.

Ayrımclık Yapıp Ötekileştirerek Müjde Olmaz

TÜRK SAĞLIK-SEN AÇIKLAMASI: 14 Mart Tıp bayramı nedeniyle Van’da gerçekleştirilen bir toplantıda Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu, sağlık çalışanları ile ilgili yapılacak bir takım düzenlemeler açıklamış ve bunlar kamuoyuna müjde olarak yansıtılmıştır.

Ayrımclık Yapıp Ötekileştirerek Müjde Olmaz Sayın Başbakanın yaptığı açıklamaya göre;

•    Pratisyen doktor ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100'e, uzman hekimlerde ise 2 bin 580'den 3 bin 250'ye çıkarılacak.

•    Sağlık çalışanları fiili hizmet zammından, tuttuğu nöbet saatine göre 15 ila 90 gün arasında yararlanma şansına sahip olacak. Bu haktan yararlananlar 3 yıla kadar erken emeklilik hakkı elde edecek.

•    Hekimler için emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması konusunda yasal düzenleme yapılacak. Hekimin kendi isteği, idarenin de onayıyla bu yaş her yıl bir sene artırılacak ve doktorlar 72 yaşına kadar çalışma hakkı elde edebilecek

•     Sağlık çalışanlarına yönelik tehdit ve hakaret suçlarında var olan tutuklama yasağı, Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle kaldırılacak. Bu kapsamda, sağlık çalışanlarını tehdit edenler ve onlara hakaret edenler tutuklanabilecek. 

Emekli Maaşlarının Yükseltilmesi

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, sağlık çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi ile ilgili olarak atılacak her adım bizim tarafımızdan olumlu karşılanmaktadır.  Doktorlarımızın emekli aylıklarının artırılması bu anlamda sevindirici ve bize göre geç kalmış bir düzenlemedir. 

Fakat kamuoyuna müjde diye lanse edilen bu açıklamaya dikkatle bakıldığında görülmekte olan sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğunun ve 500 Bin sağlık çalışanının var olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesidir.  Her düzenlemede sağlık çalışanlarını bölmek, ayrıştırmak ve ötekileştirmek çalışma barışını ve işyerinde huzuru yok etmektedir. Fakat Sağlık Bakanlığı bu yanlışında ısrar etmektedir. 

Sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybı sadece doktorlarımızın değil tüm çalışanların temel sorunudur. Bunun için de sendikamız olarak döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasını uzun zamandır talep etmekteyiz. Tüm çalışanların ortak sıkıntısını çözüme kavuşturmak varken bunu sadece doktorlarımız açısından değerlendirmeye alınması çok büyük bir vebaldir. 

Ayrıca sağlık çalışanları emeklilikte huzur ve hayatlarını rahatça sürdürebilecek bir ücret isterken ve Türkiye’de ortalama yaşam süresi 78 yıl iken 72 yaşına kadar doktorlarımızın çalışmalarını sağlamanın müjdelik bir yanı olmadığına da dikkat çekmek isteriz. Bakanlık emeklilikte çalıştırmanın değil rahat ettirmenin derdinde olmalıdır. 

Yıpranma Payı

Her ay bin sağlık çalışanının şiddete uğradığı, iş yükünün her geçen gün ağırlaştığı ve en çok sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadıklarının araştırmalarla açıklandığı bir çalışma hayatında yıpranma payı verilmesi için tutulan nöbet gibi çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olacak ve adaletin asla sağlanamayacağı bir düzenleme yapılması da yanlıştır. Vardiya sistemi ile çalışanlar, aile hekimliğinde zor şartlarda görev alanlar, ADSM’lerde sağlıklarını riske atanlar gibi liste uzayıp giderken tutulan nöbetin saatine göre yıpranma payı adaleti sağlamadan da uzak olacaktır.  Sadece bir kriteri dikkate alıp değerlendirme yapmak yanlıştır. 

Şiddetin Önlenmesi 

Söz konusu müjdelerde ki son husus ise sağlık çalışanlarına hakaret ve tehditte bulunanların tutuklu yargılanmasıdır. Türk Sağlık-Sen olarak şiddet, hakaret ve tehditte tutuklu yargılamanın olması bizim talebimizdi.

Hepinizin bildiği gibi daha önce sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ile ilgili bir kanuni düzenleme yapılmıştı. Fakat bu düzenleme sadece kağıt üstünde kalmıştır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların yüzde 90’ından daha fazlası tutuksuz yargılanmaktadır. Dolayısıyla burada asıl sorun çıkarılan kanunların hakim ve savcılar tarafından titizlikle uygulanmasından geçmektedir. Bu nedenle sağlık çalışanlarını tehdit edenler ve onlara hakaret edenlerin tutuklanması ile ilgili düzenleme olumludur fakat mesele bunun uygulanmasıdır. Adli makamların bu konuda hassas olmasının sağlanmasıdır. Ayrıca sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların koruyucu ve acil sağlık hizmetleri dışında sağlık güvencelerinin askıya alınması da gereklidir. Bu da önemli bir caydırıcı unsur olacaktır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saglıkçı - 10 ay önce
türk saglık sen burdan boş konuşacagınıza teşkilatlarınız gezsinde üye toplasın herkese olanı biteni anlatsın millet sizin ayagınıza mı gelecek üye olmaya sahaya inin çalışın
Misafir Avatar
pers - 10 ay önce @saglıkçı
sendika calışıyorda bizim saglıkcılar bi anlasa adamlar bile bile yandaş sendikaya devam..kardeşim akp ye oy ver sev ama hakkını almak istiyorsan yandaşa üye olma..zaten en büyük hatamız bu değil mi ama anlayana.....
Misafir Avatar
sm - 10 ay önce @saglıkçı
bence türk sağlık sen çok iyi çalışıyor.özellikle antalyada
Avatar
hemsire - 10 ay önce
arkadaslar turksaglik sene gecelim.guzel aciklama olmus.ve ilk defa dikkat cekilmis bu olaya.
Avatar
ALİ - 10 ay önce
sağlıkçı isimli arkadaşım sağlık-sen üyeleri dolaşarak mı topladı sence.ayrıca bu olanları insanlar görmüyor mu sence gördükleri halde neden malum sendikada duruyorlar araştırılması gereken bu bence
Avatar
ONURLU - 10 ay önce
bir gelecek istiyorsan git türk sağlık sen e üye ol, birilerinin bir yerlere çıkmak için kullandığı merdiven olma...
Avatar
tekniker - 10 ay önce
adalet bunun neresinde sağlık bakanlığında tekniker olarak çalışıyorum aldığım ek ödeme sıfırrrrr. sağlık memuru arkadaşım 500-600tl doktor arkadaşım 7bin-10 bin tl memur arkadaşım sıfırrrr ek ödeme şimdi buradan bakılınca acaba adalet nerde...ben sayın sendika başkanlarıma burdan teknik ve idari kadrodaki arkadaşlarınıda biraz olsun düşünülmesini istiyorum çok şey mi istiyorruuum
Avatar
sağlık teknikeri - 10 ay önce
herşeyi çözmüş gibi hava basıyorlar sadece ödemelerde değil haklarımız konusunda da ayrımcılık yapılıyor.eşi özel sektörde olan sağlıkçılar için tayin hakkı kolaylaştırıldı kurum içiyle atanan personel içinde bölge farkı kaldırıldı ama öyle haber yapılıyorki sanki herkes için kalkmış.bizde bu bakanlığın çalışanıyız iki yıldır eşimle biraraya gelemiyoruz.yıllrca d hizmet grubunda çalışmış eşe utanmadan tekrar eşin d yada c de iise onun yanına gidebilirsin deniliyor.madem öyle bizede bi kolaylık tanıyın 1 yıl d grubunda çalışan eş eşinin yanına gidebilsin.ömrümüzün sonuna kadar neden bir yere mahkum ediliyoruz hakmı adaletmi bu
Avatar
osman - 10 ay önce
medyum memişin arkasından giden arkadaşlar önceki genel başkanınız öeclise gönderdiniz hiç sesi çıkıyormu yarın medyum memişte satmasın sizi türk sağlık sen onurlu türkiye sevdalısı bir sendika malum senin arkasında giden koltuk sevdalıları kalmaz sizede oralar
Avatar
hizmetli - 10 ay önce
devlet büyüklerimiz ve sendikalar olsun hizmetli için yaptıkları hiç bir hizmetleri yok yıpranmapayı imiş unut gitsin havanı alırsın görevde yükselme sınavı imiş unut gitsin sendika farkı napalım sesimiz bu kadar çıkar