcamaları sağlayan bir kalem olsun. tatbikat yada kamp niçin yapılıyor??? öncesinde eğitim alınıp depremde yada afette sorun yaşanmasın diye, iş afet olana kadar asılı kalır da afet olduktan sonra tamam biz bundan sonra böyle yapalım denir o yüzden ... umkeye özen gösterin özlük gelişsin kendi idari birimi olsun
Avatar
esra - 13 ay önce
atayın atayın ,heryere adamınızı yonetıcı yapın ,catı ,teras ,rezıdans ,millet zaten olmuş perişan .
Misafir Avatar
sivriden sipsivri proceler - 13 ay önce @esra
bence idareci eksikliği bilem var mesela hastanerde yayak var diye otelcilik md vb. müdürlere ilaveten park baçe md. koridorlar md. asansorlr md. kalorifer ve klimalar müdürü vb. v. vb. daha nice müdürlük potansiyeli olam işeler var hemide istihdam olur bigüzel
Avatar
yaren - 13 ay önce
i̇llere çatı yöneticiler atanırken sağlık müdürlükleri,halk sağlığı müdürlüklerindeki il müdürü ,müdür yardımcıları,şube müdürleri,kamu hastaneleri birliklerindeki genel sekreterler,başkanlar,uzmanlar,hastane başhekimleri,başhekim yardımcıları,müdürleri ve yardımcılarının görevlendirilmelerinde inşAllah siyasetin ağır bastığı ve onayladığı işlemler yapılır..yeni sağlık bakanımızın ve başbakanımızın illere çatı yönetiçiler atarken işin ehli liyakatlı ve sağlık camiasında olumlu etkiler yapabilecek ve başarııyı sağlayacak kişilerin getirilmesi bu konulara hassasiyet göstermesini sağlık çalışanları olarak bekliyoruz birleştirilmesi çok doğru bir karar sağlık teşkilatı birinci ve ikinçi basamak sağlık hizmetleri diye ayrılmalıdır ve idarecilerde buna göre seçilmelidirhalk sağığı ile sağlık müdürlükleri birleştirilip birinci basamak genel sekreterliklerde ikinci basamak sağlık hizmetlerini yürütmelidir çatı yönetiçilerde koordinasyon denetleyci ve eğitici görevi üstlenmelidir