.

Akdağ: 5 Binin Üzerinde Açığa Aldık

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, "5 gündür bizzat benim de içinde olduğum, komisyonlarla çok yoğun çalışıyoruz. 5 binin biraz üstünde Sağlık Bakanlığı personelini biz de OHAL kararnamesi çerçevesinde, değerlendirmiş ve gereğini yapmış olacağız." dedi.

Akdağ: 5 Binin Üzerinde Açığa AldıkSağlık Bakanı Recep Akdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, "5 gündür bizzat benim de içinde olduğum, komisyonlarla çok yoğun çalışıyoruz. 5 binin biraz üstünde Sağlık Bakanlığı personelini biz de OHAL kararnamesi çerçevesinde, değerlendirmiş ve gereğini yapmış olacağız." dedi.

Akdağ, CNN Türk Televizyonu'nda katıldığı canlı yayınında, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Darbe girişimini engellemeye çalışırken yaralananların durumuna ilişkin Akdağ, 250'ye yakın sivil vatandaşın şehit olduğunu, bin 500'ün üzerinde yaralı bulunduğunu, ancak hastaneye başvuran kişi sayısının bu rakamın üzerinde olduğunu söyledi. Akdağ, şu anda 311 yaralının İstanbul ve Ankara'daki hastanelerde tedavi gördüğünü, yaralıların 49'unun durumunun ağır olduğunu söyledi.

- "13 sağlık kuruluşunu hizmete soktuk"

Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal (OHAL) kararnamesi kapsamında 34 sağlık kuruluşunun kapatılması ve bunlardan kaçının kamuya devredildiğinin sorulması üzerine Akdağ, bu merkezlerin hepsinin hazineye devredildiğini söyledi.

Bakan Akdağ, iki gündür Maliye Bakanlığı ile çalıştıklarını belirterek, "Bunların 13'ünü şu anda hizmete sokmuş durumdayız. 8'i özel hastane, 4'ü de üniversite hastanesi, 1 ağız diş sağlığı merkezini yani 13 kuruluşu hizmete soktuk." dedi.

Geri kalanların küçük poliklinikler olduğunu ifade eden Akdağ, buraların kiralık ve hizmet vermeye çok uygun yerler olmadığını söyledi. Akdağ, bazı mülklerin FETÖ terör örgütüne ait mülkler olmadığını, bu kuruluşlardaki taşınırlara hazinenin el koyduğunu, oraların da milletin hizmetine sunulacağını ifade etti.

Bakan Akdağ, el konulan sağlık kuruluşları arasında, biri İstanbul'da olmak üzere iki genetik merkezi yer aldığını, iki merkezin birleştirilerek hizmet verileceğini anlattı.

Vatandaşların herhangi bir endişeye kapılmamaları gerektiğine işaret eden Akdağ, "Hastaları emin bir biçimde gerekli yerlere taşımıştık. Bu genetik merkezlere gönderilen tahlil materyallerini de en güzel biçimde çalışıp yine sahiplerine, hastalara ulaştıracağız. Şu anda birisi ağız diş sağlığı merkezi olmak üzere, 13 hastanede vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlandı. Yarın sabahtan itibaren bütün vatandaşlarımıza buralarda mükemmel bir hizmet sunulacak. Herhangi bir ücret alınmadan." diye konuştu.

Recep Akdağ, kapatılan sağlık merkezlerinin Sağlık Bakanlığına bağlandığını, bir hastane ile ilişkilendirildiğini, tabelalarının değiştirildiğini, üzerine de Sağlık Bakanlığı pankartları konulduğunu bildirdi.

Kapatılan merkezlerdeki personelin durumunun ne olacağının sorulması üzerine ise Akdağ, şu anda çalışan personelin Sağlık Bakanlığı personeli ya da hizmet aldıkları şirket çalışanları olduğunu söyledi. Akdağ, ayrıca o merkezde çalışanların FETÖ ile herhangi bir ilişkilerinin bulunup bulunmadığının da inceleneceğini bildirdi.

Darbe girişimine direnen ve Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi'nde götürülen bir yaralının doktorlar tarafından tedavi edilmediği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Akdağ, bu iddiaların kendilerine de geldiğini ve tutanakla tespit edilerek, haklarında soruşturma başlatıldığını kaydetti.

- "Birtakım kıstaslar kullandık"

Sağlık Bakanı Akdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, Bakanlık'ta yapılan çalışmalar hakkında ise şu bilgileri paylaştı:

"5 gündür bizzat benim de içinde olduğum, komisyonlarla çok yoğun çalışıyoruz. OHAL kararnamesi yayımlandıktan sonra bunu biraz daha yoğunlaştırdık. 5 binin biraz üstünde Sağlık Bakanlığı personelini biz de OHAL kararnamesi çerçevesinde değerlendirmiş ve gereğini yapmış olacağız.

Bunların içerisinde doktorlar, hemşireler, personel, yöneticilerden de var. Sağlık Bakanlığının aşağı yukarı 500 bine yakın çalışanı var. Bu personel içerisinde, şu anda tespit edebildiğimiz böyle bir sayı var. Birtakım kıstaslar kullandık. OHAL kararnamesinde bir liste yayımlandı. Belli sendikalar, dernekler vakıflar... FETÖ terör örgütüne mensup olduğu belirlenmiş olan. Örneğin, bu sendikalardan birine üye olanlar bizim bu listemizde var. Zamanında Bank Asya'ya orayı desteklemek için hesap açtıranlar, önemli ölçüde para yatıranlar var. Bütün bunları çok objektif bir şekilde çalıştık. Bir taraftan da kendi yerel istihbaratımızı, polis istihbaratımızı, elimizde ne kadar delil olabilecekse, kısa süre içerisinde bunların hepsini bir araya getirdik. 5 binin üzerinde sayı ortaya çıktı. Bunu değerlendireceğiz, komisyonlar kuruyoruz. Doğrudan münasebeti bulunanlar, bu örgütle ilişkisi bulananlar, örgüte yardım edenler, örgüte ait vakıf ya da derneğe üye olanlar, bunlar devlet memuriyetinden de çıkarılacak. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Opr - 5 ay önce
Böylece günlerdir yalan haber yaptığınız da ortaya çıktı
Avatar
Çavuş - 5 ay önce
israrla yöneticiler derim derim derim
Avatar
sendika - 5 ay önce
sadece paralel sendika değil zamanında bunları en üst düzeye getiren en üst makamlarda oturtan memur sen e bağlı sağlık sen yöneticileri de olmalı
Avatar
Çorlu - 5 ay önce
her fırsatta cemaat yurdunda kalıp orda çaycılık yapıp abilerine çay hizmeti yaptığını söyleyen hastane müdürü de varmıdır acaba ve onu her daim kollayan abisi
Misafir Avatar
eğer - 5 ay önce @Çorlu
elinde bilgi belge varsa savcılığa polise gidiniz. yok yıpratmak için yapıyorsanız, en adi şerefsizsiniz, hatta o.çocuğu olabilirsiniz.
Misafir Avatar
çorlu çorlu - 5 ay önce @Çorlu
müdürler yöneticiler ne oldu hepsi reisçi oldular.bunlar tamamen reisin yanında görünüp kendi emellerine ulaşmak için plan yapan devletin kurumlarına sızmak için ikiyüzlü davranan yöneticiler müdürlerdir.kamu hastaneler kurum başkanı bunlar için gereğini yapmalıdır.gereğini yapmayıp bunları koruyup savunursa deşifre etmezse reise yapılan bir yanlışta bu olur.tekirdağda bunlar bilinmektedir.
Avatar
Att - 5 ay önce
i̇zmirde açığa alınan yok
Avatar
dr - 5 ay önce
uzaklarda aramaya kriterlere bakmaya gerek yok bu örgüt mensupları memur sen e baglı sendikalarda yuvalandı bunlardan biriside saglık sen.bu darbe yeni olmadı mit krizide bir darbeydi,17,25 aralık krizide bir darbeydi.hükümet 3 yıldır bunlarla mücadele ederken saglık sen üye sayısı için,10 tl için bunlara bir sey demedi üyelikten sendikadan atmadı bunlarında hesabı sorulsun
Misafir Avatar
çorlu - 5 ay önce @dr
10 tl içinmi yoksa abileri güç kazansın diyemi bunlara göz yumuldu.abilerine hizmet etmek onun dediklerini yapmaktan sendikacılığı unuttular.sendikanın paraları ile fetonun adamları gibi yardımsever göründüler reklam olsun diye erzak dağıttılar.sendikacılık harici abilerin dedikleri yapıldı
Avatar
tekirdağ - 5 ay önce
inşAllah en yakın zamanda tekirdağa da sıra gelecek umarım en az 50-60 kişi alınır bunlar bilinen eski tepe yöneticiler ve yandaşları göğsünü gere gere geziyorlardı zamanında fetonun kitaplarını pazarlıyorlardı zaman gazetesi eksik olmazdı her yere kendi adamlarını müdür yaptılar başhekim yaptı kendilerinden olmayanlara nefes aldırmadılar ve hala idareci vasfındalar...
Avatar
Ercan - 5 ay önce
bakanlıklar arasında tek paralel personelle ilgili işlem yapmayan sağlık bakanlığı neden acaba?