.

AK Parti 'taşeron' sorularını yanıtladı

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığının ekonomi bülteninde, kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin sorulara yanıt verildi.

AK Parti 'taşeron' sorularını yanıtladıAK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin sorulara ekonomi bülteninde yanıt verildi.

Hazırlanan ekonomi bülteninde, hangi işçilerin bu haktan yararlanacağı, aranacak şartların neler olduğu, hangi işlerin kapsama girdiği, özel sözleşmeli personelin mali ve sosyal hakları, kamuda istihdam sürecinin yanı sıra belediye ve il özel idareleriyle bağlı kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin durumuna ilişkin soruların yanıtları yer alıyor.

Kamudaki 720 bin işçiye kadro

Ekonomi bülteninde yer verilen bilgilere göre, kamuda hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi haktan yararlanacak. 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar, özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek, emekliliğe hak kazananlar ise bu durumdan yararlanamayacak.

Devlet memuru kadrosuna alınmayacak

Kadroya alındıktan sonra 3 yıl arayla sözleşmeler yenilecek. Bu kişiler devlet memuru kadrosuna alınmayacak, sadece özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek.

Aynı işte ve aynı özlük haklarıyla çalışmaya devam edilecek, maaş ve özlük hakları taşeron firmalar yerine kamu kurumlarınca yerine getirilecek. 4/B'li sözleşmeli personel, sosyal haklardan aynı şekilde yararlanmaya devam edecek, ihale sözleşmesine göre varsa fazla mesai ücretiyle sosyal hakları dikkate alınmayacak.

Belediye ve özel idarelerdeki taşeron işçiler için bu kurumların kuracağı şirketler aracılığıyla istihdam sağlanacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SELİMCAN - 9 ay önce
bence de alınmamalı.devletimiz ne yaparsa doğrusunu yapar.bizim düşünmemize gerek yok,devletimiz bizim yerimize bizi düşünür,diye düşünüyorum.saygılarımla.
Avatar
murat - 9 ay önce
hak birdir , yüce Allah birdir. hakkın adeleti ancak ve ancak kul hakkı yenmezse adaletlidir.kişiye göre özel adalet yoktur.zaten baştan beridir yanlış olan bir düzenin üstüne doğru olmaz olamaz. devlet eli ile yürütülen işlerde özel sektör uygulaması yani taşeronluk sistemi olması yanlış bir uygulamaydı. 1983 yılında ilk turgut özal döneminden beridir başlatılan yanlış bir sistemdi.devletin işleri özel sektöre yaptırılamaz, yaptırılsada devletin düzeni , devletin adaleti bozulur.. 33 yıldır bu yanlış sistem yani taşeronluk sistemi bugüne kadar doğruyduda iş taşeronların özel sözleşmeli kadroya alınmasıylamı yanlışa döndü. zaten özel sektör çalışanızınız neyin hakkı neyin hukukundan bahsediyorsunuz.bir hakkınız varsa alacağınızı bağlı bulunduğunuz özel şirketlerden alın.devletin ne suçu var. suçu olanlar bugüne kadar yanlış bir uygulama olan taşeronluk sistemini getirip bugüne kadar tanıdık eş dostlarını bu taşeron firmalara işe yerleştiripte oy çalanlarda. taşeronlar yanlış yoldasını
Avatar
murat - 9 ay önce
hak birdir , yüce Allah birdir. hakkın adeleti ancak ve ancak kul hakkı yenmezse adaletlidir.kişiye göre özel adalet yoktur.zaten baştan beridir yanlış olan bir düzenin üstüne doğru olmaz olamaz. devlet eli ile yürütülen işlerde özel sektör uygulaması yani taşeronluk sistemi olması yanlış bir uygulamaydı. 1983 yılında ilk turgut özal döneminden beridir başlatılan yanlış bir sistemdi.devletin işleri özel sektöre yaptırılamaz, yaptırılsada devletin düzeni , devletin adaleti bozulur.. 33 yıldır bu yanlış sistem yani taşeronluk sistemi bugüne kadar doğruyduda iş taşeronların özel sözleşmeli kadroya alınmasıylamı yanlışa döndü. zaten özel sektör çalışanızınız neyin hakkı neyin hukukundan bahsediyorsunuz.bir hakkınız varsa alacağınızı bağlı bulunduğunuz özel şirketlerden alın.devletin ne suçu var. suçu olanlar bugüne kadar yanlış bir uygulama olan taşeronluk sistemini getirip bugüne kadar tanıdık eş dostlarını bu taşeron firmalara işe yerleştiripte oy çalanlarda.taşeronlar yanlış yoldasını