.

Aile Hekimleri: Ücretimiz Düştü, Giderler Arttı

Aile Hekimleri: Ücretimiz Düştü, Giderler Arttı Sağlık Bakanlığı'nın, aile hekimlerine kayıtlı nüfus sayısını azaltarak, kronik hastalık takipleri için performans sistemine geçeceği; nüfus azaltılmasından oluşacak ücret kayıplarının, bu suretle tamamlanması için çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Bakanlıkla daha önce yaptığımız görüşmelerde, nüfus azaltılmasından dolayı izlem ve kronik hastalıkların takibi için daha fazla zaman ayırabileceğimiz; ücret kayıplarının da nüfus başına verilen katsayının artırılmasıyla karşılanacağı belirtilmişti.

Diabet, Obesite, HPV, GGK gibi kronik hastalıkların izlem ve takibi, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli bir bölümünü teşkil etmektedir; birinci basamağın görevleri arasındadır. Ancak bu görevler yerine getirilirken, "pozitif performans" bahanesiyle ücret kesilmesi de kabul edilemez.

Aile Hekimliğine geçildiği günden itibaren yıllara oranla reel ücretimiz düşmüş, enflasyon ve döviz bazında ücretlerimiz ve cari gider ödeneğimiz azalmıştır. 2011-2016 yılları arasında, dolar yaklaşık olarak %94 yükselmiş; enflasyon TÜFE oranları her yıl artan değerde %50'leri bulmuşken, ücretlerimizde % 42, cari giderlerimizde ise % 20 artış yapılmıştır. Bakanlığın yeni açılacak birimlerin maliyet ve ücretlerini bile bizden çıkarmaya çalışmasını anlamak mümkün değildir.

Her ücret artışı ve maliyet hesaplarında, Maliye Bakanlığı'nı işaret eden bakanlık bürokratlarımız, "cumartesi nöbetleri" gibi yararı olmayan bir uygulama için bütçenin ağzını açmış, sadece ASM'ye gelmeleri karşılığında binlerce aile hekimi ve hemşireye nöbet ücreti vermişlerdir.

AHEF olarak, birinci basamağın güçlendirilmesi, koruyucu sağlık hizmetlerinin istenilen seviyelere çıkarılabilmesi, hastalarımızın sağlık haklarını en iyi şekilde kullanabilmesi ve memnuniyeti için her zaman üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Ama bunu negatif performanslar, ceza puanları, sözleşme fesihi korkusuyla değil, iş güvencesi ve ücretimize ilave pozitif performans ile başarabileceğimize inanıyoruz.

Dr. Fevzi Turgut

Ahef 2. Başkanı

Hukuk Komisyonu Sorumlusu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gerçek - 4 ay önce
ulan yaptığın sadece reçete yazmak oda ilaç isimlerini hasta veriyor
Misafir Avatar
Baycunoyan - 4 ay önce
Çok okuyup dr.olaydiniz......
Misafir Avatar
mrt - 4 ay önce @gerçek
sen ne yapıyorsun uzay mekiğimi?
Avatar
AĞLAYALIM - 4 ay önce
ebeler hemşi̇releri̇n maaşida si̇ze veri̇lmeli̇ ai̇le heki̇mleri̇...
Misafir Avatar
Bekir - 4 ay önce
İyi olur bide biz zaten 15 alıyoz 2 katı olursa 30 olur cahil herifler
Avatar
na-sıl - 4 ay önce
giderler artmış tam hikaye
Avatar
kayseri-38 - 4 ay önce
ne iş yapıyorlar,doktor değil katip,daha ben bir aile hekiminin hastayı dinlediğini göremdim.bir tsm doktoru ondan çok çalışıyor.eski sağlık ocagı sistemi bundan daha çok iyi idi.bende bu kurumda çalışıyom. 25 yıllık memurum bir aile sağlığına yeni başlayan kadar maaş alamıyom. bu hakmı para yoksa banada yok ase yok.sayın sendikalar bir işinizi yapın birini aparken diğerini yıkman.
Misafir Avatar
mrt - 4 ay önce @kayseri-38
gel göstereyi̇m nasil hasta di̇nleni̇yormuş ağzi açik kalir.
Avatar
ücretler artmalı - 4 ay önce
aile hekimlerinin ücretleri 2 kat artmalı 15.000 lira olmalıdır, yeter mi bilmiyorum sormak lazım aile hekimlerine. ebe hemşire sağlık memuru boşverin onları ne iş yapıyorlar ki...
Misafir Avatar
T akbulut - 4 ay önce
Alsana çok başlı maaş sistemi ben bur sağlıkçı olarak hakkımı haram ettim ediyorum türkiye’de bunca sorun varken aile hekimlerine gizli dükkan açıp alın size bacasız fabrika deyip maaş uçurumu yapanları ahirette göreceğiz bir taraftan boş mezunlar diğer taraftan 10 milyar alıp beğenmeyen aile hekimleri 5000 TL net maaş ver ve bir sürü insan çalıştır hiç olmamı elbette olur ama nerede
Misafir Avatar
mrt - 4 ay önce @ücretler artmalı
yanlışın var iki katı 25000 tl ediyor kendi maaşımdan biliyorum insanları yanlış yönlendirme ltf.
Misafir Avatar
hakkı - 4 ay önce @ücretler artmalı
ben zaten 13 bin alıyorum. daha fazla arttırmasınlar. harca harca bitmiyor
Avatar
lab.tek. - 4 ay önce
ne yapıyonuz ki reçete yazmaktan başka ey aile hekimleri,onuda size gitmeyip eczaneden parasıyla alıyoruz,apranax sizde 5,eczanede 8 lira...
Misafir Avatar
Baycunoyan - 4 ay önce
Dr,ilaç satmiyo.......Lab.tek.
Misafir Avatar
mrt - 4 ay önce @lab.tek.
tamam işte bizde 5 lira daha ne olsun 4 mü yapalım
Avatar
murat - 4 ay önce
ne iş yapıyorsunuz diyen, kendi gelirinin az olduğuna değilde başkasının gelirinin çok olduğuna üzülen ultra primat zekalılar sizin mantığınızla koskoca c.başkanıda sadece imza atarak para kazanıyor.hey Allahim ne günlere kaldık.
Avatar
yazık - 4 ay önce
aile hekimlerine yetmez devlet gider parası verir 3 te birini harcarlar gerisini cebe atarlar ama genede yetmez devletimizin bir kere bile nereye harcıyorsunuz diye sormaz yazık bu sistemi halkına layik görene