.

Aile Hekimliği Nüfusu Azatılacak, 20 Bin Sağlıkçı Alınacak

Aile Hekimliği Nüfusu Azatılacak, 20 Bin Sağlıkçı AlınacakSağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2017 yılının Haziran ayına kadar 9 bini hizmet alımı yöntemiyle olmak üzere 20 bin personel alacaklarını açıkladı. Gümüş, her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kuracaklarını belirterek, "Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamla ilgili kültürü kazanmasını sağlayacağız. Sağlıklı bir check-up ve kronik hastalıkların takibi yapılacak" dedi. Gümüş, sağlıkta yeni dönemin projelerini anlattı.

Gümüş, şunları söyledi:

AİLE HEKİMLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK:

Aile hekimliği sistemimizi, hem sayı hem de kalite olarak tekrar gözden geçireceğiz. Aile hekimi başına düşen nüfusu azaltacağız. Her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kuracağız. Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamla ilgili kültürü kazanmasını sağlayacağız. Sağlıklı bir check-up ve kronik hastalıkların takibi yapılacak. Ayrıca tetkikleri de burada yaptırabilecekler. Hareket ve fiziksel egzersizler ile ilgili bilgilendirme yapılacak. İlk etapta bin sağlıklı yaşam merkezi inşa etmeyi planlıyoruz. Bunların il bazında lokasyonlarını çalışıyoruz.

BÜTÜNLEŞİK ACİL SİSTEMİ:

Acillerimizin ortak hareket etme kabiliyetini artıracağız. Kamu, üniversite ve özel hastanelerin bir arada planlandığı bir sistemi çalışıyoruz. Vakanın alımından tedaviyi sonlandırana kadar olan süreçte bütün adımları tek bir yazılım üzerinden değerlendireceğiz. Acil servislerin tekrar yapılandırılmasını planlıyoruz. Sarı, yeşil ve kırmızı alanı yeniden düzenleyeceğiz. Aile hekimliğini entegre ederek ve gece polikliniklerini yeniden aktifleştirerek yoğunluğun azaltılmasını amaçlıyoruz.

EK ÖDEME:

Tanıya dayalı performans sistemi getiriyoruz. Bundan sonra ödemelerin yapılan kritik ve özellikli işlere göre yeniden dizaynını değerlendiriyoruz. Daha hakkaniyetli bir döner sermaye oluşacak. Bu bakımdan hastanelerin bazı özellikli işlerde yarışmalarını istiyoruz. 'Şu kadar hasta tedavi ettim ve para kazandım' değil de 'Şu özellikli ameliyatları yapıyorum' gibi olabilir.

ÜST DÜZEY HASTANELER AÇILIYOR:

Mersin şehir hastanesini yıl sonuna kadar açacağız. Ardından Yozgat açılacak. Gelecek yıl da Bilkent, Kayseri ve Elazığ şehir hastaneleri açılacak. Bunlar üst düzey hastaneler.

20 BİN PERSONEL:

2017 yılının haziran ayına kadar 20 bin personel alacağız. Bunların 11 bini memur olacak. Büyük kısmı ebe ve hemşirelerden oluşacak. 9 bin personeli de hizmet alımı yöntemiyle alacağız.

2 MİLYARLIK TIBBİ CİHAZ:

İlaç, tıbbi cihaz ve aşı gibi tükettiğimiz ürünlerin uzun dönem alım garantileriyle yerli üretiminin sağlanması üzerinde çalışıyoruz. Yabancı firmaların yerli firmalarla ortaklık kurması amaçlanıyor. Bunu da Sağlık Endüstrilerini Yönlendirme Kurulu (SEYK) çalışıyor. Bu kurul, 25. toplantısını yaptı. Plazma ürünlerinin yerli üretimi ile ilgili kararlar alındı ve SGK'ya iletildi. Plazma ürünlerine yılda 1 milyar TL ödüyoruz. Şu ana kadar 14 firma başvuru yaptı. Bizim bu sektörde olmamız gerekiyor. Şehir hastaneleriyle birlikte 2 milyar dolarlık tıbbi cihaz alımı yapacağız.

KLİNİK KALİTE:

Artık kliniklerin kalitesini belirlemeye başlayacağız. Buna sağlık personelinin kalitesi de dahil. İyi hekimlerin ödüllendirilmesi de gündemde. Daha iyi iş yapan sağlık personelimizi teşvik etmek istiyoruz. İlk etapta döner sermaye ile ödüllendirmek istiyoruz. Daha fazla pay almalarını sağlayacağız. Hekimleri de sınıflandırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın hangi kliniğin ne kadar iyi olduğunu bilmesi gerekiyor. Bir hastanede kaç ameliyat yapılmış, kaçı başarılı olmuş ya da olmamış bunu bilmesi gerekiyor
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir sıhhıyeci - 2 hafta önce
aile hekimliğinin problemini hala anlamadınız değilmi onların problemi hekim başına düşen kişi değil. 1 dr. ve 1 ebe ile bu sistemin olmayacağı.
Avatar
tecrübeli dr - 2 hafta önce
aile hekimliği sisteminin sorunu nüfusun azalması değil performans ölçüleri bir aile sağlığı elemanı bir doktorla birde ilçe entegre hastaneleri ile iş olmuyor.hasta 10 doktorun olduğu yerde hizmet alamıyor.bir aile hekiminin 4000 nufusu var geliride iyi ise hiç bir şey önemli değil ne ggk ister ne keteme hasta gönderir nede entegre sistemin bir parçası gibi hareket eder bir koltuk 2 karpuz olmuyor.özellikle ilçe entegre sisteminde dört beş farklı sistem var 112 var il sağlık müdürlüğüne bağlı tsm var halk sağlığına ağız diş var kamu hastanelerine aile hekimliği var malzeme ve personel bakımından özerk hizmet satın alma ile personeller var bu sistem tek elden yönetilemediği sürece çökmeye mahkum eski sağlık ocağı sisteminin geliştirilerek uygulanması en doğru gibi..........bu uygulamada iyi binalar var fakat içerik koca bir sıfır.....
Avatar
lab.tek. - 2 hafta önce
daha hakkaniyetli bir döner sermaye oluşturulacak.hakkaniyet kim siz kim.ilçede çaĺışan laboratuvar,röntgen teknikerlerine tayin yok,acil nöbet parası yok,sabitin üstü yok,acil farkı yok.ama dava aç kazan,avukatlar kazansın,bakanlığımız zarar etsin.sizin de yatacak yeriniz yok.
Avatar
Saglikci - 1 hafta önce
Sayın bakanım hastanelerde şu sorumlu islerinede el atsaniz hani nitelikli hemşireler sorumlu olacaktı oysa bursa cekirge devlet hastanesi ameliyathane sorumlusu lise mezunu iken biz ameliyathane çalışanları iki yıllık 4 yıllık lisans mezunu olanlara önceki bashekim mustafa Tümay yüzümüze bakmadı oysa 2 yıllık 4 yıllık lar hani sorumlu önceliği olacakti
Avatar
Ahnet - 1 hafta önce
Slm. Ben entegre sistemdeyim aile hekimiyim ayda 3 ile 5 arasinda degisiyor nobet sayimiz bu ay rahatiz acile doktorlarimiz geldi Ben 10 yildir aile hekimiyim ayni yerde ve artik hizmetten hizmete kostuk alnimizin akiyka 10 yil gecirdik bu sistemde aile hekimligini elesturmek kolayda biz ne yaptik biz doktorlarin suçu yokmu kendimizi elestirdikmi hiç bozuk olan sistem degil bizim zihniyetimiz kötü zihniyet le hangi sistemde olursan ol mutlu olunmaz insani sevmek gönülden bagli olmak meslege insanlarin duasini almak bunlari prensib edinirse doktor her zaman basari gelir AMAÇ INSANLARA HİZMET VE DUA SINI ALMAK VE MUTLU OLABILMEK