.

Akdağ: Ek ödeme ve emeklilik haklarında iyileştirme yapacağız

Akdağ: Ek ödeme ve emeklilik haklarında iyileştirme yapacağız

Akdağ: Ek ödeme ve emeklilik haklarında iyileştirme yapacağız Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, bir televizyon kanalında katıldığı programda açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

''SAĞLIK ÇALIŞANLARI BAŞIMIZIN ÜSTÜNDEDİR''

Sağlık çalışanlarının özlük hakları ve gelirleriyle ilgili bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyleyen Akdağ “Bizim için sağlık çalışanları başımızın üstündedir” dedi.

Sağlık çalışanlarının kıymetini bildiklerini belirten Bakan Akdağ, “Önümüzdeki günlerde bir takım iyileştirmeler yapma imkanımız olacak. Alacakları ek ödemeler açısından, emeklilik hakları açısından iyileştirmeler getireceğiz. Sağlık çalışanlarına özlük hakları ve gelirleri ile ilgili iyileştirmeler getireceğiz. Üzerinde çalışıyoruz. Elbette yapacağız, haklarıdır. Sistemin içinde vatandaşı mağdur eden bir durum varsa buna da razı olamayız. Bu tip iyileştirmelerde Başbakanımızın ve hükümetimizin kararları önemlidir. Biz bakanlık olarak bu meselenin birinci aktörüyüz, Maliye Bakanlığı var, diğer bakanlıklar var, ama bu hususta belirli iyileştirme imkanımız olacak” ifadelerini kullandı.

“HUKUK İÇİNDE GEREKEN YAPILACAK”

Terörle mücadele operasyonları esnasında ambulansa ve sağlık personeline saldırılmasına rağmen sağlık hizmetlerinde aksama olmadığını kaydeden Akdağ, bütün bakanlıkların önemli bir mücadele verdiklerinin altını çizdi.

“Hangi belediye, hangi partiden olursa olsun önemi yok, kim terörle omuz omuza gelmişse, kim teröriste yardım etmişse, kim dağa para yollamışsa bu konuda hukuk kararını veriyor. Bunlara karar verildiğinde hukuk içinde gereken yapılacak” diyen Bakan Akdağ, bununla ilgili bazı kanun düzenlemelerinin yapılacağının da konuşulduğunu kaydetti.

''HİÇBİR SAĞLIK SİSTEMİNİ SERİ ADIMLAR ATMADAN DÖNÜŞTÜREMEZSİNİZ”

“Biz Türkiye’de başkanlık sisteminin çözüm olduğuna inanıyoruz” diyen Bakan Akdağ, bunun sağlık alanı ile de ilgili olduğunu belirterek, “Siz hiçbir sağlık sistemini seri adımlar atmadan dönüştüremezsiniz. Her attığınız adımda bir takım farklı menfaat grupları harekete geçer ve sizi engeller. İstikrarlı bir yönetime sahip olmanız lazım. Biz AK Parti hükümetleri döneminde bunu yapabildiysek bir koalisyon olmadığımızdan, başımızda Recep Tayyip Erdoğan olduğundan dolayı yaptık. Aksi taktirde yaptırmazlar” dedi.


“USULSÜZ HAREKET EDEN HASTANE CEZASINI GÖRÜR, KAPATMAYA KADAR GİDER”

Hastanelerde ödenen fark konusu ve fazla para ödendiğine dair iddialara da cevap veren Bakan Akdağ, “Özel hastanelerden Sosyal Güvenlik Kurumumuz hizmet satın alıyor. Belli kalemler için hiç fark alınmıyor. Acil gitmişseniz, yoğun bakıma yatmışsa hastanız, kanser hastasıysanız, kalp ameliyatı için gitmişseniz, bunlar için özel hastaneye de gidilse fark alınması mümkün değil. Eğer alınıyorsa gereken neyse yaparız. Usulsüz hareket etmiş bir hastanedir, cezasını görür, kapatmaya kadar gider. Mesela acil bir vaka hastaneye kabul edilmemişse bunlarla ilgili mevzuatımız var. Özel sektörümüzün önemli bir kısma bu tip işlere tevessül etmiyor. İşi zapturapt altına alıp, bir taraftan özel sektörümüzün gelişmesini sağlarken, öbür taraftan vatandaşımızın mağdur olmamasını sağlamak durumundayız. Bizim 184 numaralı hattımız var, bir vatandaşımız sağlık açısından sıkıntıya uğruyorsa bizi arasınlar” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞA KİM UYGUNSUZ DAVRANIYORSA ONA RAZI OLMAM”

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde aile hekiminin odasına girip beklediği için 70 yaşındaki hastanın doktor tarafından azarlanması olayına ilişkin, “Görüntüleri gördüm, kabul edilebilir değil. İzmir’deki yöneticilerimize talimat verdim, soruşturma başlattılar” açıklamasında bulunan Akdağ, bir soruşturma yapıldığını, baştan da kimseyi mahkum etmediklerini belirtti.

Akdağ, “Bütün sağlık çalışanlarının benim başımın üstünde yeri var. Vatandaşa kim uygunsuz davranıyorsa ona razı olmam. Sağlık çalışanları olarak bazen zorlanabiliriz, bizim de dertlerimiz var ama mesleğimiz bu. Biz insana şefkatle davranmak durumundayız. İnsana kötü muamele eden kim olursa olsun buna tahammülüm yok. Peki sağlık çalışanına şiddet olursa, buna hiç tahammülümüz yok. Herkes birbirine medeni davranacak” dedi.

“GEREKSİZ SEZARYEN YAPAN DOKTOR NORMAL DOĞUM EĞİTİMİNE ALINACAK”

Sezeryen konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, bu konuda hiçbir zaman kadınları suçlamadığını belirterek, şöyle konuştu:

”Bir kadın sezaryen ile çocuğunu doğurmak isteyebilir, ruhsal açıdan buna ihtiyaç duyabilir. Konumuz bu değil. Bir özel hastane grubunda sezaryen ile doğum oranı yüzde 71’e çıktı. Dünyada bu işi iyi yapan ülkelerde bu oran yüzde 15-20 oranında. İhtiyaç yokken, işin kolayına kaçmak için belki parasal sebeplerle bir annenin karnını yararak çocuğunu almak bilime, ahlaka ve hukuka aykırı. Sezaryen ihtiyaç duyulduğunda can kurtaran bir iştir, bir tıbbi ihtiyaçtır. Ama 100 bebeğin 71’i sezaryen ile yapıyor, bu hukuken suç, ahlaken doğru değil, bilimsel olarak bunu yapanlar yanlış yapıyorlar. Özel sektör ile görüştük, tedbirlerini almalarını istedik. 100 vakanın 70’ini sezaryen ile yaptırıyorsa bir hekim ya da kuruluş, onun normal doğum yaptırma eğitimini yeniden almaya ihtiyacı var demektir. Kurslara alacağız, yeniden doğum kursu yaptıracağız. Bir hastane düşünün, 100 vakanın 80’i sezaryen ile yapılıyor, demek ki o hastanenin yönetimi, çalışan ekipleri normal doğum hususunda eğitilmeye muhtaçlar. Bu hususta verilmiş bir karar yok, biraz otokontrol ile bunun sağlanmasını bekliyoruz. Gerekirse ücretlendirmelerle ilgili sosyal güvenlik kurumu ile konuşup farklılaştırmaları yapacağız.''

İlk doğumunu sezaryen ile yapan bir kadının ikinci doğumunu normal yapıp yapamayacağına kadın doğum uzmanının karar vermesi gerektiğini belirten Akdağ, “Genellikle ilk doğum sezaryen ile olmuşsa peşinden gelen doğum sezaryen ile yaptırılmak zorunda kalınıyor. Mecbur kalmadıkça ilk doğumları sezaryen ile yapmamak lazım” değerlendirmesinde bulundu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ASBEST - 6 ay önce
sayin bakan; tüm ek ödemeler emekliliğe yansısın, doktor tek çalışmıyor sonuçta ancak performans düzeni doktora yarıyor işin yükünü sırtımızda ancak bize birşey damlamıyor. özlük haklarımızı iyileştirirseniz tavan yapmış olan hasta memnuniyetini arttıran bizlerinde memnuniyeti artacak. ancak önce biz, önce , biz. biz iyi olmazsak hasta zaten iyi olmaz. hepimizin gırtlağa kadar borcu var ve rahat değiliz.
Misafir Avatar
cevap - 6 ay önce @ASBEST
sayın bakanım su performansı kaldırırsanız cok ıyı olacak.performasmıs vs hepsı bır maas ıcınde olsun.o zaman daha ıyı olacaktır bırde su yardımcı sağlık personelı(yps)ısmini sağlık personellerı ıcınden atarsanız daha cok mutlu olacagız ve edecegız saygılar
Misafir Avatar
MEMUR - 6 ay önce @ASBEST
orda doktorları demeyi unutmuş sayın bakan yetkili sendikadazaten doktorlara çalıştıgı için degişen birşey olmaz müjdeler doktorlara olur
Misafir Avatar
Gökhan ceylan - 6 ay önce @ASBEST
arkadaşın yorumunu beğenmeyen "1" kişi kesn doktordur.tabi alışmışlar sağlık personelinin sırtından geçinmeye.enjeksiyonu sen yap pansumanı sen yap damaryolunu sen yap ne yaparsan yap dr a performans yazılsın oh ne ala memleket
Avatar
hakan - 6 ay önce
doktor arkadaşlar sevinsin, hiç üzerime alınmadım
Avatar
HÜSEYİN - 6 ay önce
doktorların gözü aydın. tabip dışı personele verecek değil ya.
Avatar
SAG.MEM - 6 ay önce
doktorlar demek i̇stemi̇ş olmasin pek i̇nandirici degi̇l heleki̇ bu yetki̇li̇ sendi̇ka varken zor
Avatar
sağlıkçı44 - 6 ay önce
ben sayın akdağ'ın hiç bir sözüne inanmıyorum. doktorlar diye sağlıkçılar ağzından çıkmıştır. yada doktorlar için bir iyileştirme yapmak istemişlerdir, halk tepki göstermesin diye sağlıkçıları öne sürmek istemişlerdir. kısacası amaç doktorlardır.
Avatar
hemşire - 6 ay önce
bizde inandık umut tacirliğine devam.10 yıl bakanlık yaptınız hep aynı beyanatlarda bulundunuz gittiniz geldiniz yine aynı laflar yazıktır bir müslümana yakışmıyor böyle şeyler.bir iyileştirme yapılacaksa öncelikle hemşire ve saglık memurlarına olmalıdır.hastanenin yükünü çeken en çok yıpranan işi agır olan doktoruyla,hastasıyla,hasta yakınlarıyla birebir uğraşan bu kişilerdir.iş alana en geniş en çok yorulan bu kişilerdir
Avatar
hemsire - 6 ay önce
15 yillik iktidar zam iyilestirme yapacagiz dedi yaptiklari tek set fazla mesai nobetlere yuzde 2,5 zam ha ha ha
Avatar
bir sıhhıyeci - 6 ay önce
özlük sağlıkçının kanayan yarasıdır
Misafir Avatar
karakuşi savcıdan bir öneri - 6 ay önce @bir sıhhıyeci
bir khk çıkarmak suretiyle bundan böyle özlük hakkı,havuzda yüzmek hakkı sayılmıştır dersin kanama diye bi şeyde kalmaz ne tılsımlı bir söz diil mi :saydım oldu